Akcja Sprzątanie świata narodziła się w latach 80. w Australii. Do naszego kraju trafiła w 1993 roku dzięki działalności i uporowi działaczki proekologicznej Miry Stanisławskiej-Meysztowicz. O tym, jak kolejne pokolenia patrzą na tę inicjatywę oraz czy w Polsce jest mniej śmieci niż kilka dekad temu, rozmawiamy z gośćmi nowego odcinka podcastu „National-Geographic Polska"

Na czym polega „Sprzątanie świata"?

Sprzątanie świata to polska edycja Clean up the World, która swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat, pod patronatem ONZ. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę Akcję w Polsce.

Jak podkreślają organizatorzy, w akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to aby cały czas sprzątać, ale o to aby w końcu przestać śmiecić i poprawnie gospodarować odpadami. W Clean up The World na całym świecie uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się zawsze w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci.

Cała rozmowa do wysłuchania w playerze na górze strony.