Mimo że są bardziej zalesione województwa w Polsce, to właśnie podlaskie cieszy się mianem "zielonych płuc". Nic dziwnego. Wystarczy tylko opuścić miejskie skupiska by przekonać się, że lasy są tam dominującym elementem krajobrazu. Co istotne, stosunkowo niewielka popularność tego regionu (w porównaniu z turystycznymi ikonami) sprawia, że bez większego trudu znajdziemy tam miejsca, w których rzeczywiście można odpocząć od turystycznego zgiełku. Gdzie kryją się ciekawe miejsca na Podlasiu? Zanim odpowiemy na to pytanie, wypada napisać kilka słów o tym, z czego ten region słynie.

Podlasie: co warto zobaczyć?

Północno-wschodnia część Polski ma swój niepowtarzalny klimat, zgoła odmienny od tego, co oferuje pozostała część kraju. Tak to już bywa z terenami przygranicznymi, gdzie spotykają się różne kultury. Tamtejszą wielokulturowość najlepiej uwidaczniają piękne obiekty sakralne - kościoły, cerkwie, a nawet meczety. W wielu miejscach natkniemy się też na ślady społeczności żydowskiej, nie tylko w Białymstoku, gdzie na ulicy Wschodniej mieści się jedno z największych miejsc pochówku wyznawców judaizmu w Polsce.

W  tamtejszej architekturze wyraźnie widoczne są wpływy wschodnie, a zwłaszcza w zabudowie wiejskiej, w której dominują urocze domki z drewna. Podlasie to nie tylko kunsztowne okazy architektury sakralnej i nastrojowa zabudowa mieszkalna. Znajdziemy tam także kilka zamków i pałaców i ciekawe obiekty obronne. Bądźmy jednak szczerzy, nie to stanowi największą atrakcję województwa podlaskiego. 

Z czego słynie województwo podlaskie?

Tym, co rozsławia Podlasie, jest dzika przyroda. W tym magicznym regionie znajdziemy aż cztery parki narodowe. Pod tym względem, lepiej wypada wyłącznie województwo małopolskie. Nie można jednak zapomnieć, że Podlasie to także wspaniałe parki krajobrazowe, puszcze, bory i jeziora. Tak, natura zdecydowanie gra tam pierwsze skrzypce.

Mówiąc o województwie podlaskim, po prostu nie można nie wspomnieć o tamtejszej kuchni. W podlaskiej tradycji kulinarnej łączą się smaki charakterystyczne dla kultury słowiańskiej i tatarskiej. To właśnie na Podlasiu zjemy najlepsze kartacze w kraju, wyśmienite sękacze i pierekaczewniki.

Niestety, tamtejsze specjały nie słyną z lekkości, ale ich wyśmienity smak zachęca do zrobienia sobie krótkiej przerwy w diecie, tym bardziej, że jeżeli opracujemy odpowiedni plan wycieczki, przyjęte wraz z posiłkiem kalorie z pewnością będziemy mieli gdzie spalić. Przedstawiamy nasze pomysły na zwiedzanie Podlasia.

Parki narodowe

Zwiedzanie Podlasia rozpoczynamy od tamtejszych parków narodowych. Nie, nie wskażemy tylko na jeden obiekt, bo każdy z nich zachwyca na swój indywidualny sposób. Warto więc odwiedzić wszystkie te miejsca. Być może nie uda się to w trakcie jednej wycieczki, ale jeżeli nie pozostajesz obojętny na piękno przyrody, z pewnością wrócisz jeszcze na Podlasie.

Zaczynamy od Wigierskiego Parku Narodowego. To właśnie tam mieści się największe jezioro na Podlasiu - Wigry. Panuje tam unikalny ekosystem, roślinność jest niezwykle bujna, a szlaki turystyczne - doskonale oznakowane. Ciekawie przedstawia się wybudowany na terenie parku kompleks klasztorny. Co istotne, nawet w szczycie sezonu miejsce to nie jest specjalnie zatłoczone.

Kolejny na naszej liście jest Biebrzański Park Narodowy. To miejsce jest prawdziwym rajem dla osób lubiących obserwować dzikie ptaki w ich naturalnym środowisku. Tamtejsze rozlewiska szczególnie upodobały sobie dzikie gęsi i żurawie. Te ostatnie najłatwiej zobaczyć wczesną wiosną.

Przenosimy się do Narwiańskiego Parku Narodowego. Tamtejszą przyrodę najlepiej podziwia się z pokładu kajaka. Narew stwarza wręcz idealne warunki do spływu.

Za najpiękniejszy uchodzi jednak Białowieski Park Narodowy. Nie ma chyba osoby, na której widok pierwotnej puszczy (i jej mieszkańców) nie zrobiłby wrażenia.

Suwalski Park Krajobrazowy

Warto pamiętać, że ciekawe miejsca na Podlasiu to nie tylko parki narodowe, ale i malownicze parki krajobrazowe. Jeden z najwspanialszych, a jednocześnie najstarszy w Polsce, zajmuje tereny Suwalszczyzny. To istny raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Ścieżki rowerowe ciągną się tam kilometrami. Będąc na miejscu, warto dotrzeć nad brzeg najgłębszego jeziora w Polsce. Zgadza się, mowa o malowniczej Hańczy.

Arboretum w Kopnej Górze

Wskazując na romantyczne miejsca na Podlasiu, nie można nie uwzględnić arboretum w Kopnej Górze. Zajmuje ono powierzchnię 26 ha i gromadzi ok. 500 odmian krzewów oraz drzew. To miejsce polecamy jednak wyłącznie osobom, które świetnie orientują się w terenie - sieć alejek jest niezwykle gęsta, a próżno szukać tam wytyczonych szlaków. 

Supraśl

Supraśl to położone pośród lasów uzdrowisko, które stanowiło tło dla jednego z telewizyjnych seriali. Występ na małym ekranie nie jest jednak tym, co rozsławia to miejsce. Miasteczko słynie przede wszystkim z malowniczego położenia i pięknej architektury. Na miejscu warto zobaczyć Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i Muzeum Ikon. Pięknie prezentuje się też zabytkowy Pałac Buchholtzów

Tykocin

Zamki na Podlasiu? Otóż, tak! Jeden z nich znajdziemy w Tykocinie. Mowa o rekonstrukcji XVI-wiecznego zamku królewskiego, będącego rezydencją Zygmunta Augusta. To niezwykle urokliwy obiekt, w którym można zjeść smaczny obiad i zatrzymać się na noc.

Twierdza Osowiec

Obiekt położony jest kilka kilometrów za Mońkami, przy trasie prowadzącej z Białegostoku do Ełku. Rosyjska twierdza, składająca się z czterech fortów, została wybudowana w XIX wieku. Ta niezwykle interesująca atrakcja leży na terenie jednostki wojskowej, więc dostaniemy się tam wyłącznie w towarzystwie przewodnika.

Kruszyniany

Wieś tatarska stanowi dar króla Jana III Sobieskiego dla Lipków, którzy wraz z Polakami stawili opór Turkom. To właśnie tam osiedlił się płk Samuel Murza Krzeczowski, który ocalił króla na polu bitwy. We wsi znajdziemy najstarszy zachowany meczet tatarski.

Kraina Otwartych Okiennic

Naszą ostatnią propozycją jest jedno z najbardziej klimatycznych miejsc na Podlasiu. Kraina Otwartych Okiennic obejmuje trzy wsie - Soce, Puchły i Trześciankę - które zachwycają nie tylko malowniczym położeniem, ale i niezwykłą zabudową. Mowa o kunsztownie zdobionych domach z drewna, których najbardziej charakterystycznym elementem są piękne, kolorowe okiennice. Wyraźnie widać tam wpływ rosyjskiej kultury ludowej, która w największym stopniu definiuje to niezwykłe miejsce.