Chińska polityka rodzinna od lat wzbudza wiele kontrowersji. Przypomnijmy, że dopiero w tym roku sprawująca rządy partia komunistyczna pozwoliła rodzicom na posiadanie trójki dzieci. Politycy zdecydowali się na zmianę w prawie w odpowiedzi na malejącą liczbę narodzin w Chinach. Kolejny projekt ustawy również odbił się szerokim echem. Dlaczego?

Kary dla rodziców niegrzecznych dzieci

Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, rodzice dzieci, które wykażą „bardzo złe zachowanie” lub popełnią przestępstwa, zostaną ukarani. Projekt ustawy zakłada nagany oraz programy wychowawcze dla opiekunów sprawiających problemy nieletnich. Zgodnie z nowym prawem rodzice będą również zachęcani do organizowania czasu dla dzieci na odpoczynek, zabawek i ćwiczenia.

– Jest wiele powodów, dlaczego nastolatki źle się zachowują. Główna przyczyna to brak lub nieodpowiednia edukacja rodzinna – tłumaczy Zang Tiewei, rzecznik Komisji Spraw Legislacyjnych w Parlamencie Chińskiej Republiki Ludowej.

Projekt ustawy będzie analizowany w tym tygodniu.

Chińska polityka rodzinna

To już nie pierwszy raz, kiedy rządzący w Chinach angażują się w wychowanie dzieci i młodzieży. Kilka miesięcy temu w życie weszło prawo ograniczające czas, jaki nieletni spędzają, grając w gry komputerowe. Obecnie wirtualne rozgrywki są dozwolone tylko przez godzinę dziennie w piątek, sobotę i niedzielę. Poważnym problemem okazał się też natłok obowiązków szkolnych. Aby najmłodsi mieli więcej czasu wolnego, ograniczono prace domowe oraz zakazano pobierania korepetycji w weekendy i święta.

Nie mniejsze kontrowersje wywołał projekt zapobiegający „feminizacji nastolatków płci męskiej”. Ministerstwo Edukacji wezwało szkoły do promowania sportów i gier zespołowych, przykładowo piłki nożnej, na terenie kampusów.

Źródło: CNN