Sagrada Familia to obok stadionu Camp Nou jedna z największych atrakcji i symboli Barcelony. Kościół słynie, chociażby z tego, że nadal jest w budowie, a jego projektant, Antoni Gaudi, nie żyje od prawie 100 lat. To nie przeszkadza jednak turystom w zwiedzaniu wnętrz świątyni.

Ukończenie budowy Sagrada Familia zaplanowano na 2026 r. Data nie jest przypadkowa. Właśnie wtedy w Hiszpanii obchodzona będzie 100. rocznica śmierci Gaudiego.

Oto najbardziej znany kościół w Barcelonie

Kościół Sagrada Familia powstaje przy Carrer de Mallorca (401) w Barcelonie, 40 minut spacerem od obleganej przez turystów ulicy La Rambla. W pobliżu znajdują się też inne obiekty i miejsca chętnie podziwiane zarówno przez lokalsów, jak i podróżnych. Są to między innymi:

  • szpital św. Pawła (prawdziwa perła secesyjnej architektury),
  • zaprojektowany przez Gaudiego park Guell,
  • słynne budynki mieszkalne Casa Batlló i Casa Mila.

W Barcelonie wszystkie drogi prowadzą jednak do Sagrada Familia. Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem? O to najważniejsze ciekawostki.

Sagrada Familia: ciekawostki nie tylko dla turystów

Niektóre ciekawostki o Sagrada Familia są powszechnie znane. Inne niekoniecznie. Na wstępie warto wyjaśnić, dlaczego budowa świątyni trwa już ponad 140 lat (zaczęła się w 1882 r.). Na opóźnienia wpłynęło wiele czynników. Jednym z nich była śmierć Gaudiego w 1926 r. Poważnym problemem był też brak niektórych materiałów w XX wieku. Co ważne, budowa Sagrada Familia opiera się wyłącznie na darowiznach.

  1. Wbrew przypuszczeniom wielu osób Sagrada Familia nie jest katedrą. Jedyny kościół o takim statusie w Barcelonie to katedra św. Eulalii. W 2010 r. Sagrada Familia z inicjatywy papieża stała się bazyliką. Co ciekawe, pierwotnie świątynia miała być miejscem pokutowania za grzechy.
  2. Podczas hiszpańskiej wojny domowej wiele miejsc kultu zostało spalonych przez anarchistyczne bojówki. Ten sam los spotkał kryptę w kościele Sagrada Familia. Znajdowały się w niej plany budowy i szkice, z których wiele spłonęło.
  3. Gaudi inspirował się naturą, w której nie występują kąty proste. Dlatego też w konstrukcji nie znajdziemy załamań pod kątem 90 stopni. Są za to liczne pofalowania i krzywizny.
  4. Mimo że Sagrada Familia jest kościołem od końca XIX w., została poświęcona dopiero w 2010 roku. Mszę konsekracyjną odprawił papież Benedykt XVI.
  5. Kościół można odwiedzać przez cały rok, również w święta. To na pewno ucieszy turystów przyjeżdżających do stolicy Katalonii poza sezonem. Wówczas temperatury są nieco niższe niż latem. Możemy też spodziewać się mniejszych tłumów i kolejek.
  6. Zwiedzanie bazyliki trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin. Kogo goni czas, może kupić bilet na tzw. wycieczki ekspresowe. To rozwiązanie umożliwia zobaczenie najważniejszych obiektów w czasie krótszym niż 2 godziny.
  7. Wieże to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów budowli. Są również popularne ze względu na widoki, jakie oferują. Podstawowy bilet wstępu do Sagrada Familia nie obejmuje wstępu na wieże. Można jendak zarezerwować pakiet łączony, który umożliwia wjazd na górę.
  8. Odwiedzający powinni mieć na sobie ubrania zakrywające ramiona i górną część nóg. Krótkie spodenki i koszulki bez rękawów, tak jak prześwitujące elementy garderoby, nie są mile widziane. Podobnie nakrycia głowy. Wyjątek stanowią osoby noszące je ze względów religijnych lub zdrowotnych.
  9. Sagrada Familia przez wiele lat powstawała bez oficjalnego pozwolenia budowę. Władze miasta udzieliły go dopiero w 2019 r.

Sagrada Familia góruje nad Barceloną / fot. Shutterstock

Historyczne ciekawostki o Sagrada Familia

Historia budowy bazyliki sięga 1874 roku. To wtedy lokalna organizacja rozpoczęła kampanię na rzecz powstania kościoła ku czci Świętej Rodziny. Po kilku latach planowania i sporządzania planów, 19 marca 1882 roku oficjalnie wmurowano kamień węgielny pod kościół. Budowa trwa do dziś i ma zakończyć się w 2026 r. Oto jedne z ważniejszych dat w ponad 140-letniej historii Sagrada Familia.

  • 1885: rozpoczęcia odprawiania pierwszych mszy świętych,
  • 1891: rozpoczęcie prac przy słynnej Fasadzie Narodzenia,
  • 1936: zniszczenie planów, fotografii i modeli bazyliki podczas hiszpańskiej wojny domowej,
  • 1952: inauguracja oświetlenia Fasady Narodzenia,
  • 1961: utworzenie muzeum w celu wyjaśnienia historycznych, kulturowych i symbolicznych elementów bazyliki,
  • 1978: rozpoczęcie budowy fasad naw bocznych,
  • 2005: wpisanie fasady Narodzenia i krypty na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,
  • 2010: konsekracja świątyni przez papieża,
  • 2016: rozpoczęcie budowy wież Ewangelistów, Najświętszej Marii Panny i Jezusa Chrystusa.

Kim był Antoni Gaudi, twórca Sagrada Familia?

Antoni Gaudí urodził się 25 czerwca 1852 roku w Reus. Niektórzy biografowie twierdzą jednak, że przyszedł na świat w Riudoms, małej wiosce niedaleko Reus, gdzie jego rodzina spędzała wakacje. Geniusz odnalazł sens architektury, podążając za wzorami natury. To tłumaczy, dlaczego wiele z jego dzieł ma charakterystyczne, nieregularne kształty. W końcu w przyrodzie też nic nie jest odmierzane od linijki.

W 1870 roku przeniósł się do Barcelony, aby kontynuować edukację w dziedzinie architektury. Żeby opłacić czesne na uczelni, imał się różnych zajęć. Ponoć był studentem niekonsekwentnym, ale za to bardzo zdolnym, dzięki czemu mógł współpracować z niektórymi profesorami.

Po ukończeniu studiów Gaudi otrzymał wiele zleceń. Sam również proponował liczne projekty, ale nie wszystkie zostały zrealizowane. Jego najsłynniejsze ukończone dzieła to: 

  • Casa Vicens,
  • Pałac Guell,
  • Park Guell,
  • Casa Batllo,
  • Casa Mila.

Gaudi zmarł 10 czerwca 1926 r. po potrąceniu przez tramwaj. Feralnego wieczoru szedł z kościoła św. Filipa Neri do kościoła Sagrada Família. Po zderzeniu z pojazdem stracił przytomność. Nikt z przechodniów nie podejrzewał, że starszy mężczyzna, nieposiadający przy sobie żadnych dokumentów tożsamości, to słynny architekt. W szpitalu rozpoznał go dopiero ksiądz z Sagrada Familia.

Na jego pogrzebie, dwa dni później, stawiło się wielu mieszkańców Barcelony, dumnych z architekta, który na zawsze zaczarował ich miasto. Magia jego budowli unosi się nad Barceloną do dziś. I to dosłownie. Sagrada Familia wyraźnie dominuje nad panoramą stolicy Katalonii.