Turystyczny potencjał Turcji nie ogranicza się do uwielbianej przez wczasowiczów Antalyi czy Bodrum. Ojczyzna świętego Mikołaja (biskupa) może poszczycić się fascynującymi regionami również w interiorze. Za jeden z najbardziej malowniczych uchodzi Kapadocja, gdzie znajdują się słynne podziemne miasta.

Skalny kościół z wyjątkowym odkryciem

Jednym z ciekawszych, choć wciąż mało popularnych, regionów w Turcji jest Eğil. Okolica z roku na rok wzmacnia swoją pozycję jako ośrodek turystyki kulturalnej i religijnej. Podróżni przyjeżdżają tam, aby zobaczyć między innymi zamek asyryjski, w którym pochowano proroków Zülkifla i Elyesa (obaj wymienieni w Koranie). Eğil może jednak fascynować nie tylko wyznawców islamu. To też ważne miejsce w historii Żydów i chrześcijan. Przypomina o tym kościół w skale, będący miejscem szokującego odkrycia badaczy.

Chodzi o skamieniałość stworzenia żyjącego na wybrzeżach Oceanu Spokojnego. To dolar piaskowy. Znalezisko jest owocem prac wykopaliskowych rozpoczętych 2 lata temu. Skalny kościół jest częścią klasztoru Mor Yuhanna. Yuhann to nie kto inny, jak Jan z Efezu. Duchowny jest uważany za jednego z pierwszych i najważniejszych historyków piszących w języku syriackim.

Skalny kościół w Turcji skrywał cenną skamieniałość / Antolian Archeology

Co symbolizował dolar piaskowy?

Ministerstwu Kultury i Turystyki zależy na tym, aby liczący prawdopodobnie 1600 lat kościół został udostępniony turystom. Profesor Vecihi Özkaya, koordynujący wykopaliska na miejscu, powiedział, że archeolodzy odnaleźli tam monety państw europejskich i Imperium Osmańskiego oraz relikwie sakralne, cenione przez chrześcijan. Jedno z odkryć jest nadzwyczaj wyjątkowe.

– Znaleźliśmy skamieniałość stworzenia, które żyło na wybrzeżach Oceanu Spokojnego. W świecie chrześcijańskim była uznawana za przedmiot związany z wiarą w Chrystusa. Jego skrzydła z pięcioma gwiazdkami symbolizują narodziny, śmierć i wniebowstąpienie Chrystusa. Dlatego [badany obiekt – przyp. red.] ma niezwykłą cechę jako kościół, w którym przechowywane są święte relikwie, ważne dla chrześcijan – mówi cytowany przez serwis Arkeonews.

Dlaczego dolar piaskowy miał symbolizować narodziny, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Jezusa? Żyjątko to miało pięć otworów. Cztery na końcach skrzydeł układających się w gwiazdę i jeden w środku. Cztery dziury miały przedstawiać rany Chrystusa na przybitych do krzyża dłoniach i stopach. Środkowy otwór miał być z kolei odpowiednikiem boku Jezusa przebitego włócznią.

Nowa atrakcja turystyczna w Turcji

Co wiadomo o kościele w skale? Özkaya przekazał, że świątynia powstała po połączeniu dwóch grobowców skalnych. Jak dodał, to ważne, ponieważ na murach zachowały się krzyże symbolizujące mniejszości chrześcijańskie zamieszkujące region w różnych okresach. Niektóre żyją tam do dziś.

Wkrótce kościół zostanie otwarty dla zwiedzających. Na miejscu przeprowadzono już dokumentację i prace porządkowe. Do świątyni w skale będą prowadziły schody, zbudowane z myślą o turystach krajowych i zagranicznych.

Źródło: Antolian Archeology.