Przez pandemię część prac wykopaliskowych na świecie została wstrzymana. Wygląda jednak na to, że archeolodzy, a na pewno część z nich, wrócili już do pracy. Coraz częściej dowiadujemy się o kolejnych przełomowych odkryciach. Do takich zalicza się ogromne podziemne miasto odnalezione w Turcji. W Midyat bardziej spostrzegawczy od archeologów okazali się jednak konserwatorzy zabytków.

Największe podziemne miasto na świecie

Badacze przypuszczają, że odkryte podziemne miasto może być największym tego typu kompleksem na świecie. Do tej pory dotarli jedynie do około 3% całej jego powierzchni. Prace cały czas trwają, a archeolodzy odkrywają kolejne ukryte przejścia i pomieszczenia oraz przedmioty datowane na II i III wiek n.e.

Podziemne miasto od wieków znajdowało się pod fundamentami Midyat w południowo-wschodniej Turcji. Starożytne miasto chętnie odwiedzają turyści. Dzięki bogatej historii i zachowanej historycznej architekturze często jest porównywane do skansenu.

Midyat zyskało nową atrakcję turystyczną. / fot. Anadolu Agency / Getty Images

Konserwatorzy zabytków odkryli wejście od podziemnego kompleksu korytarzy przez przypadek. Podczas prowadzenia prac porządkowych na ulicach miasta, zauważyli wejście do jaskini, które zaprowadziło ich do ukrytego miejsca. Niespodziewane odkrycie zachwyciło archeologów. Teraz to oni badają Matiate. Tak właśnie nazwano podziemne miasto, co można tłumaczyć jak „miasto jaskiń”.

Co wiemy o Matiate?

Gani Tarkan, dyrektor Muzeum Mardin, cytowany przez serwis „All That’s Interesting”, mówi, że miasto pod miastem zachowało się nietknięte przez ostatnie 1900 lat. Jak przypuszcza, w czasach świetności podziemne komnaty zamieszkiwało około 70 tys. ludzi.

Pierwszym zastosowaniem tego miejsca była kryjówka. Jak wiadomo, w II wieku chrześcijaństwo nie było powszechną religią. Chrześcijańskie rodziny chroniły się w podziemnych miastach, żeby uniknąć prześladowania przez Rzymian – kontynuuje naukowiec.

Archeolodzy przypuszczają, że Matiate to największe podziemne miasto na świecie / fot. Anadolu Agency / Getty Images

Podziemne miasta nie były czymś rzadkim. Do tej pory na terenie obecnej Turcji archeolodzy odkryli ich ponad 40. Żadne z nich nie przypomina jednak Matiate. I chodzi tu nie tylko o wymiary, ale też o to, że inne nie powstawały pod innymi tętniącymi życiem miastami. Midyat zostało zasiedlone w czasach imperium asyryjskiego, około 900 r. p.n.e., i było rządzone kolejno przez Aramejczyków, Persów, Greków, Rzymian, Bizantyjczyków i Turków.

Podziemna miasta w Turcji

Do tej pory najbardziej znanym podziemnym miastem w Turcji było Derinkuyu w Kapadocji. Co ciekawe, również zostało odkryte przypadkowo. W 1963 r. podczas remontu domu właściciel odkrył tunel prowadzący do zawiłego labiryntu jaskiń znajdujących się na różnych głębokościach pod ziemią. Naukowcy szacują, że historia tej podziemnej metropolii sięga VII wieku p.n.e.

W podziemnym mieście Derinkuyu żyło nawet 20 tys. ludzi / fot. REDA&CO / Getty Images

Mieszkańcy Derinkuyu ukrywali się przed wojnami i religijnymi prześladowaniami. Podziemne miasto było w stanie pomieścić około 20 tys. osób. System korytarzy został wyposażony między innymi w wentylację i studnie dające dostęp do wody pitnej. Nie wszystkie pomieszczenia służyły jako mieszkania. Część z nich wykorzystywano jako kościół, szkołę czy magazyny gospodarcze. Oprócz ludzi pod ziemią mieszkały również zwierzęta.

Czy Matiate będzie tak znane, jak Derinkuyu? Gani Tarkan ma nadzieję, że w odkrywanie podziemnego miasta zaangażują się archeolodzy z całego świata. Dzięki temu prace wykopaliskowe będą bardziej efektywne, a o kompleksie usłyszy więcej ludzi.