Czworonóg niezwłocznie wykonujący komendy swojego opiekuna może zrobić niemałe wrażenie na otoczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że tresura psa nie powinna służyć zaspokojeniu chęci wzbudzenia podziwu. Nauka właściwego reagowania na polecenia powinna wynikać przede wszystkim z odpowiedzialności. Posłuszny pies nie stanowi zagrożenia, nie tylko dla opiekuna, jego rodziny, obcych osób i innych zwierząt, ale także dla samego siebie.

Behawioryści nie mają wątpliwości, że psiaki, które opanowały choćby podstawowe komendy, są znacznie bardziej zrównoważone na co dzień i potrafią skuteczniej panować nad emocjami, nawet w chwilach zagrożenia. Poza tym jasna i przejrzysta komunikacja znacząco wzmacnia więź łączącą zwierzę z człowiekiem

Kiedy uczyć psa komend?

Na naukę nigdy nie jest za późno, przy czym należy podkreślić, że to dobrze znane powiedzenie nie odnosi się wyłącznie do ludzi. Trening wykonywania komend można wdrożyć bez względu na wiek pupila. Istnieją przecież sytuacje, w których po prostu nie ma innego wyjścia. Jedną z nich jest adopcja dorosłego psiaka.

Należy jednak pamiętać, że najlepsze efekty przynosi szkolenie wdrożone w wieku szczenięcym. Dzięki regularnym zajęciom z opiekunem, pies rozwija się prawidłowo, zarówno w kontekście psychicznym, jak i fizycznym. Jeżeli więc otaczasz opieką szczenię, odpowiedzialnym krokiem jest rozpoczęcie treningów już w 8. tygodniu życia psiaka. Trzeba bowiem wiedzieć, że już od 7. tygodnia zwierzak zaczyna uczyć się tak samo skutecznie, jak dorosły osobnik. Wczesna nauka przekłada się na mniejsze problemy behawioralne w dorosłym życiu zwierzęcia. Wynika to z faktu, że dzięki szkoleniu pies utrwala pozytywne, nie negatywne zachowania.

Sposoby na naukę komend

Opiekunowie wszelkich zwierzaków stają przed niełatwym wyzwaniem prawidłowego ukształtowania psychiki zwierzęcia. Jak wychować kota? Jak nauczyć psa posłuszeństwa? I jak nauczyć psa komendy? To tylko kilka pozycji z długiej listy pytań, które wymagają odpowiedzi. W tym artykule skupiamy się nie na sympatycznych mruczkach, a właśnie na psiakach.

Przez dość długi czas panowało przekonanie, że najlepsze efekty przynoszą techniki awersyjne, czyli takie, w których pojawiał się negatywny bodziec. Dziś nikt nie ma już wątpliwości, że budowanie relacji opartej na strachu nie przynosi dobrych rezultatów.

Za jedyną słuszną metodę nauki komend należy więc uznać technikę pozytywnego wzmocnienia. Polega to na nagradzaniu pupila za poprawnie wykonane polecenie, np. psim smakołykiem lub pochwałą. Zdaniem niektórych behawiorystów, lepiej skupić się na drugim z wymienionych sposobów, bo motywowanie czworonoga psim przysmakiem sprawia, że pupil z czasem zaczyna widzieć w swoim opiekunie źródło łatwo dostępnej karmy.

Jest w tym sporo racji. Jednak nie można przemilczeć faktu, że nauka za pomocą pochwał wymaga od opiekuna nie tylko większego zaangażowania czasowego, ale także doświadczenia. Należy więc stwierdzić, że stosowanie smakowitych nagród nie jest żadnym błędem, zwłaszcza w przypadku osób, które szkolących swojego pierwszego psa.

Jak nauczyć psa komendy siad?

Jak nauczyć psa podstawowych komend? Zacznijmy od najprostszego polecenia, które powinien opanować każdy czworonóg. Mowa o komendzie „siad”, która pozwala zapanować nad pupilem w wielu codziennych sytuacjach.

Trening najlepiej rozpocząć w miejscu, w którym uwaga psa nie będzie rozpraszana przez żadne nowe bodźce. Najlepiej nadaje się do tego dom, czyli obszar, który czworonóg już zna i w którym czuje się bezpiecznie. Poniżej znajdziesz instrukcję, dzięki której twój ulubieniec nauczy się siadać na każde twoje zawołanie.

  • Stań przed psem z przysmakiem trzymanym w ręce. Wysuń zamkniętą dłoń przed łeb swojego ulubieńca (powyżej pyska). Przesuwaj rękę od lewej do prawej, aż zwierzak usiądzie. Gdy to nastąpi, daj mu jego nagrodę. Powtórz to to kilkukrotnie, a na zakończenie ćwiczenia pochwal psiaka, wyrażając swoje zadowolenie radosnym głosem i głaszcząc go po łbie.
  • W trakcie następnego etapu treningu powtórz wszystkie wymienione wyżej czynności, ale tym razem zamknięta dłoń powinna być pusta. Miej przy sobie psie przysmaki, bo gdy czworonóg usiądzie, powinien otrzymać nagrodę. Kolejne ćwiczenia powinny odbywać się w ten sam sposób, ale tym razem nie zamykaj dłoni.
  • Następna sesja treningowa polega na naprowadzeniu psa gestem z otwartą dłonią, ale tym razem poprzedzonym komendą „siad”. 
  • Kolejne dni powinny upłynąć na nauce siadania na samą komendę, już bez gestu naprowadzającego. 
  • Na zakończenie zacznij zajmować inne pozycje, już nie vis-à-vis psa, a np. po jego lewej, następnie prawej stronie. Docelowo psiak ma reagować na komendę, nawet gdy stoisz odwrócony plecami.

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Kolejna komenda, którą powinien opanować każdy czworonóg brzmi „leżeć”. Także to polecenie najlepiej trenować w domowym zaciszu. Jak skłonić psa do kładzenia się na zawołanie?

  • Stań przed psem i wysuń w stronę jego pyska zamkniętą dłoń, w której trzymasz przysmak. Powoli opuszczaj rękę do dołu. Na początku, twój ulubieniec najprawdopodobniej położy tylko przednią część ciała, a zad będzie trzymał uniesiony. Nie szkodzi. I tak zasłużył na nagrodę. 
  • W kolejnej sesji powtórz powyższe czynności, ale nagradzaj psiaka dopiero wtedy, gdy położy się cały.
  • Następne ćwiczenie polega na naprowadzaniu psa pustą dłonią. Miej przy sobie jego ulubiony przysmak, bo posłuszeństwo powinno być nagrodzone. Gdy twój ulubieniec zacznie reagować poprawnie, w kolejnym etapie zacznij go naprowadzać tylko jednym palcem.
  • Przy kolejnych treningach kontynuuj naprowadzanie, ale gest poprzedzaj komendą wypowiadaną wesołym głosem. Po kilku dniach (zależnie od postępów czworonoga) zrezygnuj z gestu i polegaj na samej komendzie.

Jak nauczyć psa komendy zostań?

To polecenie jak żadne inne uczy psiaka cierpliwości. Tutaj potrzebna będzie otwarta przestrzeń, ale najlepiej cicha i spokojna. 

  • Stań przed psem i wydaj mu komendę „siad”. Gdy zwierzak zajmie pozycję, wysuń w jego stronę otwartą dłoń (w geście „stop”) i zacznij się oddalać, początkowo o ok. 1 m. Nie opuszczaj dłoni przez ok. minutę. Po tym czasie przywołaj psiaka, nagrodź go smakołykiem i pochwałą.
  • W kolejnym etapie zacznij stopniowo zwiększać odległość do ok. 2 m.
  • Następne treningi powinny już uwzględniać komendę „zostań”.
  • W dalszym ciągu zwiększaj odległość, ale zrezygnuj z gestu. Jedynym sygnałem dla psa powinno być już tylko twoje polecenie.

Jak nauczyć psa komendy zostaw?

Zostaw” to niezwykle istotna komenda, która pozwala uchronić czworonoga przed wieloma niebezpieczeństwami, np. przed zjedzeniem czegoś, czego jeść nie powinien. To polecenie możesz bez przeszkód ćwiczyć z psem w trakcie spacerów lub w domu.

  • Wysuń w stronę psa otwartą dłoń ze smakołykiem. Zanim czworonóg zdąży chwycić przysmak, zamknij rękę i jednocześnie wypowiedz komendę. Początkowo twój ulubieniec będzie poszturchiwał rękę kufą, być może nawet zacznie skamleć, ale nagródź go dopiero, gdy się uspokoi.
  • W kolejnym etapie psi przysmak nie powinien znajdować się w twojej dłoni, a na ziemi. Wydaj pupilowi polecenie „siad”, usiądź naprzeciwko, połóż przekąskę, wydaj polecenie i przykryj ją ręką. Cel zostanie osiągnięty, gdy pies będzie spokojnie czekał, aż sam dasz mu jego przysmak.
  • Następny etap polega na zrzucaniu przysmaku na ziemię. Wydaj psu polecenie „siad”, stań naprzeciwko i rzuć przekąskę, wydając polecenie „zostaw”. Musisz być gotowy do natychmiastowego przykrycia smakołyku stopą.

Jak nauczyć psa komendy daj głos?

Daj głos” nie jest zbyt przydatną komendą, ale jako sztuczka dostarcza wiele radości. Szczekanie na zawołanie najlepiej trenować na spacerach. Ważne: to polecenie nie jest odpowiednie dla czworonogów, które są głośne z natury.

  • W pierwszej kolejności musisz zainteresować psa jego ulubionym przysmakiem. Zanim psiak zaszczeka, wydaj mu polecenie.
  • W dalszym etapie zacznij ćwiczyć ze swoim ulubieńcem już bez żadnych smakołyków, ale pozoruj gest, jakbyś trzymał w dłoni psią przekąskę. Gdy psiak zaszczeka na komendę, nagródź go głaskaniem i pochwałą. 

Jak nauczyć psa komendy daj łapę?

Daj łapę” to kolejna mało przydatna sztuczka, ale warto pamiętać, że dla psa stanowi świetną zabawę. 

  • Przed łapy psa wystaw dłoń, w której trzymasz smakołyk. Gdy zwierzak uniesie łapę, choćby nieznacznie, nagródź go pochwałą i przysmakiem. Ten etap możesz uznać za zakończony, gdy twój ulubieniec będzie unosił łapkę za każdym razem.
  • W kolejnej części treningu wprowadź komendę. Gdy psiak zacznie unosić łapę, wydaj polecenie.
  • Kontynuuj trening z otwartą dłonią i bez smakołyku. Pamiętaj jednak, że właściwa reakcja musi być nagrodzona.