W tym artykule:

  1. Praga
  2. Ołomuniec
  3. Brno
  4. Pilzno
Reklama

Pojawiły się już w średniowieczu. Niektórzy uważają, że pierwszy odbył się w XIII w. w Wiedniu, inni badacze wskazują na XIV w. w Monachium. Jedno jest pewne, tradycja świątecznych jarmarków jest w Europie wciąż żywa, a kolejne miasta prześcigają się w pomysłach na ich urozmaicenie. Nie inaczej jest w Czechach, gdzie co roku największe rynki aż kipią od świątecznych wspaniałości. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym miejscom.

Praga

Stolica Czech jest wielobarwna i zjawiskowo rozświetlona przez okrągły rok. Jednak przed świętami dzięki jarmarkom, które są najstarsze w Czechach i rozstawione w kilku miejscach, żyje iście świąteczną atmosferą. Co tu kupicie? Tradycyjne czeskie rogaliki waniliowe, gorącą czekoladę i korzenne grzane wino. A także ręcznie robione zabawki, ozdoby na choinkę, piękne haftowane serwetki czy ceramiczne naczynia z tradycyjnymi wzorami.

To wszystko znajdziecie w drewnianych budkach rozstawionych m.in. na Rynku Staromiejskim, placu Náměstí Republiky, Placu Wacława lub na placu Náměstí Míru.

Targ na Rynku Staromiejskim jest najbardziej spektakularny. Stoiska z produktami możecie odwiedzać w godzinach od 10.00 do 22.00, a z jedzeniem aż do północy. Jak co roku, na dużej scenie niemal codziennie odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty, występy zespołów dziecięcych. Z kolei najmłodsi mogą odwiedzić stajenkę z żywymi zwierzętami, a nawet spotkać się ze Św. Mikołajem. Można też tu spędzić sylwestra – organizatorzy szykują specjalny program.

Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze (Fot. Lukas Kabon/Anadolu/Getty Images)

Terminy praskich jarmarków:

  • Rynek Starego Miasta (Staroměstské náměstí), Plac Wacława (Václavské náměstí), Zamek Praski (Pražský hrad) – do 6.01.2024
  • Plac Tyla (Tylovo náměstí), Plac Pokoju (náměstí Míru), Smíchov – deptak Anděl do 24.12.2023
  • Plac Republiki (náměstí Republiky) – 30.12.2023

Ołomuniec

W tym uroczym morawskim mieście strojny jarmark (ok. 140 stoisk) odbywa się na placu Horní náměstí. Tu koniecznie spróbujcie tutejszego specjału, czyli rozgrzewającego ołomunieckiego ponczu. To nic innego jak morawskie wino z kawałkami owoców i sokiem (ok. 8 zł). Jest też wersja dla dzieci. Kilka stoisk jest poświęconych wyłącznie wędlinom, można tu też kupić karpia. Na najmłodszych czeka wielobarwna zabytkowa karuzela, lodowisko oraz św. Mikołaj w asyście uroczych diabłów i pięknych aniołów.

Warto zajrzeć tu po zmroku, by zrobić parę zdjęć zjawiskowo podświetlonej Kolumnie Świętej Trójcy, wpisanej na listę UNESCO. Większość straganów jest otwartych do późnych godzin nocnych, a jarmark potrwa do 23 grudnia.

Brno

Kolejne morawskie miasto, które przed świętami kusi bajkową scenerią. Stragany rozstawiono w kilku częściach Brna, m.in. na placach Dominikánské náměstí, Zelný trh i Moravské náměstí i Náměstí Svobody. Ten ostatni, czyli Plac Wolności to serce wydarzeń – z choinką, dzwonkiem życzeń, świątecznym tramwajem, straganami (62 stoiska) oraz zimowym barem, w którym królują imbirowe napoje. Każdego dnia zaplanowano tu dwa koncerty, a w soboty – występy lokalnych zespołów folklorystycznych.

Ponadto codziennie o godz. 15.00 rozpoczyna się teatralny program dla dzieci. Na nieco bardziej kameralnym Placu Dominikańskim (Dominikánské náměstí) z kolei warto zobaczyć drewnianą szopkę z ponad stoma figurami. To jedna z największych ręcznie rzeźbionych szopek na świecie. Są tu też stragany, a od czwartku do niedzieli koncerty na małej scenie. Jarmarki potrwają do 23 grudnia.

Zamykają słynny jarmark. Powód? Był zbyt popularny

Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Wielkiej Brytanii, który odbywał się w Lincoln, przechodzi do historii. Władze miasta podjęły decyzję o jego zamknięciu, a głównym powodem jest zbyt...
Zamykają słynny jarmark. Powód? Był zbyt popularny
Najstarszy brytyjski jarmark zamknięty (Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Roman Babakin/Shutterstock)

Pilzno

Także to miasteczko w zachodnich Czechach opanowała magia świąt. Na tutejszym placu Republiki stanęły już dziesiątki stoisk, jest i szopa betlejemska oraz diabelski młyn. Zwyczajowo śpiewa się tu też kolędy (dla mieszkańców to ważna tradycja). Prawie codziennie są organizowane spacery z przewodnikiem, podczas których dowiecie się sporo o historii świąt Bożego Narodzenia na terenie Czech oraz o lokalnych świątecznych zwyczajach, także kulinarnych i związanych z rękodziełem.

Ważnym puntem jest w Pilznie gotycka katedra św. Bartłomieja, w której podczas tego wyjątkowego czasu odbywają się koncerty. Z jej wieży (warto na nią wejść po zmroku), roztacza się zaś piękny widok na rozświetlone światłami miasto. Jarmark Bożonarodzeniowy w Pilźnie potrwa w tym roku do 23 grudnia.

Reklama

Nasz ekspert

Agnieszka Michalak

Dziennikarka i redaktorka „National Geographic Traveler" oraz magazynu pokładowego LOT-u „Kaleidoscope". W podróż zawsze zabiera książkę i buty do biegania – bo lubi poznawać nowe miejsca joggingując.
Reklama
Reklama
Reklama