Podróże koleją cieszą się coraz większą popularnością. Sprzyjają temu promocje przewoźników i powstawanie kolejnych międzynarodowych tras. Pod tym względem prym wiedzie Hiszpania, gdzie w 2022 roku można było podróżować za darmo. Obecnie między najważniejszymi miastami w kraju nadal można poruszać się budżetowo.

Ważnym argumentem przemawiającym za jazdą pociągiem jest ekologia. Kolej to bardziej zrównoważony środek transportu niż samolot czy samochód. Co prawda podróż pociągiem trwa dłużej niż lot samolotem, ale to nie oznacza, że musi się dłużyć. Przewoźnicy oferują podróżnym coraz więcej udogodnień. W niektórych miejscach warto wybierać kolej ze względu na mijane krajobrazy.

Oto trzy zachwycające trasy w Europie. Warto dodać je listy podróży na rok 2023.

Europa Wschodnia: Z Budapesztu do Splitu

W zależności od tego, o której godzinie złapiesz pociąg Adria InterCity z Budapesztu do Splitu, masz szansę przejeżdżać obok węgierskiego jeziora Balaton o zachodzie słońca. Cała trasa trwa w sumie 14 godzin. Jeżeli masz czas, rozważ skorzystanie z pociągów lokalnych przez Zagrzeb. To miasto z katedrą o dwóch wieżach, gwarnymi kawiarniami i intrygującymi muzeami.

Gdzie się zatrzymać?

Budapeszt: W Budapest – zabytkowy pałac położony przy Alei Andrássy’ego (wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO), bezpośrednio naprzeciwko Opery Państwowej, na najbardziej luksusowej ulicy handlowej miasta, ponownie otworzy swoje podwoje, ożywiając lokalną historię dzięki odważnej interpretacji luksusu przez markę

Split: Le Meridien Lav – każdy z 378 pokoi i apartamentów ma okna od podłogi do sufitu, które otwierają się na duże balkony, 50-calowy telewizor Smart TV oraz oddzielną kanapę.

Split w Chorwacji / fot. Sasipa Muennuch/Getty Images

Europa Zachodnia: Z Londynu do Paryża, Brukseli lub Amsterdamu

Pociągi Eurostar łączą stację St. Pancras w Londynie z Paryżem, Brukselą, Amsterdamem i Lille. Bez limitu wagowego bagażu i transferu z lotniska podróżni mogą wysiąść w centrach miast w ciągu zaledwie kilku godzin. Dlaczego warto? Do wyboru masz paletę atrakcji i doznań: rejs o zachodzie słońca po Sekwanie w Paryżu, wycieczka śladami czekolady po Brukseli, czy odkrywanie arcydzieł sztuki w amsterdamskim Rijksmuseum.

Tu znajdziesz nocleg

  • Londyn: St. Pancras Renaissance Hotel – zabytkowy, otwarty w 1873 roku hotel z 245 pokojami gościnnymi.
  • Paryż: Hotel De Berri, Luxury Collection – położony w modnej 8. dzielnicy w samym sercu miasta hotel oferuje 40 indywidualnie zaprojektowanych pokoi i 35 przestronnych apartamentów.
  • Amsterdam: W Amsterdam – intrygująca mieszanka dziedzictwa i współczesnego stylu. Oferuje 238 stylowych pokoi, w tym 23 apartamenty oraz dwa luksusowe apartamenty Extreme WOW.

Szwajcaria i Włochy: Bernina Express

Przejazd Bernina Express zachwyca niezależnie od pory roku. Czterogodzinna podróż pociągiem łączy miasto Chur w Szwajcarii z Tirano położonym w północnych Włoszech. Latem pociąg przemierza zielone łąki i doliny z widokiem na malownicze górskie wioski. Natomiast zimą ten sam alpejski krajobraz jest nieskazitelnie biały, oferując widok na ośnieżone szczyty i prastare lodowce. Zachwyca nie tylko natura, ale też cuda stworzone przez człowieka: olbrzymi, sześcioprzęsłowy wiadukt Landwasser spinający wysokie zbocza górskie oraz zapętlony wiadukt spiralny w Brusio – ponadstuletnie arcydzieło inżynierii.

Zaplanuj nocleg

  • Genewa: Hotel Marriott w Genewie – zaprojektowany, aby zaspokoić wszystkie potrzeby współczesnego podróżnika. Hotel ma 263 pokoje i apartamenty. Dążąc do zmniejszenia wpływu na środowisko, działa zgodnie z hasłem „myśl globalnie, działaj lokalnie”.
  • Zurych: Hotel Marriott w Zurychu – położony w centrum miasta nad brzegiem rzeki Limmat hotel oferuje dogodny dostęp do kultowych atrakcji.