Moda na bieganie w Polsce nie ustaje. Coraz więcej biegaczy nie traktuje biegania wyłącznie hobbystycznie, ale regularnie trenuje, by dobrze przygotować się do zawodów biegowych. Biegacze również szukają nowych możliwości sprawdzenia siebie, a samo bieganie na asfalcie staje się dla nich nudne – spełnienie znajdują w biegach górskich. Z pewnością bieganie po terenie z dużym przewyższeniem nie jest łatwe, a jest o wiele trudniejsze i bardziej wymagające od zwykłego joggingu po miejskim parku. Jednak na sam początek biegania w górach warto zacząć od krótszych dystansów. Podobnie z wyborem zawodów biegowych – przeważnie każdy początkujący biegacz nie wybiera dystansu ultra, czyli tych dłuższych niż maraton (powyżej 43 kilometrów). 

Bardzo często głównym zawodom na maksymalnym dystansie towarzyszą krótsze biegi przeznaczone dla mniej zaawansowanych zawodników (nawet poniżej 20 km). Praktycznie przez cały rok odbywają się zorganizowane biegi górskie, co również pozwala biegaczom zmierzyć się z dystansami w różnych warunkach. Jednak należy pamiętać, że aby wystartować w biegu ultra, trzeba być dobrze przygotowanym nie tylko kondycyjnie, ale warto mieć też dobrany sprzęt oraz ubranie.

Gdzie biegać w górach. Wybierz swoje wyzwanie biegowe 

Co roku w Polsce liczba zawodów biegowych organizowanych w terenie górskich wzrasta, podobnie liczba uczestników. Podobnie zapisy na kultowe już biegi górskie są zawsze szybko wypełniane przez biegaczy. Biegi te organizowane w różnych częściach polskich gór, m.in. w Beskidach, Karkonoszach czy wymagających Tatrach.

Wśród nich są m.in.

  • Bieg Rzeźnika (Bieszczady),
  • Gorce Ultra Trail (Beskidy Zachodnie),
  • Ultramaraton Babia Góra (Beskid Żywiecki),
  • Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (Góry Złote, Kotlina Kłodzka)
  • Tatrzański Festiwal Biegowy (Tatry). 

Bieg Rzeźnika należy do elity biegów w Polsce, a jest organizowany od 2003. Łączy biegaczy, którzy są miłośnikami Bieszczadów. Legendarny dystans blisko 83 km biegnie przez czerwony szlak beskidzki z Komańczy do Cisnej. Biegnie się w parze. Bieg ultra z partnerem to z całą pewnością wyjątkowe doświadczenie. Jest nie tylko zadaniem trudniejszym do wykonania niż bieg w pojedynkę, ale uczy gry zespołowej oraz współpracy. 

W ramach Festiwalu Rzeźnika oprócz koronnego dystansu biegacze mają do wyboru dystans m.in. 52 km, 28 km i 11 km. Najczęściej bieg odbywa się w maju lub czerwcu. Więcej o biegu: https://www.biegrzeznika.pl/

Z kolei na biegaczy Gorce Ultra Trail czekają gorczańskie szczyty, jak Lubań, Turbacz i Gorc oraz widoki na Tatry. Trasa przebiega częściowo przez obszar Gorczańskiego Parku Narodowego. Biegacze mają do wyboru trasy od 5 km po 163 km.  Bieg jest organizowany przez Fundację Run Vegan, stąd na punktach żywieniowych nie zabraknie wege jedzenia. 

GUT to wspaniała biegowa przygoda. Przyjazna atmosfera, pomocni ludzie, wegańskie jedzenie i przepiękne widoki, a także wymagające trasy biegowe tworzą imprezę, która na stale zagości w moim kalendarzu biegowym. Przyciąga osoby, które zaczynają biegać w górach, ale również stałych bywalców. – Jest to okazja do obcowania z naturą, nawiązywania nowych znajomości i doskonałego resetu – opowiada Oliwia Gołębiewska, kilkukrotna uczestniczka biegu. Więcej o biegu: https://gorceultratrail.pl/ 

Ultramaraton Babia Góra (Ultra Babia) stał się znanym biegiem z wielu powodów, m.in. z powodu skali trudności wyznaczonych nie tylko przez spore przewyższenia, ale zmieniające się również warunki pogodowe. W zależności od dystansu, Babią Górę zdobywa się różnymi szlakami.

Ultra Babia to bieg dla tych, którzy jednego dnia chcą stanąć na szczycie Babiej Góry niejeden raz. Organizatorzy oferują szeroki wachlarz dystansów – od jednego wbiegnięcia na Babią (10 km, +900 up) aż do 6 razy, czyli 100 km z niebywałym pionem 7500 m do góry. Ze względu na trudne technicznie skaliste podłoże oraz duże przewyższenia Ultra Babiej bliżej jest do biegów tatrzańskich niż tych rozgrywanych w sąsiednich Beskidach. – Ultra Babia to ultra przeżycie w przepięknej babiogórskiej naturze. Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie – od szybkiego skyrunningowego ścigania po prawdziwą górską stukilometrową wyrypę – przekonuje do udziału Joanna Brzozowska, uczestniczka biegu. Więcej o biegu: https://ultrababia.pl/ 

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku Zdroju należy do największych festiwali biegów górskich w Polsce, a rozgrywa się na terenach Ziemi Kłodzkiej. To m.in. Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, a przy okazji niektórych dystansów nawet Góry Stołowe.  Biegacze mają do wyboru 8 tras od 10 km (Trojak Trail) po 240 km (Bieg Siedmiu Szczytów). 

Bieg na dystansie 240 km należy do jednych z najdłuższych biegów w Polsce. To trasa dla prawdziwych koneserów ultra. Na pokonanie 240 km zawodnicy mają regulaminowe 52 godziny, zmagając się z reguły z upałem oraz niedogodnościami biegu, takimi jak brak snu, urazy i zmęczenie. Oprócz samych biegów odbywają się wydarzenia towarzyszące, jak koncerty czy spotkania m.in. z polską elitą biegaczy górskich. Więcej o biegu: http://dfbg.pl/ 

W ramach Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego obok wymagającego maratonu górskiego (Tatra Sky Marathon), którego 42 km trasa przebiega w dużej mierze na wysokości powyżej 2000 m n.p.m., w ramach wydarzenia organizowane są także: 30 km Orava Trail i 19 km Tatra Trail. 

 

Marcin Rzeszótko, organizator tego biegu, w ciągu roku organizuje też otwarte treningi „Run the Tatras” w Tatrach i Gminie Kościelisko. Pozwolą one biegaczom potrenować w terenie z ekspozycją i dużymi przewyższeniami. Więcej o biegu: https://tatraskymarathon.pl/ 

Dołącz do górskich biegaczy

Biegi w górach zapewniają najlepsze doznania: od spróbowania swoich sił w różnorodnym terenie przez walkę ze swoimi słabościami po piękne widoki. Biegi w terenie (w lesie, w górach) są dla biegaczy, którzy lubią wyzwania i nowe doświadczenia oraz cenią sobie kontakt z naturą. 

Z pewnością warto spróbować, czy bieganie górskie sprawia większą przyjemność i radość niż bieganie po miejskim chodniku czy asfalcie.