Kilka lat temu, jeszcze na samym początku mojej przygody z dziennikarstwem podróżniczym często słyszałem pytania o to, które kraje czy regiony na świecie interesują mnie najbardziej. Nadal nie lubię być o to pytany, bo to wiąże się z jakimś ograniczeniem i wyborem, a tego w podróżowaniu i pisaniu nie lubię. Oczywiście mam swoją listę miejsc do zobaczenia i miejsc, w których byłem, ale chętnie do nich wrócę. Na tej drugiej wysokie miejsce zajmuje Anglia. Tym razem podróż rozszerzę jednak o Wielką Brytanię i skupię się na pieszych szlakach turystycznych.

Wielka Brytania za miastem

W Polsce Wielka Brytania często kojarzy się przede wszystkim z Londynem i wyjazdami zarobkowymi. To bardzo krzywdzące uproszczenie. W Anglii znajdziemy jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, jeśli nie w Europie. W tym roku w czołówce najpopularniejszych plaż na Instagramie na drugim miejscu znalazła się plaża Durdle Door – jedna z najbardziej znanych na brytyjskim wybrzeżu. To zasługa między innymi charakterystycznej formacji skalnej w kształcie łuku.

Wybrzeże to jeden z kierunków do odczarowania Wysp Brytyjskich. Zarówno turyści, jak i sami Brytyjczycy są zachwyceni countryside. Można to tłumaczyć jako wieś, ale w tym wypadku chodzi o rozległe zielone tereny położone z dala od miast. Przecinają je malownicze trasy dla pieszych turystów. Gdzie uprawiać hiking w Wielkiej Brytanii? Oto propozycje ciekawych szlaków.

West Highland Way – Szkocja

To najpopularniejszy długodystansowy szlak w Szkocji. Rozciąga się na ponad 150 kilometrów od Milngavie do Fort William, obejmując po drodze ogromną różnorodność krajobrazów, od wiejskich bezdroży, przez jeziora i rozległe wrzosowiska, po strome zbocza gór.

West Highland Way można pokonać na wiele sposobów. Jednak w przewodnikach czytam, że najlepiej wybrać wariant z południa na północ. Wówczas wycieczka trwa około 6–7 dni.

South West Coast Path – Anglia

South West Coast Path / James Osmond/Getty Images

Najdłuższy szlak turystyczny w Wielkiej Brytanii to propozycja dla piechurów z dobrą kondycją i dużymi możliwościami urlopowymi. South West Coast Path ma 1014 km długości, a na jego przejście trzeba przeznaczyć około 50 dni. Szlak biegnie od Minehead w hrabstwie Somerset aż do Poole (hrabstwo Dorset).

Większość trasy wiedzie wzdłuż wybrzeża. Po drodze mija się urwiste klify, urokliwie wioski rybackie i oczywiście ulubione miejscówki surferów. W tym roku North Devon – dystrykt w hrabstwie Devon – został pierwszym Światowym Rezerwatem Surfingu w Wielkiej Brytanii i drugim w Europie.

Coast to Coast Walk – Anglia

Szlak wytyczył w 1973 r. Alfred Wainwright, brytyjski wędrowiec i pisarz. Długa na 293 km trasa łączy zachodnie wybrzeże Anglii ze wschodnim.

Droga zaczyna się w St Bees Head nad Morzem Irlandzkim i prowadzi do Robin Hood's Bay na Morzu Północnym. Po drodze mija się trzy parki narodowe: Lake District, Yorkshire Dales i North York Moors. Nie tylko przyroda jest atrakcją na szlaku. Warto zatrzymać się chociażby w wiosce Lakeland Grasmere z XII-wiecznym Opactwem Shap.

Wyspa Skye – Szkocja

Wyspa Skye / fot. David C. Tomlisnon/Getty Images

Skye to już nie pojedynczy szlak, a cała wyspa – druga co do wielkości w Szkocji – idealna na trawersy. Zielone krajobrazy ze wzniesieniami o nieregularnych kształtach mogą przywodzić na myśl Wyspy Owcze czy nawet Islandię.

Największą osadą na wyspie jest Portree, znana z malowniczego portu. Wyspa Skye jest połączona z innymi promem. Od lat 90. ubiegłego wieku ze stałego lądu prowadzi na nią także most.

Sileve Donard– Irlandia Północna

Przyroda Irlandii Północnej również cieszy się uznaniem turystów. Przyjezdnych piechurów jest tu jednak mniej niż w Anglii czy Szkocji. Szlaki są bardziej opustoszałe i krótsze. W trakcie kilkudniowego wyjazdu możemy więc przejść nie jedną trasę, a więcej. Które wybrać?

Dobrym początkiem będzie wejście na Slieve Donard, najwyższy szczyt w Irlandii Północnej. Najwyższy, ale ma tylko 850 m. Nie musimy więc być w szczytowej formie. Trasa z Newcastle ma łącznie około 9 km długości i prowadzi wzdłuż rzeki Glen i przez bujny sosnowy las. Przy dobrej pogodzie ze szczytu Slieve Donard można zobaczyć Szkocję i wyspę Man na Morzu Irlandzkim.