Sporty wodne: rodzaje

Sporty wodne to rodzaj aktywności kojarzony przez wiele osób głównie z letnim wypoczynkiem. To właśnie na urlopie najczęściej wyjeżdżamy nad akweny wodne, gdzie możemy cieszyć się wysoką temperaturą, wodą,  słońcem. Jeśli sezon jest wyjątkowo udany, sporty wodne można z powodzeniem uprawiać od później wiosny aż do wczesnej jesieni. Wielu pasjonatów wyjeżdża też za granicę, często pokonując dalekie odległości, by oddać się wodnemu szaleństwu. elementy niektórych sportów wodnych można też trenować na basenie, by nie wyjść z formy. Sport wodny można uprawiać w wodzie, na jej powierzchni lub pod wodą. W każdej z tych grup znajdują się liczne, ciekawe dyscypliny.

 

  • Sporty w wodzie

Najpopularniejszym sportem uprawianym w wodzie jest szeroko rozumiane pływanie.  Można je traktować rekreacyjnie lub trenować wyczynowo, w różnych stylach i konkurencjach związanych z odległością lub prędkością. To sport całoroczny – uprawiany zarówno w akwenach odkrytych, jak i na krytych basenach.  Szczególną odmianą tego sportu jest pływanie synchroniczne. W tej kategorii mieszczą się także skoki do wody, piłka wodna oraz snorkeling (obserwacja życia podwodnego z okularami i maską wyposażoną w rurkę, nie wymagająca zanurzania się jak przy klasycznym nurkowaniu). Odbywają się także zawody w sportowym ratownictwie wodnym. Aby rekreacyjnie poruszać się w wodzie, warto wybrać aqua aerobic lub zajęcia gimnastyczne na basenie.

 

  • Sporty na powierzchni wody

Sporty wodne to także te uprawiane na powierzchni wody. Do tej grupy zalicza się mnóstwo ekstremalnych dyscyplin, uwielbianych przez osoby liczące na solidny wyrzut adrenaliny. Znaczącą podgrupę stanowią sporty wodne na desce, takie jak surfing i windsurfing, a także kitesurfing oraz wakeboarding i narciarstwo wodne. W tej grupie znajduje się także wiele sportów, których uprawianie kojarzy się wakacyjnie: paralotniarstwo z napędem motorówki, skimboarding, flyboarding. Wielbiciele windsurfingu i dyscyplin pokrewnych trenują zimą flowboarding, czyli halowy surfing na sztucznych falach, by nie wypaść z formy. Nie brakuje dyscyplin wymagających użycia łodzi, kajaków czy pontonów (kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo, a także sporty motorowodne i dość niezwykłe, takie jak kajak-polo). Co ciekawe, do powierzchniowych sportów wodnych zalicza się także wędkarstwo.

 

  • Sporty podwodne

Kolejną dużą grupą sportów wymagających akwenu wodnego są sporty związane ze schodzeniem pod powierzchnię wody. Wśród nich prym wiedzie nurkowanie ze swoimi wszelkimi odmianami, a także freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu i bez użycia akwalungu. Do tej grupy zaliczają się także niezwykłe i dość rzadko spotykane dyscypliny sportu, które uprawia się na basenie - podwodne rugby i podwodny hokej. Aby uprawiać sporty podwodne, nie trzeba więc lecieć tysiące kilometrów, by znaleźć przejrzyste, ciepłe wody i piękne rafy.