Sporty wodne: rodzaje

Sporty wodne to rodzaj aktywności kojarzony przez wiele osób głównie z letnim wypoczynkiem. To właśnie na urlopie najczęściej wyjeżdżamy nad akweny wodne, gdzie możemy cieszyć się wysoką temperaturą, wodą,  słońcem. Jeśli sezon jest wyjątkowo udany, sporty wodne można z powodzeniem uprawiać od później wiosny aż do wczesnej jesieni. Wielu pasjonatów wyjeżdża też za granicę, często pokonując dalekie odległości, by oddać się wodnemu szaleństwu. elementy niektórych sportów wodnych można też trenować na basenie, by nie wyjść z formy. Sport wodny można uprawiać w wodzie, na jej powierzchni lub pod wodą. W każdej z tych grup znajdują się liczne, ciekawe dyscypliny.

 

  • Sporty w wodzie

Najpopularniejszym sportem uprawianym w wodzie jest szeroko rozumiane pływanie.  Można je traktować rekreacyjnie lub trenować wyczynowo, w różnych stylach i konkurencjach związanych z odległością lub prędkością. To sport całoroczny – uprawiany zarówno w akwenach odkrytych, jak i na krytych basenach.  Szczególną odmianą tego sportu jest pływanie synchroniczne. W tej kategorii mieszczą się także skoki do wody, piłka wodna oraz snorkeling (obserwacja życia podwodnego z okularami i maską wyposażoną w rurkę, nie wymagająca zanurzania się jak przy klasycznym nurkowaniu). Odbywają się także zawody w sportowym ratownictwie wodnym. Aby rekreacyjnie poruszać się w wodzie, warto wybrać aqua aerobic lub zajęcia gimnastyczne na basenie.

 

  • Sporty na powierzchni wody

Sporty wodne to także te uprawiane na powierzchni wody. Do tej grupy zalicza się mnóstwo ekstremalnych dyscyplin, uwielbianych przez osoby liczące na solidny wyrzut adrenaliny. Znaczącą podgrupę stanowią sporty wodne na desce, takie jak surfing i windsurfing, a także kitesurfing oraz wakeboarding i narciarstwo wodne. W tej grupie znajduje się także wiele sportów, których uprawianie kojarzy się wakacyjnie: paralotniarstwo z napędem motorówki, skimboarding, flyboarding. Wielbiciele windsurfingu i dyscyplin pokrewnych trenują zimą flowboarding, czyli halowy surfing na sztucznych falach, by nie wypaść z formy. Nie brakuje dyscyplin wymagających użycia łodzi, kajaków czy pontonów (kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo, a także sporty motorowodne i dość niezwykłe, takie jak kajak-polo). Co ciekawe, do powierzchniowych sportów wodnych zalicza się także wędkarstwo.

 

  • Sporty podwodne

Kolejną dużą grupą sportów wymagających akwenu wodnego są sporty związane ze schodzeniem pod powierzchnię wody. Wśród nich prym wiedzie nurkowanie ze swoimi wszelkimi odmianami, a także freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu i bez użycia akwalungu. Do tej grupy zaliczają się także niezwykłe i dość rzadko spotykane dyscypliny sportu, które uprawia się na basenie - podwodne rugby i podwodny hokej. Aby uprawiać sporty podwodne, nie trzeba więc lecieć tysiące kilometrów, by znaleźć przejrzyste, ciepłe wody i piękne rafy.

Sporty wodne na desce

Wśród szczególnie lubianych, widowiskowych i dostarczających przeżyć sportów znajdują się sporty wodne na desce. Ich zalety są niezwykle liczne – rzeźbią sylwetkę, wzmacniają mięśnie i poprawiają równowagę. Od początku przygody w tymi sportami do malowniczego ślizgania się na falach w promieniach słońca prowadzi długa droga, pełna wysiłku i pracy! Wbrew pozorom, aby popływać na desce i nauczyć się podstaw nie trzeba wybierać się daleko. Sporty wodne w Polsce mają się coraz lepiej i coraz więcej powstaje miejsc, gdzie można je uprawiać.

Poniżej krótki przegląd najpopularniejszych sportów wodnych.

 

  • Surfing i windsurfing

Surfing to inaczej ślizg na specjalnej desce niesionej przez fale. Najczęściej uprawiany na wybrzeżach oceanów, gdzie fale osiągają odpowiednią wysokość i impet konieczne do niesienia deski. Surfing ma wiele różnych odmian. Jeśli do deski dodamy żagiel, dyscyplina zmieni się w windsurfing. Żagiel to dodatkowy "napęd", pozwalający nabrać wiatru i prędkości. To dyscyplina olimpijska, zaliczana do sportów żaglowych. W obrębie windsurfingu wymienia się liczne konkurencje polegające na osiąganiu największej prędkości lub wykonywaniu akrobacji na wodzie. Windsurfing wymaga nieco siły, wspaniale buduje mięśnie ramion. W Polsce można go uprawiać głównie na Helu, gdzie powstało wiele szkółek wprowadzających chętnych w tajniki tego emocjonującego sportu.

 

  • Kitesurfing

Kitesurfing to rosnąca w popularność odmiana surfingu, w której rolę napędu zamiast żagla pełni latawiec - paralotnia (kite). Ta dyscyplina wymaga nie tyle wysokich fal, co wiatru. Zalicza się do sportów ekstremalnych. Można ją uprawiać przy niemal każdej pogodzie. Kitesurfing uprawia się nie tylko w akwenach morskich - niektórzy z powodzeniem wskakują na deskę na jeziorze, o ile sprzyja wiatr. To popularny sport w dolinach Alp, w okolicach Tyrolu, ale także coraz częściej nad polskim Bałtykiem.

 

  • Wakeboarding

Coraz częściej zainteresowaniem amatorów wodnych sportów cieszy się wakeboarding, sport wymagający użycia motorówki jako napędu. Specjalnie skonstruowana i przystosowana łódź ciągnie za sobą linę, której trzyma się osoba na desce. Sportu można spróbować w wakeparkach, znajdujących się w okolicy każdego dużego miasta. Zamiast łodzi linę ciągnie tam specjalny wyciąg. Uprawianie wakeboardingu wymaga dużej koordynacji ruchowej, siły, kontroli własnego ciała oraz umiejętności wykorzystania generowanej przez łódź fali. Wakeboarding dla zaawansowanych zawiera też elementy akrobacji i wyskoki ponad wodę.

Sporty wodne ekstremalne

Sporty wodne ze swej natury odbywają się w obliczu żywiołu. Mogą też być bardzo niebezpieczne, jeśli uprawiająca je osoba jest niedoświadczona, niezbyt sprawna fizycznie lub lekkomyślna. Dlatego wiele z nich zalicza się do sportów ekstremalnych. Są to między innymi flyboard (sport uprawiany przy użyciu specjalnego urządzenia generującego strumień wody pod ciśnieniem, które pozwala unosić się ponad powierzchnią), nurkowanie (w tym także nurkowanie jaskiniowe), wakeboarding. Niekiedy do tej grupy zalicza się także kitesurfing, windsurfing. Z pewnością ekstremalny charakter ma także kajakarstwo górskie i rafting.

Ekstremalne dyscypliny sportu przyciągają wielu chętnych. Przede wszystkim dostarczają wielu silnych emocji, wiążą się z poczuciem mocy i ogromnych możliwości. Warto jednak zawsze pamiętać o towarzyszącym im niebezpieczeństwie. Decydując się na naukę jednego z ekstremalnych sportów wodnych, trzeba koniecznie skorzystać z usług certyfikowanego instruktora, który potrafi zadbać o bezpieczeństwo nowego adepta i odpowiednio go przygotować. Także "starzy wyjadacze" nie powinni tracić czujności w kontakcie z wodą.

 

Sporty wodne: sprzęt

Sporty wodne w niemal każdym przypadku wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Nawet pływanie w bardziej zaawansowanym wydaniu wymaga wyposażenia się w sprzęt. Różnorodność przedmiotów używanych w sportach wodnych jest tak wielka, jak różnorodność samych dyscyplin. Niektóre z nich wymagają użycia jednostek pływających (deski i latawce, łodzie, kajaki, pontony). W wielu przydają się buty do sportów wodnych, a także pianki, bez których trudno wyobrazić sobie surfowanie. Sportowcy używają kombinezonów, kasków, kamizelek asekuracyjnych, okularów, rękawiczek. niektóre z tych sprzętów sprzyjają jakości wykonania, ale większość jest niezbędna ze względów bezpieczeństwa.

Konieczność zakupu lub wypożyczenia sprzętu sprawia, że sporty wodne nie są tanie. Specjaliści radzą więc, by nie zaczynać swojej przygody ze sportami wodnymi od obkupienia się w drogi sprzęt, niezależnie od poziomu entuzjazmu. Warto na początek skorzystać z usług dobrze wyposażonej wypożyczalni, a następnie sprawdzić, czy entuzjazm utrzyma się po pierwszych treningach. Jeśli tak - droga do kompletowania sprzętu jest otwarta!