Wielokrotnie nagradzana sieć kurortów all inclusive Club Med przeanalizowała listy najpopularniejszych pamiątek z każdego kraju na całym świecie. Niektóre z nich mogą zaskoczyć.

 

Ameryka Północna

Odwiedzający Stany Zjednoczone najczęściej wyjeżdżają ze słodyczami, a konkretnie z amerykańską czekoladą. W Kanadzie najpopularniejszym towarem wśród turystów jest syrop klonowy. Oba te produkty można kupić w supermarketach na całym świecie, ale to przecież nie jest to samo.
Na Jamajce i Kostaryce prym wiedzie kawa, za to na Barbadosie, Dominice i Nikaragui rum. Kuba niezmiennie od lat przyciąga fanów cygar.

 

Ameryka Południowa

Najczęściej kupowane pamiątki w Ameryce Południowej to: hamaki (Brazylia), wyroby skórzane (Argentyna), rum (Wenezuela), biżuteria (Chile) i kamienie szlachetne (Urugwaj).
Podróżujący po Peru najchętniej wracają do domu z popularnymi czapki chullo, z kolei boliwijskim must have jest kolorowe poncho. 

 

Europa

Jak Europa długa i szeroka, tak różnorodna jest też lista pamiątek sprzedawanych w europejskich krajach. Od parasoli w Wielkiej Brytanii, przez czekoladę w Belgii, Francji i Irlandii, aż po klocki LEGO w Danii.
Najpopularniejszą pamiątką przywożoną z Polski jest bursztynowa biżuteria. Ten sam trend utrzymuje się na Litwie i Łotwie.

 

Azja

Z Azji najczęściej przywozi się przedmioty nawiązujące bezpośrednio do kultury danego kraju. W Rosji są to matrioszki, na Sri Lance i w Bhutanie maski, a w Japonii papier do składania orgiami.
Indyjskie przyprawy i herbata z Korei Południowej również są chętnie kupowanymi pamiątkami na tym kontynencie.

 

Afryka

W Afryce królują tekstylia i tkane dywany. Niemniejszą popularnością cieszą się drewniane rzeźby. Szczególnie upodobali je sobie turyści odwiedzający Angolę, Kongo, Gambię, Wybrzeże Kości Słoniowej i Republikę Środkowoafrykańską.
Co ciekawe, na pierwszym miejscu w Egipcie nie znalazły się miniaturowe piramidy, a zwoje papirusu.

 

Australia

Pewnie nikogo nie zdziwi, że najpopularniejszą pamiątką kupowaną w Australii jest bumerang. Tymczasem w Nowej Zelandii przyjezdni najczęściej polują na Jedyny Pierścień znany z książek J. R. R. Tolkiena. To właśnie tu powstawała ekranizacja sagi o dzielnych hobbitach.
W tej części świata bardzo popularne są ozdoby i biżuteria wykonane z muszli. Podróżujący najchętniej przywożą je z Wysp Marshalla, Nauru i Samoa.