Projektanci ze studia DRIFT w Amsterdamie postanowili za pomocą dronów stworzyć wizualizacje niekompletnych budowli z całego świata. Do tej pory przedstawili projekty bazyliki Sagrada Familia i rzymskiego Koloseum.

Studio DRIFT – holenderscy wizjonerzy

Studio DRIFT założyła w 2007 roku dwójka holenderskich artystów: Lonneke Gordijn i Ralph Nauta. Od tamtej pory wraz z 64-osobowym zespołem zajmują się tworzeniem eksperymentalnych rzeźb, instalacji czy performansów. Od 2020 roku DRIFT wraz z firmami Drone Stories i Nova Sky Stories wykorzystują technologię dronów, aby pokazać, jak w pełni wyglądałyby jeszcze nieukończone bądź zniszczone zabytki architektury.

Koloseum według projektu studia DRIFTKoloseum według projektu studia DRIFT / fot. materiały prasowe

Celem inicjatywy jest m.in. pomoc architektom w urzeczywistnieniu ich przyszłych projektów w pełnowymiarowej skali. Niedawno studio DRIFT pokazało, jak wyglądałoby zrekonstruowane rzymskie Koloseum i dokończona barcelońska bazylika Sagrada Familia.

Czy tak będzie wyglądać hiszpańska bazylika? 

Jeśli ktoś wraca do Barcelony po latach, bez trudu dostrzeże zmiany i nowe elementy w konstrukcji Sagrady Familii. Jej budowę rozpoczęto ponad 130 lat temu i wszyscy zadają pytanie, czy i kiedy zostanie ona ukończona. 

Najśmielsze z planów zakładają rok 2026, setną rocznicę śmierci Gaudiego. Patrząc jednak na stan budowli i ten termin wydaje się być nierealny. Świątynia powstaje według pierwotnego projektu dzięki dotacjom wiernych i środkom ze sprzedaży biletów.

Sagrada Familia według projektu studia DRIFTSagrada Familia według projektu studia DRIFT / fot. materiały prasowe

Projektanci ze studia DRIFT postanowili przygotować wizualizację ukończonej już budowli. Efekt robi wrażenie, ale nie ma pewności, czy architekci odtworzą go jeden do jednego.