W tym artykule:

  1. Krzywy Las
  2. Cedynia
  3. Most Europejski Siekierki – Neurüdnitz
  4. Trzebiatów
  5. Darłowo
  6. Międzyzdroje
  7. Wolin
  8. Barlinek
  9. Lipiany
  10. Moryń
  11. Zachodniopomorskie Trasy Rowerowe
Reklama

Zachodniopomorskie wciąż uchodzi za nie do końca odkrytą część Polski. Właśnie dlatego postanowiliśmy wybrać się w kilkudniową podróż po regionie, by poznać mniej lub bardziej znane atrakcje Pomorza Zachodniego. I w ten sposób zachęcić naszych czytelników do odwiedzenia Szczecina i okolic. Jednego możecie być pewni – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Krzywy Las

Niespełna 4 km od Gryfina, w miejscowości Nowe Czarnowo, na zwiedzających czeka cieszący się ogromną popularnością wśród przyjezdnych Krzywy Las. Ten unikatowy na skalę światową pomnik przyrody – pieszczotliwie nazwany przez mieszkańców bajkowym lasem – składa się z blisko stu zdeformowanych sosen. Szacuje się, że powstał w 1934 roku i początkowo liczył blisko 400 okazów.

Pnie drzew wyginają się nad ziemią pod kątem 90 stopni. To sprawia, że są wyjątkowe i niespotykane. Jedna z hipotez mówi, że drzewa zostały celowo uszkodzone, żeby przybrały zniekształcony kształt. Miały służyć prawdopodobnie do budowy łodzi, foteli czy instrumentów.

Dostępność miejsca sprawia, że jest odwiedzane przez setki turystów i stanowi ważny punkt na mapie województwa zachodniopomorskiego. Warto pamiętać, że Krzywy Las podlega ścisłej ochronie. Dlatego każdy, kto pojawi się w okolicy, zobowiązany jest do poszanowania zasad panujących na terenie lasu.

Będąc w okolicy, warto udać się także do Widuchowej, gdzie znajduje się niezwykła platforma widokowa, skąd można podziwiać panoramę Doliny Dolnej Odry. Liczącą ok. 10 metrów konstrukcję postawiono na Słowiańskiej Górze mierzącej 72,6 m n.p.m.

Cedynia

O Cedyni z pewnością nieraz słyszeliście na lekcjach historii. To właśnie tutaj w 972 roku doszło do starcia wojsk margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona ze zwycięskimi siłami dowodzonymi przez księcia Mieszka I i jego brata Czczibora.

Dziś wydarzenia sprzed ponad 1050 lat upamiętnia największy wolnostojący pomnik orła w Polsce. Stoi na Górze Czcibora, czyli w symbolicznym miejscu walki. Prowadzą do niego 270-stopniowe kamienne schody. Dodajmy, że rokrocznie podczas Dni Cedyni odbywają się tutaj inscenizacje bitwy cedyńskiej.

Co ciekawe, na terenie gminy Cedynia, pomiędzy wsią Stary Kostrzynek a Osinów Dolny, w nurcie rzeki Odry w odległości 200 m w kierunku płd.-zach., znajduje się najdalej wysunięty na zachód punkt Polski. Jego współrzędne geograficzne to WGS 84 52° 50′ 15,5795’’ N, 14° 07’22,5482’’ E.

Od 2016 roku najbardziej wysunięte na zachód miejsce w kraju wyznacza kamień pamiątkowy. Ustawiono go z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Wyznacznika Najdalej Wysuniętego na Zachód Punktu RP. Prowadzi do niego ścieżka długości 620 m, zaczynająca się przy Pomniku Matek Polek Czekających na Powrót Synów z Wojny.

Most Europejski Siekierki – Neurüdnitz

Trudno o drugą tego typu atrakcję turystyczną łączącą Polskę i Niemcy. Do 1945 r. przez Most Europejski na Odrze regularnie przejeżdżały pociągi. Dziś obiekt pełni funkcję przeprawy pieszo-rowerowej o łącznej długości 660 m oraz punktu widokowego. Z mostu rozpościerają się przepiękne i unikatowe widoki na drugą co do wielkości rzekę w kraju.

Pierwsze drewniane konstrukcje zaczęły powstawać w tym miejscu w XVIII wieku. Z czasem podjęto decyzję o wzmocnieniu przeprawy między Siekierkami i Neurüdnitz. Efektem był otwarty w 1892 r. most kolejowo-drogowy na podporach z cegły i kamieni. Trzy dekady później wybudowano drugi most, który służył tylko i wyłącznie kolei. Tuż przed końcem II wojny światowej wycofujące się wojska niemieckie wysadziły obie przeprawy – jedną w całości, drugą tylko nad nurtem Odry.

Most kolejowy odbudowano w latach 50., jednak nie był on użytkowany. Wieloletnie starania, by przywrócić obiekt do życia, zakończyły się sukcesem w 2021 r. Wówczas przeprawa została otwarta dla zwiedzających po polskiej stronie Odry. Rok później do użytku oddano niemiecką część Mostu Europejskiego, łączącego Siekierki i Neurüdnitz.

Trzebiatów

Najciekawsze miejsce na mapie Pomorza Zachodniego? Śmiało można tak powiedzieć o położonym nad rzeką Regą Trzebiatowie. To nieduże, na pozór spokojne miasto skrywa wiele urokliwych historycznych zakamarków. O dawnych dziejach mieszkańcom i odwiedzającym przypominają liczne zachowane w dobrym stanie zabytki, pamiętające wydarzenia z 1639 roku.

Wówczas do Trzebiatowa zawitała słynna słonica Hansken, której cyrkowe sztuczki podziwiała w tamtym czasie cała Europa. Wizytę zwierzęcej gwiazdy na Pomorzu Zachodnim upamiętnił anonimowy artysta, tworząc na ścianie jednej z kamienic przy rynku malowidło z wizerunkiem słonicy i stojącego obok niej trenera. Nieprzypadkowo zatem to właśnie słoń jest uznawany przez trzebiatowian za największy symbol i znak rozpoznawczy miasta.

Warto zajrzeć także do pobliskiego pałacu książęcego, w którym znajdują się relikty średniowiecznego klasztoru, oraz renesansowej i barokowej rezydencji. Swego czasu w trzebiatowskiej posiadłości gościli m.in. król Fryderyk Wilhelm I, późniejsza cesarzowa rosyjska Maria Fiodorowna czy książę Ludwik Wirtemberski z żoną Marią Anną z Czartoryskich.

Darłowo

W okresie wakacyjnym Darłowo oblegane jest przez wczasowiczów z całej Polski. Nie oznacza to jednak, że poza sezonem nie ma nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. Miasto, o czym wielu zapomina, może poszczycić się wspaniałą historią sięgającą średniowiecza, a także okazałymi zabytkami.

Co zatem warto zobaczyć w Darłowie? Największą popularnością wśród turystów cieszy się oczywiście XIV-wieczny Zamek Książąt Pomorskich. Tu w 1382 r. przyszedł na świat najsłynniejszy mieszkaniec regionu – król Eryk I Pomorski. Późniejszy przywódca Danii, Szwecji i Norwegii, nazwany przez wielu „ostatnim Wikingiem Bałtyku”, tam też dożył swoich dni.

Na terenie miasta znajdują się dwa niezwykle cenne obiekty sakralne. Pierwszy z nich to Kościół Mariacki, a więc najstarszy gotycki zabytek w Darłowie. Spoczywa w nim ciało Eryka Pomorskiego, księżnej Elżbiety – żony ostatniego pomorskiego księcia Bogusława XIV, oraz księżnej Jadwigi – żony Ulryka. Z kolei za XIV-wieczną brama miejska ulokowany jest Kościół św. Gertrudy, uznawany przez wielu za „klejnot pomorskiej architektury”.

Międzyzdroje

Międzyzdroje są jednym z najbardziej kultowych i najchętniej odwiedzanych kurortów na zachodnim wybrzeżu. Ogromne zaplecze hotelowe, gastronomiczne i turystyczne, a także coroczny Festiwal Gwiazd, słynne molo czy przepiękna promenada z niezwykłą architekturą sprawiają, że miasto co roku w okresie wakacyjnym jest oblegane przez tłumy turystów.

Międzyzdroje słyną także z niesamowitych okolic. Wystarczy wyruszyć na południe, by niespełna 10 km dalej podziwiać jezioro turkusowe w Wapnicy czy taras widokowy w Lubinie. Zapierająca dech w piersiach panorama na Zalew Szczeciński i krainę 44 wysp dwukrotnie została uznana za najpiękniejszy krajobraz Europy.

Wolin

Opisując najciekawsze atrakcje Pomorza Zachodniego, nie sposób nie wspomnieć o Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Odwiedzający osadę turyści – zarówno ci młodsi, jak i starsi – mogą przenieść się do wczesnego średniowiecza i doświadczyć codziennego życie dawnych mieszkańców.

Woliński skansen przyciąga nie tylko masa atrakcji, ale także licznymi wydarzeniami. To właśnie tutaj organizowany jest największy w tej części Europy Festiwal Słowian i Wikingów, na którym spotykają się rekonstruktorzy z całego świata.

Dolny Śląsk na weekend. Propozycje z całego regionu dla każdego

Dolny Śląsk przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy region w Polsce. Nieprzypadkowo, w tej części kraju na turystów czeka masa atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzenia.
Dolny Śląsk na weekend. Propozycje z całego regionu dla każdego
Atrakcje Dolnego Śląska na weekend (Fot. Air Vision/Shutterstock)

Barlinek

Ulokowany na siedmiu wzgórzach, na skraju rozległej Puszczy Barlineckiej, wśród pięknych jezior i lasów. Barlinek, bo o nim mowa, to bezapelacyjnie jedno z najpiękniej położonych miejscowości w Zachodniopomorskiem. Odwiedzając to niezwykle miasto, zostaniemy oczarowani bogactwem przyrody oraz masą atrakcji, przez co zapragniemy zostać tu nieco dłużej, by skorzystać z ciszy i spokoju.

Barlinek potrafi rozruszać, bowiem nosi miano Europejskiej Stolicy Nordic Walking. Na lubiących tę formę aktywności czeka aż siedem oznakowanych tras o łącznej długości ponad 50 km i, co ważne, o różnym stopniu trudności.

Ponadto w okolicy znajduje się wiele szlaków turystycznych, które umożliwiają zarówno piesze wędrówki, jak i jazdę na rowerze. Miasto regularnie organizuje imprezy cykliczne, w tym m.in. przypadające zawsze na wrzesień Mistrzostwa Europejskiej Stolicy Nordic Walking.

Lipiany

Kameralne miasteczko ulokowane w południowo-zachodniej części Pomorza Zachodniego. Jego urok kryje się w otaczających go jeziorach, wchodzących w skład Pojezierza Myśliborskiego, a bogata historia sięga średniowiecza.

Na przestrzeni lat najlepiej rozwijającym się tutaj rzemiosłem było browarnictwo. W Lipianach wytwarzano słynne regionalne piwo „Zaczynaj”. Na przyjezdnych czeka Skwer Piwowarów – ścieżka rzeźb przedstawiająca miejscowych piwowarów, okraszona pięknym widokiem na okoliczne jezioro Wądół. Co ciekawe, miasto swego czasu cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców Berlina i było jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w tej części kraju.

Turystów po dziś dzień przyciągają zachowane w świetnym stanie bramy – Pyrzycka i Myśliborska – klasycystyczny ratusz, studzienka piwowarów, zabudowa ryglowa oraz malownicze tereny. Lipiany są kolejnym przykładem miasta otoczonego fortyfikacjami w postaci murów obronnych.

Moryń

Malownicze i urokliwe miasteczko Moryń położone jest nad brzegami jeziora Morzycko. Jedną z największych lokalnych atrakcji jest spacer Aleją Gwiazd Plejstocenu. Dobrze odwzorowane makiety zwierząt z epoki lodowcowej i odlewy ich śladów 1:1 zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Moryń to połączenie spokoju, pięknej architektury i niesamowitej przyrody. Będąc w okolicy, warto zahaczyć o tamtejszy rynek, na którym znajduje się fontanna z pokaźnych rozmiarów rakiem. Na miejscu odkryjesz, jaka wiąże się z nim legenda.

W ramach ciekawostki dodajmy również, że w Moryniu serwowane są najlepszy lody w Polsce. Tamtejsza lodziarnio-kawiarnia „BEZ NAZWY liczy się SMAK a nie nazwa”, uwielbiana przez mieszkańców, zwyciężyła kilka lat temu w plebiscycie „Mistrzowie Smaku” w kategorii „Lody Roku” w finale ogólnopolskim.

Zamek Ogrodzieniec to „biały klejnot” Polski. Potrafi zachwycić, ale i przerazić

Dawniej zamek był usytuowany na najwyższym wzniesieniu jurajskim. Zachwycał swą potęgą i monumentalnością. Dziś zostały po nim ruiny, wokół których snują się tajemnicze opowieści o ...
zamek ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec to „biały klejnot” Polski. Potrafi zachwycić, ale i przerazić. Fot. Jakub Barzycki/Shutterstock

Zachodniopomorskie Trasy Rowerowe

Turystyka rowerowa z roku na rok zyskuje popularność i zdobywa coraz większe grono zwolenników. Rozbudowana infrastruktura, czytelnie oznakowane szlaki i zapierające dech w piersiach widoki sprawiają, że Pomorze Zachodnie uchodzi za raj dla rowerzystów.

Sieć długodystansowych tras Zachodniopomorskiego to tysiące kilometrów do przejechania. Ciągle rozwijająca się infrastruktura tworzy spójną siatkę połączeń, w ramach której miłośnicy jednośladów mają do dyspozycji pięć tras:

  • Blue Velo,
  • Velo Batica,
  • Szlak wokół Zalewu Szczecińskiego,
  • Pojezierzy Zachodnich,
  • Stary Kolejowy Szlak.

Szlaki przebiegają przez największe atrakcje turystyczne regionu, i, co warto podkreślić, są dostępne dla każdego, niezależnie od możliwości fizycznych.

W tworzeniu planu wycieczki pomoże nam strona internetowa oraz aplikacja z mapami tras rowerowych, obiektami gastronomicznymi, noclegowymi oraz opisami najciekawszych atrakcji i zabytków, które możemy odwiedzić na szlaku. Miejsca wpisane na listę to placówki przyjazne rowerzystom, z odpowiednimi udogodnieniami.

Reklama

Obserwuj National Geographic Traveler Poland na Facebooku i podziel się z nami swoją opinią. Znajdziesz nas także na Instagramie – @natgeopl.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.

Filip Nowek

Z wykształcenia dziennikarz, chociaż na co dzień zajmuje się komunikacją marketingową. Pasjonat podróżowania. Autor przewodników po europejskich krajach i ciekawostek o największych miastach świata. Prywatnie miłośnik tenisa i wypadów do kina.
Reklama
Reklama
Reklama