Historia powstania figury Chrystusa w Rio de Janeiro

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro to niekwestionowany symbol miasta, Brazylii, a nawet całej Ameryki Południowej. 38-metrowy pomnik, który miał upamiętniać setną rocznicę odzyskania przez Brazylijczyków niepodległości, został wzniesiony w 1931 roku. Sam pomysł na budowę obiektu u szczytu granitowej góry Corcovado (710 m n.p.m.) zrodził się dziesięć lat przed oficjalnym odsłonięciem. 

Pomysłodawcą statuy przedstawiającej Chrystusa z rozpostartymi ramionami był Hektor da Silva. Jego propozycja okazała się lepsza od innych, równie imponujących projektów, między innymi gigantycznego krzyża czy postaci Boga z kulą ziemską w dłoni. Co ciekawe, najsłynniejszy na świecie posąg Jezusa powstał, tak jak nowojorska Statua Wolności, nad Sekwaną. Budowę rzeźby powierzono Paulowi Landowskiemu, francuskiemu rzeźbiarzowi o polskiego pochodzenia

38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa był największym tego typem obiektem na Ziemii do 2010 roku, gdy palmę pierwszeństwa przejął Chrystus w Świebodzinie, w zachodniej Polsce. Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest o 2 metry wyższa od posągu z Rio. Dodajmy, że obecnie największy na świecie pomnik Mesjasza – Pomnik Jezusa Opiekuna – znajduje się w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul na południu kraju. 

W 2007 roku znany brazylijski posąg trafił na listę siedmiu nowych cudów świata, na której znalazły się także Wielki Mur Chiński, Petra, Machu Picchu, Chichén Itzá, Tadź Mahal oraz rzymskie Koloseum. Przypomnijmy, że organizowany w latach 2006–2007 przez szwajcarską firmę New Open World Corporation plebiscyt wywołał spore poruszenie. Największe kontrowersje wywołało głosowanie online, w którym internauci mogli oddawać głos na obiekty ze swojego kraju

– Lista siedmiu nowych cudów świata będzie tworem prywatnej inicjatywy, który w żaden istotny i trwały sposób nie wpłynie na zachowanie wybranych obiektów – zapewniali wówczas przedstawiciele UNESCO. 

Dzisiaj Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro uchodzi za największą atrakcją miasta, dlatego tłumnie jest odwiedzana przez turystów z całego świata. Dwa lata temu, według danych podanych przez lokalne władze, obiekt zwiedziło 1,9 mln osób, z czego 35% stanowili podróżni z zagranicy.

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio trafiona przez piorun 

O posągu Chrystusa z Rio ponownie zrobiło się głośno za sprawą zdjęcia, które 10 lutego w mediach społecznościowych zamieścił Fernando Barga. Fotograf uwiecznił moment, gdy w czasie wyładowań atmosferycznych w pomnik trafia piorun. W sumie, jak zaznacza sam autor, powstało ponad 500 ujęć z tego wieczora. 

Opublikowana fotografa od razu wywołała ogromną burzę (dosłownie i w przenośni) i lawinę komentarzy. Szczególnie wśród wiernych, którzy doszukiwali w całym zjawisku się głębszego sensu. Inni użytkownicy z kolei dopytywali, czy pomnik uległ uszkodzeniu. Na razie nie żadnych informacji, jakoby posąg ucierpiał w czasie burzy. Warto wspomnieć, że obiekt chroniony przed uderzeniami piorunów dzięki zamontowanym na ramionach i głowie piorunochronom. 

Warto jednak wspomnieć, że Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro nie zawsze miała tyle szczęścia. W 2014 roku burza, która przeszła nad miastem, uszkodziła gigantyczny pomnik. Posąg stracił fragment prawego kciuka. – Burza, która nawiedziła rejon Rio była wyjątkowo gwałtowna. Niebo nad miastem rozświetliło ponad 40 tys. błyskawic – donosiły wówczas brazylijskie służby meteorologicz­ne. 

 W 2010 r. posąg przeszedł gruntowną renowację. Remont kosztował ponad 4 miliony dolarów.