O najlepszych hotelach w Polsce pisaliśmy już wielokrotnie. Za najdroższy hotel świata uznaje się hotel President Wilson w Genewie. Najbardziej luksusowy apartament to królewski Royal Penthouse Suite, który tworzy aż 12 sypialni i 12 łazienek. Z apartamentu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Genewskie i Alpy Szwajcarskie. Royal Penthouse Suite jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym prestiżowej Six Star Diamond Award przyznawanej przez American Academy of Hospitality Sciences. 

Hotel President Wilson położony jest w sercu Genewy, w pobliżu głównych atrakcji miasta i dzielnic handlowych. W hotelu znajduje się również restauracja nagrodzona gwiazdką Michelin oraz spa oferujące szereg zabiegów.

Co znajduje się w najdroższym apartamencie na świecie?

Apartament wyposażony jest w eleganckie meble i najnowocześniejsze udogodnienia, w tym prywatne centrum fitness, saunę, łaźnię parową i własny taras z jacuzzi. Goście mogą również korzystać z prywatnego kina, sali bilardowej i fortepianu. Do Royal Penthouse Suite prowadzi oddzielna winda, a goście mają zapewnioną całodobową obsługę lokaja. Przydzielony szef kuchni może przygotować posiłki według własnych upodobań.

Sam tylko salon w apartamencie zajmuje powierzchnię 240 m2. Znajduje się w nim największy ekran świata. Warty 123 tys. dol. telewizor Beo-Vision 4-103 wyprodukowała duńska firma Bang&Olufsen. Ogromne okna w apartamencie są oczywiście kuloodporne, co sprawia, że zatrzymuje się tu wielu polityków. 

Cena za nocleg w Royal Penthouse Suite zaczyna się od 80 tys. dol. za noc, czyli około 350 tys. zł. Tak wysokie stawki czynią ten hotel President Wilson najdroższym na świecie. Pomimo wysokiej ceny, apartament jest konsekwentnie rezerwowany z dużym wyprzedzeniem, a goście są gotowi zapłacić za najwyższy luksus i ekskluzywność.

Royal Penthouse suite najdroższy hotel świataRoyal Penthouse Suite w najdroższym hotelu świata. fot. materiały prasowe

– Royal Penthouse Suite jest uosobieniem luksusu. Każdy szczegół został dopracowany, aby zapewnić najwyższy poziom luksusu, od przestronnej części dziennej po prywatny taras z zapierającymi dech w piersiach widokami. Każda chwila spędzona tutaj jest naprawdę niezapomnianym przeżyciem. Każdy gość otwierający drzwi do apartamentu na nowo definiuje naszą pasję do wysokiej klasy usług, zapewniając jednocześnie doskonały pobyt i dodatkowe, dostosowane do potrzeb wrażenia – mówi National-Geographic.pl Pablo Pizarro, dyrektor zarządzający hotelu President Wilson.

Historia najdroższego hotelu na świecie

Zaprojektowany przez architekta i hotelarza Marcela Jacquignona Hotel President po raz pierwszy otworzył swoje podwoje 18 maja 1962 roku. W 1980 roku został kupiony przez firmy Swissair i Nestlé, a następnie przejęty przez rodzinę Tamman w 1989 roku. W 1992 roku Charles Tamman przejął zarządzanie hotelem i wraz ze swoim ojcem Albertem Tammanem postanowił wyremontować i rozbudować hotel, na co przeznaczył 190 milionów franków szwajcarskich. Remont obejmował dodatkowe skrzydło z 80 pokojami i apartamentami, centrum konferencyjne, parking podziemny, a także taras z odkrytym basenem.

Hotel został ponownie otwarty w 1996 roku jako nowy Hotel President Wilson. Został tak nazwany na cześć 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Woodrowa Wilsona (urzędującego w latach 1913–1921), inicjatora powstania Ligi Narodów, której siedziba mieściła się właśnie w Genewie. 

Słynni goście hotelu President Wilson

Wśród znanych osób, które zatrzymywały się w hotelu President Wilson w Genewie, byli między innymi:

 • Bill Gates, założyciel Microsoft,
 • Szimon Peres, prezydent Izraela,
 • Abdallah ben Abd al-Aziz ben Abd al-Rahman Al Saoud, król Arabii Saudyjskiej,
 • Gulnara Islomovna Karimova, córka prezydenta Uzbekistanu,
 • Abdullah II, król Jordanii i królowa Rania,
 • Bill Clinton, prezydent USA,
 • Al Gore, wiceprezydent USA,
 • Albert II, książę Monako,
 • Michael Douglas,
 • Michael Jackson,
 • Matt Damon,
 • Roger Moore,
 • Céline Dion,
 • Rihanna,
 • Michaił Gorbaczow, 
 • Tony Blair, premier Wielkiej Brytanii,
 • Muhammad Hosni Said Mubarak, prezydent Egiptu

Ranking 8 najdroższych apartamentów hotelowych świata

 1. Royal Penthouse Suite w hotelu President Wilson Hotel (Genewa, Szwajcaria) – 56 tys. za noc
 2. Ty Warner Penthouse w hotelu Four Seasons Hotel (Nowy Jork, USA) – 60 tys. za noc
 3. The Ritz Carlton Suite w hotelu The Ritz Carlton Hotel (Paryż, Francja) – 50 tys. za noc
 4. The Royal Suite w hotelu The Lanesborough (Londyn, Wielka Brytania) – 45 tys. za noc
 5. The Penthouse Suite w hotelu The Hotel Martinez (Cannes, Francja) – 42 tys. za noc
 6. The Royal Suite w hotelu The Mandarin Oriental (Bangkok, Tajlandia) – 40 tys. za noc
 7. The Presidential Suite w hotelu The St. Regis Hotel (Bali, Indonezja) – 35 tys. za noc
 8. The Grand Penthouse Suite w hotelu The Four Seasons Hotel (Sydney, Australia) 34 tys. za noc