Arabia Saudyjska, podobnie jak Katarjest postrzegana przez Europejczyków jako kraj kontrastów. Miejsce, gdzie tradycyjne rozumienie religii współistnieje na co dzień z nowoczesnymi technologiami i niewyobrażalnym bogactwem państwa. Co warto zobaczyć w Arabii Saudyjskiej, jak przygotować się do wyjazdu i na co należy uważać? 

O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej?

Arabia Saudyjska jest krajem surowych zasad, w których reguły postępowania podlegają dogmatom religijnym. Nawet jeśli norma nie jest ustalona przez prawo świeckie, musi być przestrzegana, jeśli przewiduje ją szariat (prawo islamskie). Przestrzeganie tych dogmatów jest monitorowane przez policję religijną Mutavva.

Państwo stało się otwarte dla turystów stosunkowo niedawno, a nie-muzułmanie wciąż nie są wpuszczani do wielu miejsc. Wcześniej można było uzyskać jedynie wizę biznesową, wizę służbową lub wizę pielgrzymkową. Przy wsparciu rządzącego obecnie sułtana rozwija się infrastruktura turystyczna. Możliwe stało się uzyskanie wizy turystycznej, ale tylko za pośrednictwem agencji i dla grupy turystów.

Przed wyjazdem należy dowiedzieć się, czego nie wolno kobietom w Arabii Saudyjskiej. Wszystkie kobiety w wieku powyżej 12 lat powinny być ubrane w zakrywające ciało ubrania, najlepiej abaya. Mężczyźni nie mogą również obnażać rąk i nóg powyżej łokci i kolan.

Mężczyźni mogą być fotografowani za ich zgodą, kobiety w ogóle nie mogą być fotografowane. W Arabii Saudyjskiej surowo zabronione jest picie alkoholu. Nie można go znaleźć w sklepach i restauracjach, a jego użycie podlega surowej karze.

Dorośli turyści nie muszą wykonywać specjalnych szczepień. Małe dzieci powinny być szczepione przeciwko polio, zapaleniu krztuśca i tężcowi.

Nie wolno rozmawiać z mieszkańcami o prawach kobiet, polityce i religii. Nie trzymaj rąk w kieszeniach i nie dotykaj rozmówcy. Pozdrów mężczyzn uściskiem dłoni, kobiety – tylko za pozwoleniem.

Większość mieszkańców porusza się taksówką i własnym samochodem. W taksówce mężczyzna siedzi obok kierowcy, a kobieta z tyłu. Poruszając się po kraju, zawsze musisz mieć przy sobie dokumenty tożsamości. Jeśli nie możesz pokazać dokumentów na żądanie, możesz trafić do więzienia.

Co jest zabronione w Arabii Saudyjskiej?

Arabia Saudyjska to osobliwy kraj, jeszcze niedawno zamknięty dla turystów. Religia nie jest oddzielona od państwa, prawo szariatu przeważa nad prawem świeckim. Turyści nie muszą nosić abaya, ale ich ubrania powinny zakrywać większość ciała, a ich głowy mają być zakryte.

Arabia Saudyjska w sposób znaczny dyskryminuje kobiety. Dopiero niedawno zniesiono zasadę, że kobieta musi mieć męskiego opiekuna. Wcześniej kobieta była wpisana do paszportu ojca, a następnie męża. Kobiety bez opieki mogą nie mieć pozwolenia na wjazd do kraju. Kobiety mogą głosować tylko w wyborach lokalnych. Nie mogą komunikować się z nieznajomymi. Wszystkie miejsca i instytucje publiczne są podzielone na strefy dla kobiet i mężczyzn.

Do niedawna kobiety nie mogły pracować. Doprowadziło to do tego, że sprzedawcami w sklepach z odzieżą damską byli także mężczyźni. Oznaczało to, że kobiety nie mogły przymierzać ubrań nawet w przymierzalni.

fot. Eric Lafforgue/Art in All of Us/Corbis via Getty Images

Mężczyzna jest głową rodziny i może mieć kilka żon. Religia nakłada również pewne ograniczenia na mężczyzn, ale są one nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku kobiety. Hazard i alkohol są zabronione. Raczej nie możemy oczekiwać, że zostaniemy zaproszeni do miejscowego domu. Jeśli tak się stanie, to kobiety nie będą obecne przy stole, ponieważ nie wolno im komunikować się z nieznajomymi. Spóźnienie jest uważane za normalne.

W Arabii Saudyjskiej taniec z osobami płci przeciwnej jest surowo zabroniony. Wiele współczesnych tańców jest również zabronionych jako podważające zasady moralne. Niektóre zasady komunikacji są niezwykłe i dziwne dla Europejczyków:

 • lewa ręka jest nieczysta;
 • nie możesz skierować stóp w stronę osoby, z którą rozmawiasz;
 • nie wypada trzymać rąk w kieszeniach;
 • nie należy aktywnie gestykulować ani dotykać osoby, z którą rozmawiasz.

Co warto zobaczyć w Arabii Saudyjskiej? 

Choć większość państwa pokrywa pustynia, to zwłaszcza osoby zainteresowane historią islamu znajdą w Arabii miejsca, które warto zobaczyć.

Niestety, jeśli nie jesteśmy wyznawcami islamu, to nie dane nam będzie odwiedzić Mekki, gdzie znajduję się główna świątynia wszystkich muzułmanów na świecie. To święte miasto, w którym urodził się prorok Mahomet. Podczas corocznej pielgrzymki przybywają tu ponad 4 miliony wiernych. Cała infrastruktura i gospodarka Mekki jest związana z pielgrzymami. Przedstawicielom innych religii zabrania się wstępu, czego dowodem są odpowiednie znaki drogowe.

Możemy jednak zobaczyć inne atrakcje:

 • Meczet Al-Haram to jedna z trzech głównych świątyń muzułmańskich na świecie. Jego budowę rozpoczęto w VII wieku. W ciągu setek lat budynek był wielokrotnie przebudowywany, aż w XVII wieku uzyskał nowoczesny wygląd. Obecnie powierzchnia meczetu wynosi 357 tys. m kw., wieńczy go 9 minaretów o wysokości 100 metrów.
 • Świątynia Kaaba ma kształt czarnego prostokąta w meczecie Al-Haram. Dla muzułmanów służy jako wskazówka, w którą stronę należy się zwrócić podczas modlitwy. W języku arabskim „kaaba” oznacza „kostkę”. Uważa się, że pierwszy budynek świątyni został zbudowany przez aniołów niebieskich. W przeszłości był kilkakrotnie przebudowywany przez ludzi.
 • Meczet Al-Kuba to pierwsza świątynia muzułmańska. Sam Prorok również brał udział w jego budowie.
 • Fontanna Fahda to najwyższa fontanna na świecie, nazwana na cześć piątego króla Arabii Saudyjskiej. Jest to potężny strumień wody wznoszący się w niebo o 312 metrów z prędkością prawie 400 km/godz. Efekt ten jest możliwy dzięki przebiegłej konstrukcji pompy, która pompuje ponad 600 litrów wody na sekundę.

Kiedy jechać do Arabii Saudyjskiej? 

Klimat Arabii Saudyjskiej jest suchy. W lecie temperatura tutaj prawie zawsze przekracza 50 s. C. Średnia temperatura w styczniu wynosi od 8 st. C do 20 st. C (w miastach i na obszarach pustynnych), od 20 st. C do 30 st. C (wybrzeże Morza Czerwonego). Zimą śnieg jest tylko w górach Jizan (zachodnia część kraju).

Najlepszy czas na wizytę w kraju to wrzesień–październik i kwiecień–maj. W tych miesiącach temperatura nie jest tak wysoka, jak w lecie, a powietrze nie jest zbyt suche jak w pozostałych miesiącach roku.

Arabia Saudyjska jest bezpiecznym krajem?

Arabia Saudyjska jest uznawana za bardzo bezpieczny kraj, co wynika z panującej tam dyktatury. Kary za najdrobniejsze nawet przestępstwa są bardzo wysokie, a na ulicy możemy spotkać wielu funkcjonariuszy.

W stolicy i innych dużych miastach praktycznie nie ma przestępstw ulicznych. Władze ściśle utrzymują porządek, a nawet tworzą specjalną bazę danych, w której zapisywane są wszystkie przestępstwa i ich sprawcy. A także statystyki dotyczące wynagrodzeń, podatków i wydatków, co pomaga wyeliminować korupcję.

Jednak musimy przestrzegać wszelkich zasad prawa islamskiego, o czym szczególnie powinni pamiętać wypoczywający latem turyści. Przykład? Pływanie w miejscach publicznych dozwolone jest jedynie w kostiumie kąpielowym o specjalnym kroju, który obejmuje całe ciało. Tylko w hotelach wypoczynkowych na wybrzeżu Morza Czerwonego są specjalne zamknięte obszary, w których dozwolone są typowe kostiumy kąpielowe. 

Tradycje zachowań społecznych są tutaj wyjątkowo konserwatywne i nie należy ich w żadnym razie lekceważyć. Z powodu naruszenia lokalnych przepisów zwykle musimy się liczyć z natychmiastowym wydaleniem z kraju.

Arabia Saudyjska – ciekawostki

Z czego słynie Arabia Saudyjska? Jakie zwierzęta żyją w Arabii Saudyjskiej? Jaka kara może nas spotkać za drobne przestępstwo i co jest napisane na fladze Arabii Saudyjskiej? Poniżej przedstawiamy ciekawostki dotyczące tego kraju.

 1. Arabia Saudyjska jest jednym z ostatnich państw na świecie, gdzie panuje monarchia absolutna.
 2. Arabia Saudyjska to nie kontynent, ale powierzchnia tego kraju czyni go trzynastym największym państwem świata. Jest niemal 7 razy większa od Polski. 
 3. Arabia Saudyjska jest jednym z trzech współczesnych krajów na świecie nazwanych na cześć władców (w tym przypadku dynastii saudyjskiej).
 4. W Arabii Saudyjskiej znajdują się dwa najświętsze muzułmańskie miasta na Ziemi – Medyna i Mekka.
 5. W Arabii Saudyjskiej tworzenie partii politycznych jest zabronione.
 6. W Arabii Saudyjskiej kradzież nadal podlega karze poprzez odcięcie dłoni w nadgarstku. Obywatelom królestwa skazanym za kontakty pozamałżeńskie grozi kara chłosty lub śmierć. Kara śmierci przeznaczona jest również dla morderców, bluźnierców, wróżbitów i czarowników.
 7. Półwysep Arabski, na którym znajduje się królestwo, jest jednym z kilku miejsc na planecie, gdzie w miesiącach letnich temperatura nigdy nie spada poniżej 50 stopni Celsjusza.
 8. Saudyjczycy mogą ożenić się z dziewczynkami, które mają 10 lat.
 9. Na fladze tego państwa umieszczona jest szahada. To wyznanie wiary – „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”
 10. Wbrew powszechnemu mniemaniu, na terenie Arabii Saudyjskiej żyje wiele gatunków zwierząt. M.in. gazele, kozy, szakale, jaszczurki.