Arabia Saudyjska: co warto wiedzieć?

Półwysep Arabski to miejsce, gdzie leży Arabia Saudyjska. Państwo to zajmuje znaczną część półwyspu i jest jednym z ostatnich państwa na świecie, gdzie panuje monarchia absolutna. Arabia Saudyjska to nie kontynent, ale powierzchnia tego kraju czyni go trzynastym największym państwem świata.

Arabia Saudyjska jest krajem surowych zasad, w których zasady postępowania podlegają dogmatom religijnym. Nawet jeśli norma nie jest ustalona przez prawo, musi być przestrzegana, jeśli przewiduje ją szariat (prawo islamskie). Przestrzeganie tych dogmatów jest monitorowane przez policję religijną Mutavva.

Państwo stało się otwarte dla turystów stosunkowo niedawno, a nie muzułmanie wciąż nie są wpuszczani do wielu miejsc. Wcześniej można było uzyskać jedynie wizę biznesową, wizę służbową lub wizę pielgrzymkową. Przy wsparciu rządzącego obecnie sułtana rozwija się infrastruktura turystyczna, możliwe stało się uzyskanie wizy turystycznej, ale tylko za pośrednictwem agencji i dla grupy turystów. Przed wyjazdem należy dowiedzieć się, czego nie wolno kobietom w Arabii Saudyjskiej. Wszystkie kobiety w wieku powyżej 12 lat powinny być ubrane w zakrywające ciało ubrania, najlepiej abaya. Mężczyźni nie mogą również obnażać rąk i nóg powyżej łokci i kolan.

Mężczyźni mogą być fotografowani za ich zgodą, kobiety w ogóle nie mogą być fotografowane. W Arabii Saudyjskiej surowo zabronione jest picie alkoholu. Nie można go znaleźć w sklepach i restauracjach, a jego użycie podlega surowej karze. Dorośli turyści nie muszą wykonywać specjalnych szczepień. Małe dzieci powinny być szczepione przeciwko polio, zapaleniu krztuśca i tężcowi.

Nie wolno rozmawiać z mieszkańcami o prawach kobiet, polityce i religii. Nie trzymaj rąk w kieszeniach i nie dotykaj rozmówcy. Pozdrów mężczyzn uściskiem dłoni, kobiety - tylko za pozwoleniem.

Większość mieszkańców porusza się taksówką i własnym samochodem. W taksówce mężczyzna siedzi obok kierowcy, a kobieta z tyłu. Poruszając się po kraju, zawsze musisz mieć przy sobie dokumenty tożsamości. Jeśli nie możesz pokazać dokumentów na żądanie, możesz iść do więzienia.