Pierwsze burgery powstały w XIX wieku w Niemczech, a swoją nazwę zawdzięczają portowemu miastu Hamburg. To właśnie z Hamburga do Stanów Zjednoczonych odpływały wówczas statki z migrantami podróżującymi w poszukiwaniu lepszego życia za oceanem. Wraz z całym dobytkiem zabrali oni również do Ameryki przepis na prostą kanapkę z mięsem, która w XX wieku stała się najpopularniejszym na świecie szybkim i tanim w przygotowaniu jedzeniem. 

Czy zawsze tanim? Jak dowodzą Holendrzy, czasami za hamburgera trzeba zapłacić niebagatelne sumy. A wszystko to z powodu luksusowych składników wykorzystanych do przygotowania kanapki. 

Gdzie można zamówić najdroższego burgera?

Aby móc skosztować najdroższego burgera na świecie, należy udać się do Holandii, a konkretnie do niewielkiej miejscowości Voorthuizen w prowincji Geldria. Tam znajduje się restauracja de Daltons prowadzona przez szefa kuchni Robberta Jana de Veena. To właśnie on stworzył burgera o nazwie „The Golden Boy” uznanego najdroższą kanapką z mięsem na świecie. Cena „The Golden Boy” wynosi 5 tysięcy euro, a zatem niemal 23 tys. złotych.

Aby odwiedzić restaurację de Daltons, w której – na szczęście – można skosztować również bardziej przystępnych cenowo burgerów, najlepiej polecieć do Amsterdamu. Miasteczko Voorthuizen jest oddalone od Amsterdamu o zaledwie 50 km. Na podróż samochodem z Polski do Holandii trzeba zarezerwować przynajmniej 10 godzin. W redakcji National-Geographic.pl rekomendujemy przede wszystkim podróżowanie pociągiem. Choć nie ma już bezpośredniego połączenia kolejowego z Warszawy do Amsterdamu, można tam dotrzeć m.in. z przesiadką w Berlinie. 

Najdroższy burger świata – składniki

Wysoka cena to efekt zastosowania wyjątkowych składników. Wyjątkowych, a co za tym idzie ekstremalnie drogich. Jeśli wyobrazić sobie najbardziej ekskluzywne i luksusowe delikatesy spożywcze zebrane w jednym burgerze, trudno się dziwić, że kosztuje majątek.

W skład „Złotego chłopca" wchodzą bowiem takie rarytasy jak:

  • Japońska wołowina Wagyu A5, która dzięki wysokiej zawartości tkanki tłuszczowej jest na tak soczysta i krucha, że dosłownie rozpływa się w ustach. Wagyū to rasa bydła hodowanego w Japonii, które powstało na przełomie XIX i XX wieku w wyniku mieszania lokalnych ras z zachodnimi. Najbardziej znane bydło Wagyū pochodzi z okolic miasta portowego Kobe.
  • Białe trufle, zwane również truflami piemonckimi z racji występowania przede wszystkim w tym konkretnym regionie Włoch. Cenione zwłaszcza z powodu niepowtarzalnego aromatu. 
  • Hiszpańska szynka Iberico Paleta de Bellota to szynka powstała z mięsa specjalnie selekcjonowanych świń. Produkcja Iberico Paleta de Bellota polega na powolnym suszeniu mięsa w naturalnych suszarniach. 
  • Kawior z bieługi – uznawany za najdroższy kawior świata
  • Ser cheddar – jeden z najpopularniejszych angielskich serów produkowanych z krowiego mleka

Najdroższy burger Robberta Jana de Veena jest podawany ze specjalnie przygotowanym sosem barbacue. Oczywiście do produkcji sosu również dobrano dokładnie wyselekcjonowane składniki. Za niezapomniany smak sosu ma odpowiadać przede wszystkim odrobina kopi lupak – najdroższej kawy świata, produkowanej z odchodów cywety, zwierzęcia z rodziny łaszowatych. To nie wszystko, w składzie sosu jest również whisky single malt marki Macallan

Twórca burgera zapytany o określenie jednym słowem smaku swojego burgera powiedział: – Jest niezwykły! Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe składniki, trudno się temu dziwić. 

Co ważne, dochód ze sprzedaży burgerów „The Golden Boy” zostanie przekazany na rzecz lokalnego banku żywności. 

Źródło: FoodClicks.nl