W tym artykule:

  1. Agnieszka Dziadek znów w drodze
  2. O czym jest podcast „Nie-Przewodnik”?
Reklama

Agnieszka Dziadek, nazywana „Zebrą”, to podróżniczka przemierzająca świat na piechotę. Na koncie ma już ponad 33 tysiące kilometrów, a ta liczba cały czas rośnie. Po przejściu najbardziej znanych szlaków dystansowych na świecie, w tym Pacific Cest Trail w Ameryce Północnej oraz Te Araroa na Nowej Zelandii, na początku czerwca ruszyła w kolejną pieszą podróż. Gdzie tym razem? O tym i nie tylko o tym opowiedziała w najnowszym podcaście „Nie-Przewodnik”.

Agnieszka Dziadek znów w drodze

Podróżniczka przekonuje, że wędrować może każdy. Najpierw należy się jednak porządnie rozchodzić, dlatego jeśli ktoś na co dzień siedzi przy biurku, 40 kilometrów może być za długim dystansem. Agnieszka Dziadek poleca na pierwszy raz odcinek około 15-20 km. A co ze sprzętem? O dziwo najbardziej przereklamowane są płaszcze przeciwdeszczowe. Dlaczego i jak radzić sobie z opadami? Tego dowiesz się w podcaście.

W rozmowie padają też odpowiedzi na pytania:

  • Jak geograficzna wiedza pomaga w pokonywaniu długich pieszych szlaków?
  • Czy Agnieszka chciała się kiedyś poddać na szlaku?
  • Gdzie wędrować po Polsce?
  • Jakie błędy najczęściej popełnia początkujący piechur?
  • Czy wędrowcy integrują się na szlakach?

Aktualizacja: W lipcu 2023 r. Agnieszka Dziadek, jako druga Europejka, osiągnęła – pokonany pieszo z plecakiem – dystans równy obwodowi Ziemii, czyli 40 075 km. – Spełniajcie marzenia – da się! Nie trzeba być mistrzem świata, wystarczy być upartym – przyznaje polska podróżniczka.

O czym jest podcast „Nie-Przewodnik”?

„Nie-Przewodnik” to podcast National Geographic Traveler, w którym Mateusz Łysiak rozmawia z gośćmi o miejscach spoza przewodnika. Popularnym kierunkom nadaje z kolei nową perspektywę. Tak było z Islandią, którą Kaśka Paluch i Magdalena Łukasiak opowiedziały nie obrazami, a dźwiękami. Wiesz, jakie odgłosy wydaję islandzkie lodowce?

Reklama

Miejsca nie-przewodnikowe mogą być położone zarówno blisko nas, jak i na drugiej półkuli. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób je odwiedzamy. O tym opowiedzieli w podcaście prelegenci Festiwalu Podróżników National Geographic, m.in.: Miłka Raulin, Tomek Michniewicz i ekipa Busem przez Świat.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama