Artykuł partnera

Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku główną scenografią wielu dzieł kinematografii był… green screen w filmowym studio. Współcześnie odchodzi się od tej techniki, a coraz więcej obrazów powstaje w miejscach stworzonych przez naturę. Nierzadko zdarza się, że na lokalizację wybierane są najpopularniejsze kierunki turystyczne, które w swojej ofercie ma niemal każde dobre biuro podróży. Dzięki różnorodnym rekwizytom i zabiegom miejsca te zmieniają się wręcz nie do poznania! Jakie wielkie hity kinowe kręcono w Tunezji, na Malcie i w Tajlandii?

Najsłynniejsze filmy kręcone w Tunezji

Położona w Afryce Północnej Tunezja charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym krajobrazem. Na północy oblewają ją wody Morza Śródziemnego, jej środkowa część jest górzysta i zalesiona, a południe wyznacza początek strefy saharyjskiej. Tak różnorodne widoki przyciągnęły tu wielu filmowców. Sama Tunezja niejednokrotnie zagrała Egipt, Włochy lub daleką, nieznaną planetę.

 

„GWIEZDNE WOJNY”

Mimo ogromnej miłości George’a Lucasa do efektów specjalnych wiele scen do serii „Gwiezdne Wojny” powstała w rzeczywistych miejscach. Jedną z filmowych planet zagrała właśnie Tunezja.

Planeta, na której wychował się Luke Skywalker, to w rzeczywistości tunezyjska Matmata – niewielka miejscowość w środkowej części kraju. Do dziś podziwiać tam można dom, w którym filmowy bohater mieszkał razem ze swoim wujostwem. W budynku otworzono hotel oraz minimuzeum z pamiątkami związanymi z sagą o kosmicznych starciach. Pobliski kanion Sidi Bouhel (nazywany również kanionem „Gwiezdnych Wojen”) to z kolei miejsce, gdzie Obi-Wan Kenobi po raz pierwszy spotkał Luke’a. Na tunezyjskiej pustyni Onk Jemal stanęła natomiast Mos Espa, czyli wioska, w której urodził się Anakin Skywalker (późniejszy Lord Vader).

 

„GLADIATOR”

Inne wielkie dzieło kinematografii powstało w mieście El Jem (inaczej Al-Dżamm). Wiele scen z nagrodzonego pięcioma Oscarami „Gladiatora” nakręcono w tamtejszym Amfiteatrze. W filmie zagrał on arenę, na której walczyli gladiatorzy, w tym Maximus – postać grana przez Russella Crowe’a.

 

„W PUSTYNI I W PUSZCZY”

Tunezja niejednokrotnie pojawiała się także w polskich produkcjach. W nakręconym w 2001 roku „W pustyni i w puszczy” w reżyserii Gavina Hooda położona na tunezyjskim wybrzeżu miejscowość Hammamet zagrała egipski Port Said, w którym rozpoczyna się akcja słynnej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza. To właśnie tam Staś i Nel mieszkają wraz ze swoimi ojcami w wielkiej willi, którą zobaczyć można w początkowych scenach filmu.

 

„QUO VADIS”

Tunezję pokochali również twórcy innej ekranizacji powieści Sienkiewicza – „Quo Vadis” z 2001 roku. Choć akcja filmu toczy się w Rzymie, wiele jego scen kręcono w tunezyjskiej miejscowości Monastir, leżącej na wschodnim wybrzeżu kraju. Co więcej, w filmie „Quo Vadis” statystami było wielu tubylców, a lokalna firma produkcyjna pomagała w realizacji obrazu.

 

„INDIANA JONES: POSZUKIWACZE ZAGINIONEJ ARKI”

Dzielny naukowiec grany przez Harrisona Forda odwiedził niejedno miejsce na świecie. W pierwszej części serii o Indianie Jonesie główny bohater zawitał również do Egiptu. Zdjęcia do filmowego hitu w reżyserii Stevena Spielberga, wyprodukowanego przez George'a Lucasa, powstały jednak nie w Egipcie, a w Tunezji, m.in. nad jeziorem Chott El Jerid, w miejscowości Tozeur, w kanionie Sidi Bouhel oraz na tunezyjskiej części Sahary.

Inne filmy powstałe w Tunezji to m.in. „Angielski Pacjent” (1996), „Jezus z Nazaretu” (1977).

Filmy, które powstały na Malcie

Planem filmowym dla wielu produkcji stała się położona na Morzu Śródziemnym Malta. Nie tylko ze względu na piękne krajobrazy, lecz także bogate w zabytki miasta. Ich zróżnicowana architektura sprawiła, że Malta była w stanie „odgrywać” zarówno miejsca europejskie, jak i afrykańskie czy azjatyckie (a nawet baśniowe i mityczne). Dotychczas wyspiarskie państwo zagrało m.in. Turcję, Włochy i Cypr.

 

TROJA

Akcja „Troi” z 2004 roku, wyreżyserowanej przez Wolfganga Petersena i będącej jedną z wielu interpretacji „Iliady” Homera, toczy się w Troadzie, czyli na terenie dzisiejszej Turcji. Ani jedna scena filmu nie powstała jednak w tamtych rejonach. Głównym planem filmowym „Troi” był znajdujący się na Malcie Fort Ricasoli, który w produkcji odegrał rolę tytułowego starożytnego miasta.

 

„MIDNIGHT EXPRESS”

Turcję Malta grała również w „Midnight Express”, wielokrotnie nagradzanej produkcji z 1978 roku. Oparty na faktach obraz opowiada historię mężczyzny, który zostaje oskarżony o przemyt haszu i trafia do tureckiego więzienia. Pokazanym w filmie lotniskiem w Stambule w rzeczywistości było lotnisko na Malcie. Natomiast więzienie zagrał Fort St. Elmo, znajdujący się w mieście Valletta.

 

„NIE KŁAM KOCHANIE”

Malta pojawiła się również w polskiej produkcji „Nie kłam kochanie” z 2007 roku. W finałowej scenie filmu widzowie mogą podziwiać przytulających się Piotra Adamczyka i Martę Żmudę-Trzebiatowską na tle maltańskiej Valetty.

 

„PIRACI”

Innym polskim akcentem związanym z Maltą jest film „Piraci” (1986) w reżyserii Romana Polańskiego. Rynek w byłej stolicy Malty, Madinie, zagrał targ niewolników. Wiele scen do „Piratów” kręcono również na wodach oblewających wyspiarskie państwo.

Inne filmy powstałe na Malcie to m.in.: „Szpieg, który mnie kochał” (1977), „Nigdy nie mów nigdy” (1983), „Assassin’s Creed” (2016), „Rejs w nieznane” (2002), „Popeye” (1980), „Hrabia Monte Christo” (2002). Ciekawostką dla fanów seriali telewizyjnych może być fakt, że na Malcie powstało również wiele scen do amerykańskiego serialu fantasy „Gra o Tron”.

Filmy kręcone w Tajlandii

Rajskie zakątki Tajlandii stanowią idealną scenografię zarówno dla filmów akcji, jak i komedii czy dramatów. Filmowcy pokochali tamtejsze plaże i chaotyczne miasta, które posłużyły za tło niejednej ponadczasowej historii. Co ciekawe, Tajlandia bardzo często grała nie samą siebie, a niedaleki Wietnam, który przez wiele lat pozostawał zamknięty dla filmowców z zagranicy.

 

„NIEBIAŃSKA PLAŻA”

W 2000 roku reżyser Danny Boyle stworzył film, który okazał się kasowym hitem kinowym. Fani z całego świata oglądali, jak Leonardo DiCaprio, płynąc wpław, odkrywa piękną, rajską plażę. Krystaliczna, turkusowa woda oblewająca perfekcyjnie biały piasek otoczony wysokimi skałami tworzyły krajobraz tak wspaniały, że aż nierealny. Filmowy Eden, który pojawił się w „Niebiańskiej Plaży” istnieje jednak naprawdę i jest nim położona w południowej Tajlandii zatoka Maya Bay na wyspie Phi Phi.

 

„JUTRO NIE UMIERA NIGDY”

Tajlandię odwiedził również sam „Bond, James Bond”. Tajlandia była tłem przygód szarmanckiego agenta w dwóch filmach: „Człowiek ze złotym pistoletem” z 1974 roku i „Jutro nie umiera nigdy” z 1997 roku. W pierwszym z nich postać grana przez Rogera Moore’a ściga przestępców na tajlandzkiej wyspie Ko Tapu. Natomiast w drugim obrazie James Bond (tym razem wcielił się w niego Pierce Brosnan) odwiedza Bangkok, który w filmie zagrał Wietnam.

 

„KAC VEGAS W BANGKOKU”

Stolica Tajlandii pojawiła się także w popularnej komedii „Kac Vegas w Bangkoku”, czyli w drugiej części amerykańskiej serii „The Hangover”. Film ten idealnie oddaje klimat chaotycznego, miejscami mrocznego, ale i rozrywkowego Bangkoku. Oprócz samych dzielnic metropolii w produkcji zobaczyć można również piękną Zatokę Tajlandzką, którą główni bohaterowie przemierzają na motorówce.

 

„GOOD MORNING, VIETNAM!”

„Goood mooorning, Vieeetnaaam!” krzyczane do mikrofonu przez starszego szeregowego Adriana Cronauera (granego przez znakomitego Robina Williamsa) przeszło do historii kinematografii. Opowieść o wojskowej rozgłośni radiowej jednak została przeniesiona na ekran nie w tytułowym Wietnamie, a w Tajlandii. Sam Bangkok zagrał zaś Sajgon (obecne Ho Chi Minh).

 

„NIEMOŻLIWE”

Niezwykle poruszające oblicze Tajlandii zobaczyć można w filmie „Niemożliwe” z 2012 roku. Opowiada on prawdziwą historię rodziny, która podczas rajskich wakacji na tajlandzkiej wyspie Phuket przeżyła tsunami. Sama fala nie była wymysłem filmowców. W 2004 roku ściana wody uderzyła w czternaście krajów (w tym również Tajlandię), w wyniku czego zginęło ponad 200 tysięcy ludzi. Twórcy filmu „Niemożliwie” odtworzyli te wydarzenia z niezwykłą precyzją, a przy tym we wzruszający sposób.

 

„ALEXANDER”

W amerykańskiej produkcji „Alexander” z 2004 roku, w reżyserii Olivera Stone’a, pojawiły się największe gwiazdy dużego ekranu, m.in. Colin Farrell, Angelina Jolie czy Anthony Hopkins. Słynne sceny bitwy Aleksandra Wielkiego nakręcono w dwóch miejscach w Tajlandii: prowincji Ubon Ratchathani i prowincji Saraburi. Mimo bujnej roślinności tamtejsze rejony posłużyły jako sceneria wątków rozgrywających się w… Pakistanie.

Inne filmy powstałe w Tajlandii to m.in.: „Tylko Bóg wybacza” (2013), „Rambo: Pierwsza krew” (1985), „W 80 dni dookoła świata” (2004), „Mortal Kombat” (1995), „Mortal Kombat: Unicestwienie” (1997), „American Gangster” (2007) i „Niewidzialny” (2005).

Wszystkie powyższe lokacje to idealny dowód na to, że wypoczynek podczas urlopu można połączyć z niezwykła, popkulturową przygodą. Szukanie lokacji znanych do tej pory z dużego ekranu pozwala poczuć się przez chwilę jak bohaterowie ulubionych filmów. Jeszcze ciekawsze może być odnajdywanie różnic, które dzielą krajobraz w rzeczywistości od filmowej fikcji pełnej efektów specjalnych.