LUDZIE

Mieszkańcy Tunezji, choć są to w ponad 99% muzułmanie, żyją w symbiozie z wyznawcami innych religii, są otwarci, gościnni i wyjątkowo przyjaźni. Z niemal każdym z łatwością porozumiemy się w języku francuskim czy angielskim. Już po wyjściu z samolotu spotkamy uśmiechnięte, bardzo kontaktowe osoby, z którymi warto chwilę niezobowiązująco pogawędzić. Obecna polityka tunezyjska nie jest zależna jedynie od religii, więc poziom równouprawnienia czy niezależności kobiet może zadziwić niejednego Europejczyka. Tunezyjczykom zależy na stworzeniu i utrzymaniu wspólnoty, dążącej do rozwoju gospodarczego i turystycznego. Z racji tego, że to właśnie turystyka jest dla kraju niezwykle ważna, mieszkańcy zrobią wszystko, by przyjezdni czuli się w Tunezji jak w domu.

ZABYTKI

W każdej części Tunezji odkryjemy niezwykłe zabytki i pozostałości po dawnych czasach. W Tunisie (stolicy państwa) i Sousse znajdziemy wpisane do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO medyny, czyli stare dzielnice tych miast z piękną zabudową, meczetami i najważniejszymi budynkami. Zbiór historycznych budowli w Sbeitli zachwyca swoim łukiem triumfalnym, świetnie zachowanymi termami, a także Kapitolem, prawdopodobnie jedynym na świecie z aż 3 świątyniami, z których każda poświęcona jest innemu bóstwu. Wielki Meczet w Kairouanie hipnotyzuje swoją niemalże złotą barwą w promieniach zachodzącego słońca. W El Jem znajduje się znany na cały świat amfiteatr z III wieku naszej ery, w którym do tej pory, co roku, organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej. Amfiteatr jest trzecim pod względem wielkości na świecie i jego stan jest zdecydowanie lepszy niż znanego wszystkim rzymskiego Koloseum. Rajska oaza Chrebika to cud natury i kontrast pomiędzy błękitem wody, a zachwycającą surowością gór Atlas. Możemy go ujrzeć już 50 kilometrów od Tozeur – miasta, w którym rośnie ponad 200 000 palm daktylowych, nawadnianych przez 200 źródeł artezyjskich. Tunezyjskie zabytki historii i miejsca, które stworzyła natura tworzą widoki, które niebywale zachwycają.

KUCHNIA

Na kuchnię tunezyjską składa się nie tylko wpływ położenia nad Morzem Śródziemnym, ale i historia, która charakteryzuje dany region. Znajdziemy tu wpływy tureckie, arabskie, żydowskie, włoskie, francuskie oraz oczywiście afrykańskie. Tunezyjczycy w swojej kuchni wykorzystują niezliczoną ilość przypraw, aromatycznych papryczek o różnym stopniu ostrości oraz past, z których najbardziej znana jest harissa. Uważają, że kolorem, który pobudza apetyt jest czerwień, otrzymywana najczęściej poprzez dodawanie do potraw pomidorów lub papryki. Mieszkańcy nie mogą obyć się bez wspaniałej oliwy, kuskusu, chleba, baraniny i owoców morza. Podczas wizyty w Tunezji koniecznie spróbujcie potrawy o nazwie brik – pierożka z cieniutkiego ciasta z przepysznym farszem. Warty uwagi jest także tunezyjski tajine i szakszuka, które koniecznie musicie popić narodowym napojem Tunezji, czyli miętową herbatką z orzeszkami pinii. Nie zapomnijcie o owocowym deserze – cudownych daktylach i świeżych figach.

Ludzie, zabytki i kuchnia to tylko trzy, z co najmniej kilkunastu powodów, dla których warto podróżować do Tunezji. To kraj pełen kontrastów, które znakomicie ze sobą współgrają, fundując nam niezapomnianą przygodę życia.