Bałkany słyną z wielu turystycznych destynacji, ale Kosowo zwykle nie stanowi pierwszego wyboru. Nie oznacza to, że nie należy uwzględniać tego miejsca w wakacyjnych planach. Pobyt w Kosowie to wyjątkowo interesujące doświadczenie, tym bardziej, że w najmłodszym kraju Europy jest co zwiedzać. Zacznijmy jednak od kluczowych informacji, które przydadzą się każdej osobie planującej wyjazd do Kosowa.

Kosowo - najważniejsze informacje

Do Kosowa dotrzemy na kilka sposobów, ale najwygodniejsza i najbardziej efektywna czasowo będzie podróż samolotem, mimo że nie uda nam się dolecieć na miejsce bez przesiadki. Można rozważyć podróż autokarem, ale pamiętajmy, że mówimy tu o trasie, której długość przekracza 1500 km. Warto mieć to na uwadze także w sytuacji, gdy do Kosowa chcemy dotrzeć samochodem (taka podróż ma najwięcej sensu, gdy po drodze chcemy zwiedzić także inne miejsca).

Wybierając się w podróż samochodem, musimy posiadać dokumenty potwierdzające prawo własności lub prawo do użytkowania pojazdu. W drugim przypadku, nie obejdzie się bez potwierdzonego notarialnie upoważnienia. Uwaga - w Kosowie nie obowiązuje Zielona Karta, więc konieczne jest wykupienie międzynarodowej polisy OC.

Granicę Kosowa przekroczymy na podstawie ważnego paszportu. Pobyt przekraczający 90 dni wymaga zgłoszenia w Biurze Rejestracji Cudzoziemców w Prisztinie

Kosowo nie należy do Unii Europejskiej, ale obowiązująca tam waluta to właśnie euro. Znaczna część sklepów i lokali gastronomicznych udostępnia płatność kartą.

W Kosowie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa ambasada mieści się w Skopje (stolica Macedonii Północnej). Warto jednak pamiętać, że Polaków obsługuje w Kosowie ambasada Węgier. 

Historia Kosowa

Początki osadnictwa na tamtejszych ziemiach sięgają epoki brązu, a historia Kosowa jest tak długa, że trudno streścić ją w kilku zdaniach. Na mocy kończących I wojnę bałkańską ustaleń paktu londyńskiego, w maju 1913 roku Kosowo stało się częścią Serbii. W 1918 roku utworzono Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a Kosowo szybko stało się jedną z najbardziej zaniedbanych jego części. Po upadku Jugosławii, zostało przyłączone do znajdującej się pod włoską kontrolą Wielkiej Albanii. Gdy we wrześniu 1943 r. Włochy ogłosiły kapitulację, Kosowo znalazło się pod wpływami niemieckimi. Po zakończeniu II wojny światowej, zyskało status autonomicznego regionu w ramach Serbii. W 1974 roku, po uchwaleniu konstytucji Jugosławii, utworzono Socjalistyczną Autonomiczną Prowincję Kosowa

W 1996 roku Armia Wyzwolenia Kosowa zaczęła prowadzić partyzanckie ataki na serbskie siły porządkowe. Na początku 1999 roku konflikt osiągnął apogeum. Kosowo ogłosiło niepodległość dopiero 17 lutego 2008 roku, która de facto nie została uznana przez wszystkie kraje ONZ, Unii Europejskiej i NATO.

Zabytki Kosowa

Na przestrzeni lat, Kosowo było areną wielu walk. Trudna przeszłość doprowadziła do zniszczenia wielu bezcennych zabytków. Mimo to, niektóre z nich możemy podziwiać do dziś.

Biblioteka Narodowa i wieża zegarowa w Prisztinie

W samej stolicy kraju nie znajdziemy zbyt wielu zabytków. Mimo to, warto zatrzymać się w tym miejscu. Będąc w mieście, koniecznie trzeba zobaczyć pochodzącą z 1982 roku Bibliotekę Narodową, która jest nazywana "najbrzydszym obiektem architektonicznym na świecie". Z ważniejszych zabytków należy wskazać XIX-wieczną wieżę zegarową, która kiedyś wyznaczała czas modlitwy.

Monaster Peć

Tuż obok miasta Peć znajdziemy jeden z najważniejszych obiektów prawosławnych w kraju. Średniowieczny klasztor dziś pełni funkcję mauzoleum serbskich patriarchów.

Cerkiew Bogurodzicy Ljeviškiej

Więcej ciekawych obiektów znajdziemy w Prizren, a jednym z nich jest piękna cerkiew, która znacznie ucierpiała w trakcie zamieszek w 2004 roku. 2 lata później obiekt został wpisany na listę UNESCO. 

Turecka łaźnia parowa

W tym samym mieście znajdziemy pochodzącą z czasów osmańskich łaźnię parową. Za sprawą 11 kopuł, które zdobią dach, obiekt już z daleka rzuca się w oczy.

Zwiedzanie Kosowa

Kosowo można zwiedzać polegając na transporcie publicznym albo samochodem. To spore zaskoczenie, ale komunikacja zbiorowa w Kosowie nie jest taka zła, jak mogłoby się wydawać. Szukając transportu międzymiastowego, należy postawić przede wszystkim na autobusy. Połączenia są dobrze rozbudowane (zwłaszcza między większymi miastami), a ceny biletów - niewygórowane. Autobusy między głównymi kosowskimi miastami kursują mniej więcej co 30 minut. Nieco gorzej wygląda to wewnątrz miast, ale tam do dyspozycji mamy taksówki. Transport kolejowy wygląda lepiej niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż należy określać go jako szczątkowy. 

Między poszczególnymi miastami możemy przemieszczać się też samochodem. Nawet jeżeli nie zdecydujemy się na podróż własnym środkiem transportu, bez problemu wypożyczymy auto już na lotnisku albo w stolicy kraju. Stan dróg w dużych miastach jest lepszy, niż mogłoby się wydawać, a i wiele dróg łączących miasta przedstawia zadowalającą kondycję. O ile same drogi nie stanowią problemu, to lokalni kierowcy - już tak. Warto pamiętać, że przepisy ruchu drogowego są tam traktowane z przymrużeniem oka i zachować szczególną ostrożność.

Kiedy jechać do Kosowa i na ile?

Do Kosowa warto udać się wiosną, kiedy temperatury są naprawdę przyjemne. W lipcu możemy już doświadczyć znacznych upałów. Aż do końca sierpnia zwiedzania nie powinien zakłócić deszcz.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Kosowa? 6-7 dni - tyle powinno wystarczyć, by zapoznać się z większością atrakcji tego kraju.