Gdzie leży Macedonia?

Macedonia Północna to państwo leżące w Europie Południowej, na Półwyspie Bałkańskim. Kraj zajmuje dziś powierzchnię 25 713 km², a jego przeważającą część pokrywają wyżyny oraz góry. Największe macedońskie pasma górskie to Szar Planina oraz Korab. Najdłuższa rzeka w państwie, Wardar, ma długość 320 km. Macedonia Północna powstała stosunkowo niedawno, po rozpadzie Jugosławii.

Macedonia jest państwem zamieszkanym przez  około 2 076 000 osób. Ponad połowa obywateli to Macedończycy, choć mieszka tu także wielu Albańczyków i Turków. Językiem urzędowym jest macedoński, ale także albański, który można usłyszeć głównie w gminach zamieszkanych w większości przez Albańczyków.

Osoby, które wybierają się w podróż do tego malowniczego, ciekawego kraju, powinny wiedzieć, że pobyt powyżej 90 dni wymaga posiadania wizy. Turyści zastanawiają się też, jakiego dokumentu w momencie przekraczania granicy wymaga Macedonia – paszport czy dowód? Macedonia Północna nie należy do Unii Europejskiej, jednak jej granice można przekroczyć po okazaniu dowodu osobistego. Pobyt powyżej 24 godzin wymaga dopełnienia obowiązku meldunkowego na najbliższym posterunku policji.

Co jest stolicą Macedonii? To miasto Skopje, leżące nad rzeką Wardar. Mieszka tu ponad 537 400 osób, a sama stolica stanowi gospodarcze i naukowe centrum kraju. To ośrodek, którego historia rozpoczęła się jeszcze w starożytności. Do dziś można tu zwiedzać zabytki pochodzące sprzed naszej ery. Miasto rozwija się dziś bardzo intensywnie, wciąż odbudowując się po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło je w roku 1963.

Jednym z pierwszych wyzwań czekających na podróżników jest wybór środka transportu. Macedonia - jak dojechać lub dolecieć do stolicy kraju? Drogę lądową można pokonać samochodem, bez dłuższych przystanków trwa ona około 18 godzin. Loty i przejazdy pociągami bardzo rzadko są bezpośrednie. Lotniska znajdują się w dwóch macedońskich miastach: to Skopje oraz Ochryda.