Korea Północna to kraj, na którego czele od ponad 70 lat stoi dynastia Kimów. Po zakończeniu II wojny światowej władzę w państwie objął Kim Ir Sen, twórca zbrodniczego reżimu i „Wieczny Prezydent”. W 1994 roku, po śmierci wieloletniego lidera Partii Pracy przywództwo przejął jego syn, Kim Dzong Il, który kontynuował politykę ojca. Dyktator zmarł pod koniec 2011 roku, a „Wielkim Następcą” został Kim Dzong Un.

Wiele osób wierzyło, że nowy przywódca otworzy się na świat i obierze kierunek ku zachodowi. Niestety, nic z tych rzeczy. 37-latek, wzorem swoich poprzedników, sprawuje rządy twardej ręki, nie licząc się ze zdaniem obywateli. 

Jak wygląda codzienność Koreańczyków z północy? Czy Pjongjang jest miastem luksusu? Piłkarska reprezentacja Korei Północnej to najlepsza drużyna na świecie? Poznaj wybrane ciekawostki o Korei Północnej

Co warto wiedzieć o Korei Północnej?

 1. Korea Północna, a właściwie Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, położona jest w Azji Wschodniej, na Półwyspie Koreańskim, nad Morzem Żółtym i Morzem Japońskim. Graniczy z trzema państwami: Chinami, Rosją oraz Koreą Południową, z którą wciąż jest w stanie wojny. Nic więc dziwnego, że granica z południowym sąsiadem jest uważana za najbardziej strzeżoną na świecie. 
 2. Powierzchnia KRLD wynosi 120 540 km kw., co oznacza, że jest ponad 2,5 raza mniejsza od Polski. Z kolei ludność to niespełna 28 mln osób. 
 3. Największym miastem, a zarazem stolicą Korei Północnej jest Pjongjang. Metropolię w 2008 roku zamieszkiwało 3 255 300 ludzi, czyli ponad 13% ogółu społeczeństwa. By zamieszkać w stolicy wymagane jest specjalne zezwolenie. Inne duże miasta Korei Północnej to Hamhŭng, Ch’ŏngjin, Namp’o i Wŏnsan. 
 4. Korea Północna uzyskała niepodległość od Japonii 15 sierpnia 1945 roku. Językiem urzędowym jest koreański, a walutą obowiązującą na terenie całego kraju won północnokoreański. W przeliczeniu 1 PLN to ok. 203 KPW. 
 5. Choć narodowa konstytucja zakłada wolność wyznania, większość obywateli Korei Północnej to ateiści. Jak przystało na państwo komunistyczne, reżim dynastii Kimów od samego początku promował ateizm wśród społeczeństwa. Czytanie Biblii może wiązać się z utratą życia. Kraj zdominowany jest przez kult jednostki w odniesieniu do twórców zbrodniczej ideologii, czyli Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila. Wolność słowa nie istnieje, a jakikolwiek przejaw buntu przeciwko władzy jest surowo karany. 
 6. Największym wrogiem Korei Północnej są Stany Zjednoczone. Dlatego na terenie całego kraju obowiązuje m.in. zakaz noszenia jeansów, uznawanych za symbol Ameryki. W Pjongjangu innych północnokoreańskich miastach nie zjemy także popularnych fast foodów, nie wypijemy kawy i nie zrobimy zakupów w znanych sieciówkach.
 7. Czego nie wolno robić w Korei Północnej? W grudniu 2021 roku, w 10. rocznicę śmierci Kim Dzong Ila, władze w Pjongjangu wprowadziły zakaz śmiania się, picia alkoholu i robienia zakupów przez 11 dni. Lista zakazów jest jednak znacznie dłuższa. Koreańczycy nie mogą wykonywać międzynarodowych połączeń, nosić niektórych rodzajów biżuterii, stosować antykoncepcji czy podróżować za granicę. Ograniczony jest również dostęp do internetu oraz wybór fryzur – dopuszczalnych jest jedynie 15 uczesań męskich i damskich. W każdym domu powinien wisieć portret panującego wodza. W chwili pożaru obywatel jest zobowiązany do ratowania wizerunku przywódcy. 

Ciekawostki o Korei Północnej

 • W stolicy Korei Północnej znajduje się największy stadion na świecie – Stadion im. 1 Maja. Obiekt, który został oddany do użytku w 1989 roku, gdy na czele państwa stał KimIr Sen, może pomieścić aż 150 tysięcy osób. 
 • W wiosce Kijŏng-dong na południu kraju powstał jeden z największych na świecie, bo liczący 160 metrów maszt, na którym powiewa 270-kilogramowa flaga Korei Północnej.
 • Turyści przybywający do Korei Północnej muszą liczyć się z licznymi obostrzeniami. Przyjezdni nie mogą płacić w krajowej walucie, robić zdjęć bez pozwolenia opiekuna, a także oddalać się od stolicy kraju na odległość większą niż 50 km.
 • Wojsko to element codzienności Koreańczyków. – Żołnierzy widać wszędzie. Nie są tylko siłą obronną kraju, to część północnokoreańskiej tożsamości – mówi David Guttenfelder, fotograf National Geographic. Jako jeden z niewielu mógł obserwować ten kraj od początku wieku aż do teraz. Towarzyszył z aparatem lokalnym igrzyskom sportowym dokumentując wojskowe parady.
 • Na półwyspie znajduje się wulkan, który może wybuchnąć. Piękna i potężna góra Paektu w ciągu ostatnich lat kilka razy już zadrżała, zdradzając rosnącą aktywność w swoim wnętrzu. Na jej zboczach znajduje się wiele wiosek. Tysiąc lat temu Mount Paektu wybuchła z tak wielką siłą, że pył i skały dotarły nawet do Japonii. Changbai (chińska nazwa góry) nadal pozostaje tajemnicza, a naukowcy nie wiedzą, czy i kiedy może wybuchnąć.
 • Metro w Pongjangu jest... potężne. To chyba dobre określenie – stacje przypominają sale muzealne. Z początku obcokrajowcy mogli oglądać jedynie dwie z 17 stacji, od 2015 dla turystów dostępne są także pozostałe. Melody Rowell opisała świat podziemnego transportu na łamach amerykańskiego National Geographic. Stacje są bardzo głęboko pod ziemią, z głośników słychać hymny na cześć Partii i Kima, a przejść bronią wzmocnione stalowe wrota, które sprawiają, że stacje mogą zamienić się w schrony na wypadek wojny lub kataklizmu.
 • W Korei Północnej niektórzy doświadczają luksusu. Ci należący do elity mogą korzystać z ekskluzywnych ośrodków narciarskich, ale nie jest tak, że codzienność większości Koreańczyków to niekończące się nieszczęście. David Gutenfelder zwraca uwagę, że w kraju rośnie popularność... rolek, których coraz więcej amatorów można zobaczyć na ulicach Pjongjangu. Z początku była to rozrywka dla elit, ale „rozlała się” także na zwykłych ludzi. Zobacz film produkcji National Geographic z ekskluzywnego narciarskiego ośrodka w Korei Północnej:

Korea Północna „mistrzem świata” w piłce nożnej

Duża presja oczekiwań ze strony władzy spoczywa też na sportowcach reprezentujących Koreę Północną na igrzyskach czy mistrzostwach świata. Koreańczycy z Północy największe sukcesy odnoszą w podnoszeniu ciężarów, boksie, judo i gimnastyce.

Głośnym echem w światowych mediach odbiło się zachowanie Om Yun Chol, srebrnego medalisty olimpijskiego w rywalizacji sztangistów do 56 kilogramów z 2016 r. Tuż po zawodach przepraszał on za swój „zły” wynik. – Kim Dzong Il zawsze będzie moją inspiracją. Przykro mi, że nie zdołałem odpłacić się złotym medalem. Mam nadzieję, że przy najbliższej okazji uda mi się wygrać. Nie wydaje mi się, że ze srebrnym medalem mogę być bohaterem w swoim kraju – przyznał wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro. 

Reprezentacja Korei Północnej na mundialu w RPA, 2010 r. / Fot. Laurence Griffiths/Getty Images

Absurdalne okazało się także rzekome mistrzostwo świata koreańskich piłkarzy z 2014 roku. Tamtejsze media, całkowicie podlegające reżimowi w Pjongjangu, informowały, że ich rodacy w wielkim stylu wygrali rozgrywany w Brazylii mundial, pokonując w finale gospodarzy wynikiem 8:1. Po drodze „eliminując” Stany Zjednoczone, Portugalię, Chiny, Niemcy i sąsiadów z południa.

W rzeczywistości Korea Północna nie zakwalifikowała się wówczas do mistrzostw globu. Osiem lat temu złoty medal MŚ zdobyła ekipa niemiecka po finale z Argentyną. Przypomnijmy, że największym osiągnięciem Korei Północnej w piłkarskich mistrzostwach świata jest ćwierćfinał z 1966 roku. 

Źródło: National Geographic.