Zamek Kliczków, mimo swoich rozmiarów, nie przytłacza. Wręcz przeciwnie – ma w sobie dużo ciepła i kameralności. Nic więc dziwnego, że osoby szukające spokoju i odprężenia, chętnie przyjeżdżają tutaj na aktywny wypoczynek wraz z całymi rodzinami. Zabytkowy obiekt, jak i jego okoliczne tereny, przyciągają przede wszystkim tych, którzy, choć na chwilę chcą zapomnieć o wszelkich problemach i oderwać się od codziennych obowiązków. 

Przejdź do dalszej części artykuł, by poznać nie tylko niezwykle bogatą historię zamku, ale także dowiedzieć się nieco więcej na temat pobliskich atrakcji. 

Historia Zamku Kliczków

Zamek wzniesiono w okolicach 1290 roku przez księcia Bolka I Surowego. Legendy mówią, że w połowie XIV wieku czeska królowa Anna kazała ukryć tu swoje skarby. Wiedzieli o tym Rechenbergowie, którzy kupili zamek w 1391 r. Nowi właściciele szybko przystąpili do przebudowy siedziby, przy okazji szukając złota. Nie znaleźli niczego, ale udało im się zamienić obiekt w piękną renesansową rezydencję.  

Na początku XX wieku Kliczków uchodził za jeden z najwspanialszych majątków w okolicy. Znana była tutejsza biblioteka licząca 20 tys. woluminów, w tym oryginalne dzieła Lutra. Komnaty zapełniały zabytkowe włoskie meble, dzieła sztuki i trofea myśliwskie. Na przestrzeni lat zamek zmieniał właścicieli, przez co zmieniał się jego wygląd na zewnątrz czy w środku. W 1920 r. trafił w ręce rodziny Solms-Baruth, która straciła posiadłość podczas II wojny światowej. Na skutek nieudanego zamachu na Hitlera rodzinę aresztowano oraz skonfiskowano ich majątki, a różnego rodzaju bogactwa wywieziono. Następnie większość rzeczy została zniszczona przez radzieckich żołnierzy w 1945 roku, a reszta padła ofiarą szabrowników.

Zamek Kliczków z lotu ptaka (Fot. Bozolt/Shutterstock)

Sam Kliczków nie ucierpiał w czasie wojny, jednak po tych tragicznych wydarzeniach popadł w ruinę, dodatkowo dwa zamkowe skrzydła zniszczył pożar pod koniec lat 40. minionego wieku. W 1999 r. wrocławska firma Integer postanowiła podnieść Kliczków z „popiołów”. Najważniejszym celem dla nowych właścicieli było zachowanie jego charakteru, tak aby magia nadal oddziaływała na przyjezdnych turystów, przekraczających jego mury. W dawnej ujeżdżalni umieszczono basen, którego ściany zostały przeszklone, dając iluzję wchodzącego do środka lasu. Poszczególne komnaty odtworzono z pietyzmem, do niektórych wstawiono nawet łoża z baldachimami.  

Z zamkiem wiąże się także pewna legenda. W dawnych czasach, gdy jeszcze na wyspie otoczonej bagnami stał niewielki zamek, mieszkał w nim rycerz Walgierz z piękną żoną. Pewnego dnia pan na zamku wyjechał na wojnę, pozostawiając połowicę pod opieką swego setnika, który trochę się zapomniał w wykonywaniu obowiązków. Postanowił więc zgładzić wracającego do domu rywala. Ten jednak umknął z pułapki, a setnika wraz ze zdradziecką żoną kazał zamurować w podziemiach. Od tej pory w piwnicach zamku zaczęła przechadzać się wychudzona zjawa…  

Wraz z nadejściem wiosny pod zamkiem pojawiają się rycerze, konie, szaleni mężczyźni na quadach i wszyscy ci, którzy pragną zażyć niecodziennych rozrywek w luksusowych warunkach. Miejscową tradycją stała się Gala Jeździecka, czyli karnawałowe spotkanie miłośników koni i święto Hubertusa połączone z pogonią za lisem. 

Zamek Kliczków (Fot. piotrbb/Shutterstock)

Hotel w Zamku Kliczków

Historyczne Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Zamek Kliczków” ulokowane jest w Borach Dolnośląskich, w okolicach Bolesławca. Obiekt znajduje się nieopodal autostrady A4 i A18, co czyni go znakomicie skomunikowanym. Neorenesansowy zamek, usytuowany na samym końcu alei wysadzanej lipami pełni funkcję przede wszystkim hotelu i zaprasza przyjezdnych na niezapomniany wypoczynek.

Całkowicie odrestaurowane wnętrza to idealne połączenie charakterystycznych dla danej epoki detali z nowoczesnymi udogodnieniami. Zamek w Kliczkowie liczy ponad 120 pomieszczeń i 7000 m kw. powierzchni, dzięki czemu jest największym zabytkowym obiektem hotelowym w Polsce, w którym swobodne poruszanie się wymaga... planu.

Na terenie zamku znajdziemy również restaurację, kawiarnię oraz SPA, gdzie możemy zafundować ciału i duszy zabiegi kosmetyczne lub terapeutyczne. Ponadto do dyspozycji gości jest także kryty basen, centrum fitness, sauna fińska, bilard, bar oraz prywatny parking.

Atrakcje Zamku Kliczków i okolic  

Pod koniec XIX wieku przeprowadzono jedną z najpoważniejszych modernizacji w historii zamku. Nieruchomość została wzbogacona o park w stylu angielskim o powierzchni 80 hektarów. Na jego terenie znajduję się unikatowy na skalę europejską cmentarz dla koni, który powstał z inicjatywy rodziny zu Solms-Baruth. Do naszych czasów przetrwały dwa nagrobki oraz postawiony współcześnie monument, upamiętniający zasłużoną klacz Zacatcka.

Cmentarz dla koni w Kliczkowie (Fot. Lone Gunmen/Shutterstock)

W dorzeczu Kwisy gnieździ się i odbywa lęgi prawie 155 gatunków ptaków. Wędkarze wspominają o pstrągach, szczupakach, węgorzach i miętusach w lokalnych wodach. W lasach żyją jelenie, sarny, dziki i daniele. Organizowane są także spływy pontonowe na wspomnianej rzece.  

Jak się okazuje, okolice zamku skrywają wiele niesamowitych miejsc i atrakcji do odkrycia. Chętni mogą się wybrać na spacer wokół zabytkowego budynku, zwiedzić Stajnię Książęcą, Folwark Zwierzęcy czy zobaczyć starą elektrownię wodną w Osiecznicy. Wybierając się wzdłuż rzeki, warto zahaczyć o wieżę widokową na Kwisie.  

Hotel w swojej bogatej ofercie proponuje także wypożyczenie rowerów. Trasy rowerowe zaprowadzą nas do Parowa, Lubaszowa czy Tomisława. Blisko Kliczkowa znajduje się Bolesławiec – słynący ze znanej na całym świecie ceramiki, Pustynia Kozłowska, Zamek Czocha i Zamek Grodziec.  

Zwiedzanie Zamku Kliczków 

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Kliczkowie jest oczywiście zwiedzanie zamku. Okazji do tego nie brakuje, ponieważ indywidualne oprowadzanie odbywa się przez cały tydzień – w dni robocze w godzinach: 11:00, 13:00 i 15:00. Z kolei w weekendy o 11:00, 12:30, 14:00 i 15:00. Koszt takiej atrakcji to 35 złotych za osobę. By rozpocząć zwiedzanie, musi zebrać się minimum czwórka chętnych poznać sekrety skrywane przez zamkowe zakamarki.

Zamek Kliczków oferuje także zwiedzanie dla grup zorganizowanych, wyłącznie przy wcześniejszej rezerwacji terminu. W ofercie turystycznej są też wycieczki w językach angielskim i niemieckim. Co więcej, kilka razy w roku odbywa się także nocne zwiedzanie zamku. Warto śledzić aktualności i zapisać się na jeszcze ciekawsze wrażenia podczas odwiedzin późną porą. Zamek stawia zdecydowanie na kulturę – organizowanych jest tu wiele wydarzeń: spektakle, koncerty, festiwale, konkursy plastyczne, zawody ujeżdżania i wiele innych.   

Zamek Kliczków otaczają lasy (Fot. Henryk Sadura/Shutterstock)

Źródło: kliczkow.com.pl