Przełom marca i kwietnia to najlepszy czas, by podziwiać drzewa wiśni (czyli sakury) w pełnym rozkwicie. Wtedy właśnie odbywa się święto hanami, podczas którego Japończycy całymi rodzinami doceniają urodę kwiatów. Zwyczaj ten świetnie obrazuje tutejsze zamiłowanie do rzeczy pięknych i tajemniczych. Zaliczają się do nich np. białe wiersze haiku czy minimalistyczne ogrody zen. Z drugiej strony w Japonii wykształciło się skrajne uwielbienie dla kiczu, dziwactw, zboczeń i okropnie plastikowej muzyki.

Japonia, czyli najdziwniejszy kraj na świecie. Do tego bardzo drogi. Jeden z najdroższych. Ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy i ekspresowe czyszczenie portfela. Ale my mamy swoje sposoby! Przed wami subiektywny poradnik, w którym zdradzamy, gdzie można zjeść sushi na słodko, jak skorzystać z toalety i dlaczego bilet na podróż superszybkim i do bólu punktualnym pociągiem shinkansenem najlepiej kupić w Niemczech . A przede wszystkim jak to wszystko zrobić, by po wyprawie mieć za co wrócić do domu.

INFO JAPONIA

Stolica: Tokio.
Powierzchnia: 377 tys. km2.
Ludność: 126 mln.
Religia: buddyzm, shinto.
Języki: japoński.
Waluta: jen japoński; 100 JPY = 4,4 zł.
 

8 sposobów na tanią  Japonię

1. Zakręcone bramy

Zamiast płacić majątek za wstęp do świątyni Fushimi Inari w Kioto, wybierz się do labiryntu-tunelu utworzonego przez tradycyjne bramy torii. Są one ustawione od siebie w odległości kilkunastu centymetrów na przestrzeni czterech kilometrów! Są tak wielkie, że można się w nich zagubić. Brzmi niesamowicie? Właśnie tak wygląda.

2. Tokio na rowerze

Jeżeli nie stać cię na komunikację miejską, zawsze można wypożyczyć rower albo przemieszczać się autostopem. Japonia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie! Dużo informacji znajdziecie tu: cycle-tokyo.cycling.jp/shops.html. Rower można wypożyczyć już od 25 zł za dobę. 

3. Wiśniowanie

Oglądanie kwiatów wiśni na przełomie marca i kwietnia to jeden z najlepszych sposobów na relaks w Japonii. Specjalna rządowa agencja na bieżąco informuje o tym, kiedy można spodziewać się biało-różowych kwiatów. www.jma.go.jp/jma/indexe.html. Spokój ducha i dobry humor przychodzą same.

4.  Sushi na słodko

W sklepikach typu konbin można kupić m.in. ryżowe kanapki onigiri, fantastyczne inari, sushi na słodko (dokładnie ryż zawijany w sakiewki smażonego tofu). Przy każdej wizycie oszczędza się jakieś 100 zł. Przykładowo porcja inari, zupa ramen czy ryżowa kanapka ze sklepiku to wydatek rzędu 5 zł.

5. Niebanalny prezent

Znakomitym i tanim souvenirem z Japonii mogą być przezroczyste parasole – obiekt kultu w Japonii i ważny element stylizacji modnego tokijczyka. Taki parasol kosztuje kilka złotych (czasem leżą nawet porzucone na ulicach, niekoniecznie połamane). Co najważniejsze, można je wziąć ze sobą do bagażu podręcznego.

6. Pociąg do szybkości

Jest bezwypadkowa, punktualna i superszybka: japońska kolej. Jeżeli dużo nią podróżujemy, warto kupić karnet Japan Rail Pass. Można  go kupić w Warszawie bez prowizji i od ręki (możliwa  wysyłka na terenie całej Polski). Cena tygodniowego karnetu to ok. 1000 zł. http://www.his-travel.pl/japan-rail-pass/

7.  Pokochaj hotele

Hotele miłości to nie tylko pokoje wynajmowane na godziny w celu zdobycia chwili intymności. Można w nich wygodnie przenocować. Pytaj o tzw. shukuhaku. Koszt to ok. 350 zł za noc (normalnie poniżej 400 zł trudno coś znaleźć). Aplikacja do wyszukiwania hoteli miłości na telefony to: Love hotel navi.

8. Targi ubrań

Na licznych w Japonii pchlich targach można trafić na okazyjne promocje modnych ubrań, których nie da się znaleźć nigdzie indziej (tradycyjne, ale też projektowane przez lokalnych dizajnerów). Polecam np. Dotonbori w centrum Osaki. Ceny blisko 10 razy niższe niż w butikach na eleganckich ulicach.

Rafał Tomański, 2012