Fascynuje mnie dwoistość perskiej natury – pisze Artur Orzech - Dostrzegam ją już na pokładzie samolotu lecącego w stronę Teheranu. Otóż wszystkie ubrane po europejsku panie i dziewczyny przed lądowaniem na lotnisku imama Chomejniego przeistaczają się w obywatelki Islamskiej Republiki Iranu, zakładając płaszcze i chusty na głowy. Zdejmą je natychmiast po powrocie do domu. Tam ponownie – w sensie ubioru – staną się Europejkami. Irańczycy są społeczeństwem ludzi młodych. Ponad połowa z nich nie skończyła jeszcze 35 lat. A młodzi są inteligentni i sprytni. W czasach, kiedy nie zezwalano na instalowanie anten satelitarnych, i tak je mieli. Najczęściej spuszczali wodę z basenu i w nim je ustawiali, aby mieć kontakt ze światem. W Iranie za spożywanie alkoholu (który zresztą, do celów medycznych, wymyślił – o ironio! – Irańczyk Awicenna), grozi nawet kara śmierci. W tej sferze toczy się jednak sekretne drugie życie. Bez wielkiej pompy otwarto we wrześniu tego roku pierwsze centrum leczenia uzależnień w stolicy kraju.  Proszę pojechać do Iranu. Nie bać się nawiązania przyjaźni. Bo ta przyjaźń potrafi być prawdziwa i przetrwać całe dekady. I tylko w ten sposób poznać można dwa w jednym: Iran i Irańczyków.

PRAKTYCZNE INFORMACJE
Kiedy?

Najlepiej wczesną wiosną lub jesienią, np. w październiku. Latem lepiej jechać w irańskie góry. Na południu i wybrzeżu jest wtedy nieznośnie gorąco.

Wiza i Waluta:

Najlepiej wczesną wiosną lub jesienią, np. w październiku. Latem lepiej jechać w irańskie góry. Na południu i wybrzeżu jest wtedy nieznośnie gorąco.

Dojazd

Najtańsze bilety na lot do Teheranu kosztują obecnie: 1900 zł (Belavia), 2300 (Turkish Airlines)i 2500 (Emirates). Ale warto szukać okazji. Do Teheranu można dojechać autobusem ze Stambułu, do którego lata wiele tanich linii, np. Ukraine Airlines. Jest wprawdzie taniej (ok. 35 dol.), ale tez o wiele dłużej – ok. 30 godzin.

Transport

Po Iranie najlepiej poruszać się autobusami. Na miejscu jest bardzo wielu przewoźników, zwykle niedrogich. Jeśli to możliwe, proszę wybierać autobusy z kategorii VIP. Są nieco droższe, ale dużo bardziej komfortowe.

Nocleg

Irańczycy są bardzo gościnni, warto więc rozejrzeć się za noclegiem w domach prywatnych. Ceny niedrogich hoteli w miastach zaczynają się od 40–50 zł za dwójkę. Z tym że w sezonie (wiosną) warto rezerwować je ze sporym wyprzedzeniem. Pokoje w luksusowych wnętrzach to już wydatek od 1 tys. zł wzwyż, np. w Parsian Azadi w Teheranie.

Jedzenie

W zasadzie wszędzie jest bezpiecznie. Można jeść na ulicy, ale na wszelki wypadek warto pić tylko wodę butelkowaną. Z narodowych dań trzeba spróbować: kufte (klopsików z baraniny), fesenjun (kurczaka lub kaczki na słodko) i ryżu w najróżniejszych odmianach i smakach.

Bezpieczeństwo

Polskie MSZ zaleca ostrożność, zdarza się np. że motocykliści kradną torebki z rąk i odjeżdżają. Ale też dodaje, że ze względu na policyjny charakter państwa statystyki przestępstw nie są w Iranie wysokie.

Rozrywka

Irańczycy bawią się przeważnie w domach lub otwartych przestrzeniach na uboczu, poza centrami dużych miast. Warto pamiętać, że przemyt lub posiadanie narkotyków zagrożone są bardzo surowymi sankcjami, łącznie  z karą śmierci. Podobnie, choć jednak nieco mniej surowo, traktuje się konsumpcję alkoholu.