Amsterdam to zdecydowanie jedna z najbarwniejszych stolic w Europie. Weekend zaczyna się tu już w czwartek. Na głodnych i spragnionych turystów czekają setki knajpek, coffee-shopów, restauracji i dyskotek. I choć Amsterdam ma opinię miasta imprezowiczów, to ma do zaoferowania znacznie więcej. Mimo wszystko nie sposób pominąć atrakcji, które ukształtowały współczesny charakter niderlandzkiej stolicy.

Amsterdam nietypowe atrakcje. Co zobaczyć w Amsterdamie?

Słynna dzielnica czerwonych latarni jest jednym najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych miast w Amsterdamie. Fenomen polega na tym, że miejscowe sex-workerki stoją w witrynach domów publicznych i prezentują swoje wdzięki przechodniom w czerwonym świetle. Ich fotografowanie nie jest mile widziane. Panie te mają oficjalne licencje, przedstawicielki w izbie handlowej, no i oczywiście płacą podatki.

W 2021 r. władze Amsterdamu ogłosiły plan przeniesienia czerwonej dzielnicy z centrum na przedmieścia. Pomysł nie spodobał się pracownicom domów publicznych. Obawiają się, że klienci nie będą wiedzieć, gdzie ich szukać.

The Bulldog to jeden z najstarszych i najpopularniejszych coffee shopów w Amsterdamie. / fot. Education Images/Getty Images

Holandia jest jedynym krajem, gdzie ustawodawca uwierzył w deklaracje młodzieży, że marihuana nie jest narkotykiem takim samym jak np. heroina. Od lat więc z całego świata do tutejszych coffe-shopów, gdzie serwuje się indyjskie konopie, przyjeżdżają tysiące ludzi spragnionych psychoaktywnych wrażeń. Charakterystyczny listek marihuany często jest wręcz uważany za wizytówkę miasta. To również nie podoba się rządzącym. Co jakiś czas pojawiają się informacje od ograniczeniu dostępu do konopi indyjskich dla turystów, jednak w życie nie weszły żadne zmiany.

Nie tylko marihuana zdobyła serca Holendrów. Sztandarowym browarem w kraju jest Heineken – długo produkowany właśnie w Amsterdamie. Obecnie w starym zakładzie znajduje się muzeum piwa, gdzie możemy poznać historię złocistego trunku, prześledzić proces jego produkcji i oczywiście degustować. Osoby poniżej 18. roku życia muszą być w towarzystwie dorosłych.

W Amsterdamie nie wypada również nie odwiedzić którejś z licznych tu szlifierni diamentów. Nie musimy od razu kupować diademu, ale przynajmniej dowiemy się czegoś o brylantach. Poza tym jest to jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć prawdziwą stertę tych kamieni.

Amsterdam atrakcje. Miasto kanałów, rowerów i muzeów

Może i wieczorami Amsterdam tętni życiem w różnych kolorach tęczy, ale za dnia również nie dam się tam nudzić. Nawet w muzeach. Stolica Niderlandów słynie z placówek posiadających w kolekcjach fascynujące zbiory.

W Rijksmuseum warto spędzić nawet kilka godzin. / fot. Buena Vista Images/Getty Images

Najciekawsze muzea w Amsterdamie to:

 • Rijksmuseum – holenderskie muzeum narodowe poświęcone holenderskiej sztuce i historii, z ogromnymi i dobrze opisanymi zbiorami.
 • Van Gogh Museum – największa na świecie kolekcja obrazów i rysunków Van Gogha. W 2017 roku muzeum odwiedziło 2,3 miliona osób. Było ono najczęściej odwiedzanym muzeum w Holandii oraz 23. najczęściej odwiedzanym muzeum sztuki na świecie.
 • Anne Frank Huis – dom i muzeum biograficzne poświęcone Annie Frank, żydowskiej autorce pamiętników wojennych.
 • NEMO Science Museum – największe centrum nauki w Niderlandach. Zachwyca nie tylko wystawą na pięciu piętrach, ale też oryginalną architekturą. Budynek przypomina statek.
 • Stedelijk Museum Amsterdam – muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej.

Kanały Amsterdamu

Pływanie kanałami Amsterdamu to jeden z najlepszych sposobów na odkrywanie zabytków i atrakcji miasta. Niezależnie od tego, czy to nasza pierwsza czy kolejna wizyta w mieście, wszystko wydaje się nieco bardziej magiczne, kiedy jest oglądane z łodzi. Większość rejsów trwa około godziny. Podczas nich odkrywa się wpisany na listę UNESCO pierścień kanałów Amsterdamu oraz inne interesujące fakty na temat miasta. Przewoźnicy oferują również specjalne wycieczki, przykładowo tematyczne dla dzieci, z przewodnikiem na mniejszych grup lub romantyczne z kolacją przy świecach.

Kanały to jeden z symboli Amsterdamu. / foty. Didier Marti/Getty Images

Polecani touroperatorzy to:

 • Stromma,
 • Blue Boat,
 • Lovers.

Amsterdam w kwiatach

Każdej wiosny kultowy region Flower Strip przyciąga wielbicieli kwiatów z całego świata. To właśnie wtedy kwitną miliony tulipanów. Na odrestaurowanym polderowym terenie mieszczą się historyczne wioski i fascynujące muzea, które opowiadają historię walki Holendrów z wodą. Imponujące zielone krajobrazy, zabytkowe posiadłości i ogrody, lasy i rozległe pola kwiatowe sprawiają, że okolica jest idealna na spędzenie dnia na świeżym powietrzu.

Amsterdamskie targowiska

Amsterdam to też raj dla fanów targowisk. W przepastnym budynku przemysłowym w NDSM Wharf raz w miesiącu odbywa się jeden z największych i najlepszych pchlich targów w Europie. Prawdziwa gratka dla poszukiwaczy okazji. Można tam trafić na prawdziwe skarby. Od płyt po ubrania w stylu vintage i antyki. Wstęp wiąże się z niewielką opłatą, ale i tak warto tam zajrzeć.

Amsterdam ciekawostki

Amsterdam ma wiele twarzy. / fot. George Pachantouris/Getty Images

 • Amsterdam to prawdopodobnie najlepiej rozplanowane miasto w swojej części Europy. W czasach świetności uważano je nawet za centrum światowej gospodarki. XVII-wieczne kanały Amsterdamu są tak często porównywane do Wenecji, że to miasto nawet zyskało przydomek „Wenecji Północy”. Co ciekawe, Amsterdam ma 165 kanałów o łącznej długości 50 km. W Wenecji jest ich z kolei „tylko” 150.
 • Może i jointy są legalne w Amsterdamie, ale palenie tytoniu nie jest mile widziane. Od 2008 r. zostało zakazane w kawiarniach i restauracjach. Zabrania się również palenia we wszystkich pociągach, na stacjach i w poczekalniach. Kto złamie prawo, może spodziewać się grzywny.
 • W Amsterdamie jest 1281 mostów. Najbardziej znany to Magere Brug. Stojąc na rogu Reguliersgracht i Herengracht, możemy jednocześnie policzyć 15 mostów, włącznie z tym, na którym stoimy. W sumie w stolicy Holandii jest więcej mostów niż w Paryżu.
 • Większość budynków w Amsterdamie jest zbudowana na słupach z drewna o długości od 15 do 20 metrów. Przykładowo Pałac Królewski w Amsterdamie stoi na ponad 13 500 drewnianych palach.
 • W samym Amsterdamie można znaleźć ponad 400 kilometrów ścieżek rowerowych. Nie powinno więc dziwić, że to jedno z ulubionych miast rowerzystów na świecie.