Odbywająca się co pięć lat Światowa Wystawa to wielka dawka inspiracji dla każdego, kto interesuje się światem, trendami, przyszłością i rozwojem społecznym. To miejsce spotkań ludzi, kultur i idei. Na Expo 2020 w Dubaju atrakcji jest tyle, że trzeba dobrze zaplanować sobie każdy dzień.

Jak zwiedzić Expo 2020 w trzy dni

Ile ich potrzeba, by zobaczyć wystawę? Jeśli Wam napiszę, że trzy, albo że pięć, albo nawet tydzień, to i tak będzie za mało, by dokładnie przyjrzeć się temu, co prezentują 192 kraje, w tym Polska, biorące udział w tym wydarzeniu. Jeśli jednak wybieracie się do Dubaju na trzy dni – tak jak ja to zrobiłem – to wystarczy wam czasu, by uchwycić na Expo 2020 to, co najważniejsze.

Przygotowałem więc dla Was moje sprawdzone patenty na „Expo last minute”. Dlaczego na ostatnią chwilę? Bo światowa wystawa, która ruszyła 1 października 2021 r., kończy się 31 marca. Macie więc aż (a może tylko) dwa miesiące, aby ją jeszcze zobaczyć.

Hasłem przewodnim Expo 2020 jest „Łączmy umysły, budujmy przyszłość” (Connecting minds, creating the future). Warto wiedzieć, że to pierwsze takie wydarzenie w świecie arabskim. Do tego odbywające się na ogromnym terenie – ponad 4 km kw.

Wystawa została podzielona na trzy główne tematy:

 • zrównoważony rozwój,
 • mobilność,
 • możliwości.

Jak uważają organizatorzy wydarzenia, to właśnie te trzy elementy współczesnego świata mają dziś największy wpływ na nas i na naszą planetę. Na Expo 2020 jest tyle fantastycznych pawilonów różnych krajów mówiących o naszym życiu i o tym, jak zmienić je na lepsze, głównie technologicznie (niestety, prawie w ogóle nie mówi się o prawach człowieka), że wszystkich nie da się obejrzeć. Są jednak takie, których pominąć zwyczajnie nie można. Ale o tym za chwilę, bo najpierw musicie na Expo w ogóle dojechać.

Po Dubaju podróżujcie metrem

Tak jest najłatwiej, najszybciej i najtaniej. To w Dubaju ma znaczenie i to nie tylko ze względu na ceny, ale też korki w godzinach szczytu. Do Expo, i to niemal pod samą bramę wejściową dojedziecie czerwoną linią metra. Wsiadając na stacji Dubai Mall, a więc przy największym na świecie centrum handlowym u stóp Burj Khalifa, najwyższego budynku świata, dojedziecie na wystawę w około 40 minut.

Można także dotrzeć na nią autobusem, ale ten jedzie kwadrans dłużej. Pamiętajcie też, że najdrożej zaś będzie dojechać taksówką lub Uberem. No chyba, że podróżujecie w kilka osób i podzielicie się kosztami.

Bilety na Expo 2020 kupcie przez internet

Nie będziecie tracić czasu na miejscu. Ceny biletów są różne. Najtańszy – jednodniowy – kosztuje 11,49 euro. Ale są też bilety sezonowe za 49,80 euro (nielimitowana liczba wejść) czy jednodniowe za aż 70 euro. W tej cenie jest m.in. szybsza ścieżka wejścia na wystawę, możliwość odpoczynku w saloniku premium i udział w wydarzeniach biznesowych. Bilety kupuje się na stronie: www.expo2020dubai.com

Zabierzcie potwierdzenie szczepienia na COVID-19 lub wynik testu PCR

Inaczej nie wejdziecie na wystawę. Wszystkie osoby pełnoletnie muszą być w pełni zaszczepione na COVID-19, a jeśli nie są, to muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin.

Jeśli macie kupione bilety na Expo, testy możecie wykonać bezpłatnie przed wejściem na wystawę. Jest to możliwe m.in. w village Expo, czyli miasteczku wystawowym, gdzie mieszkają pracownicy – w budynku 2B. Pamiętajcie tylko, że na wynik testu trzeba poczekać około 10 godzin, więc zróbcie go dzień przed wizytą na wystawie.

Na Expo 2020 przyjedźcie z samego rana. Wtedy wejdziecie do najciekawszych pawilonów

Wystawa otwarta jest przez 7 dni w tygodniu, od godz. 9 do północy od niedzieli do czwartku i od 9 do 2 w nocy w piątki oraz soboty. Ale potraktujcie moja radę bardzo poważnie. Dlaczego? Ponieważ są pawilony, do których od rana do nocy ustawiają się długie kolejki zwiedzających.

pawilon ZEA

Chodzi m.in. o pawilon gospodarza Expo czyli Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który zachwyca głównie architekturą – przypomina szykującego się do lotu sokoła. W środku zaś czeka was przejście pustyni i obejrzenie prezentacji o historii i kulturze tego kraju. ZEA pokazują także ludzi, którzy mają obecnie największy wpływ na ten nieustannie zmieniający się architektonicznie i technologicznie kraj.

pawilon Niemiec

Jednak znacznie więcej czasu spędzicie w pawilonie Niemiec, który też jest niezwykle popularny wśród odwiedzających. To jeden z najbardziej kreatywnych pawilonów na wystawie światowej. Niemcy stworzyli bowiem kampus, przypominający nowoczesne laboratorium, w którym można dowiedzieć się, albo sobie przypomnieć, na czym polega zrównoważony rozwój. Mnóstwo tu interaktywnych tablic, eksponatów i doświadczeń nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Spędziłem w tym pawilonie godzinę, a mógłbym i dwie, gdybym tylko miał więcej czasu.
 
Tłumy przyciąga też pawilon Arabii Saudyjskiej, który jest jednym z największych na Expo. Warto go zobaczyć ze względu na rozwiązania wizualne. Pierwsze wrażenie robi pochylona szklana fasada, w której jak w lustrze odbija się to co dookoła. Drugie wrażenie - wystawa wewnątrz pawilonu. Na gigantycznym, wypłaszczonym globusie pokazywane są m.in. zapierające dech krajobrazy tego kraju.

pawilon Rosji

Nie możecie też odpuścić niezwykle kolorowego pawilonu Rosji. Ten kraj głównym tematem swojej prezentacji uczynił ludzki mózg. Multimedialna wystawa z ogromnym mózgiem w centrum uwagi naprawdę jest kosmiczna.

pawilon Finlandii

Zwiedzający chętnie też odwiedzają Finlandię (fasada pawilonu ma kształt uchylonej teatralnej kurtyny). Finlandia chwali się swoimi rozwiązaniami ekologicznymi, ale też najlepszym systemem edukacji na świecie, zdecydowanie pobudzającym wyobraźnię i kreatywność uczniów. Poza tym w pawilonie stworzono także przestrzeń, gdzie jedynymi odgłosami, jakie będą do was docierać, są odgłosy lasu. Kiedy tam wszedłem, zamknąłem oczy, wziąłem głęboki oddech i na kilka chwil odciąłem się od milionów dźwięków towarzyszących mi na Expo.

A potem przepadłem w pawilonie zrównoważonego rozwoju Terra, który jest jednym z najbardziej futurystycznych obiektów na wystawie. Terra wygląda bowiem jak statek kosmiczny z „Gwiezdnych wojen”. Do tego jest samowystarczalna – jej dach oraz wyrastające wokół drzewka energetyczne pokrywa 4912 paneli słonecznych. Mogą one rocznie wygenerować energię potrzebną do naładowania 900 tysięcy telefonów komórkowych!

Terra nawiązuje do dzisiejszej trudnej sytuacji naszej planety, coraz bardziej niszczonej przez człowieka. W tym pawilonie można znaleźć się pod powierzchnią ziemi, w głębinach oceanów, a także przekonać się, jak konsumpcjonizm wyniszcza planetę. Cóż, z tego pawilonu nie wychodzi się z uśmiechem…

Kupcie pamiątkowy paszport Expo 2020

To już tradycja. Mam taki paszport z Expo w Szanghaju (2010), z Expo w Mediolanie (2015) i teraz doszedł paszport z Dubaju. Kosztuje ok. 25 zł, sprzedawany jest w oficjalnych sklepach z gadżetami Expo. Zbiera się w nim pieczątki z każdego odwiedzonego pawilonu. Dla mnie to świetna pamiątka, dzięki której nie zapomnę, w jakim pawilonie byłem. I wam też ją polecam.

Korzystajcie z darmowego internetu i aplikacji mobilnej Expo

Bezpłatna i szybka sieć Wi-Fi dostępna jest na całym terenie Expo. Poza tym, będąc w ZEA nie włączajcie transmisji danych komórkowych, bo w roamingu zapłacicie krocie (kiedyś mnie to, niestety, spotkało). Korzystajcie z darmowego internetu, który złapiecie w wielu miejscach i obiektach w całym mieście.

Poza tym na lotnisku w Dubaju podczas odprawy granicznej dostaniecie darmową kartę SIM z pakietem danych 1 GB. Jest ona ważna przez 24 godziny. Przyda się wam, by w miejscach bez Wi-Fi zamówić np. Ubera czy sprawdzić dojazd komunikacją miejską na mapach Google.

Podczas zwiedzania wystawy zainstalujcie aplikację Expo2020Dubai. Pomoże wam ona w dotarciu do pawilonów. Pokazuje, jak do nich dojść. Ma też spis wszystkich punktów z jedzeniem (a tych jest ponad 200) i wykaz wydarzeń, tj. koncertów, spektakli, debat odbywających się danego dnia.

Jak zaplanowane zostało Expo? Patrząc na mapkę w aplikacji zauważycie, że teren wystawy z lotu ptaka wygląda jak kwiat, którego każdy z płatków odnosi się do jednego z trzech wspomnianych na początku tematów przewodnich. Centralnym punktem wystawy jest zaś Al Wasl Plaza.

To ogromny plac ze sceną, zadaszony gigantyczną ażurową kopułą wysoką na 130 metrów, pod którą organizowane są występy muzyczne. Po zmroku odbywają się tam zachwycające, niezwykle kolorowe multimedialne pokazy. Kopułę widać niemal z każdego miejsca na Expo, więc jest świetnym punktem orientacyjnym.

Obowiązkowo zajrzyjcie do pawilonu Polski na Expo 2020

Pawilon Polski, którego hasłem przewodnim jest „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”, zachwyca drewnianą architekturą. Dlatego warto pochwalić się nim w sieci i docenić jego projektantów. Zewnętrzną elewację zdobi kinetyczna rzeźba. To motyw symbolizujący bogactwo i różnorodność krajobrazu naturalnego Polski.

Na wystawie chwalimy się tym, że jesteśmy kreatywni i podkreślamy polską gościnność. Głównym elementem prezentacji jest więc symbolizujący ją stół. Jego blat jest przestrzenną mozaiką wykonaną z różnych materiałów charakterystycznych dla Polski:

 • miedzi,
 • szkła,
 • drewna,
 • stali,
 • aluminium,
 • ceramiki.

Łącznie blat zawiera 120 różnych modułów. W szklanych gablotach są natomiast prezentowane przykłady rodzimego dizajnu, m.in. szkło z Krosna czy biżuteria.

pawilon Polski

Duże wrażenie robią na zwiedzających koronki z Koniakowa. Uwaga: pobiliśmy rekord Guinnessa w zrobieniu największej koronkowej serwecie, którą także można zobaczyć na wystawie! Na piętrze pawilonu dostępne są wystawy czasowe prezentujące regiony. Kiedy byłem na Expo, w naszym pawilonie trwał tydzień śląski. Panie koronczarki z Koniakowa robiły prawdziwą furorę. Kolejki chętnych do nauki szydełkowania ustawiały się przez cały dzień.

Poza tym można było nauczyć się tańczyć poloneza. Chętnych do spróbowania swoich sił z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk także było bardzo wielu. W naszym pawilonie odbywają się także koncerty fortepianowe – Chopin zawsze przyciąga słuchaczy.

Poznajcie trzy żywioły w niesamowitej instalacji

Jedną z najciekawszych atrakcji dostępnych w trakcie Expo 2020 jest wodna instalacja Water Feature. Łączy ona w sobie cechy żywiołów: wody, ziemi i ognia. Przybiera formę innowacyjnego wodospadu. W czasie dnia strumienie wody spływają po pionowych ścianach wysokich na 13 metrów, po to, by nocą pokonać siłę grawitacji i odbić się ku górze. Widowisko dopełnia wpisująca się w klimat muzyka.

Wyruszcie w podróż samolotem do przyszłości

Jest taki pawilon, którego miłośnicy latania pominąć nie mogą. Jak mogą wyglądać podróże samolotem w roku 2071? Możecie się o tym przekonać podczas wirtualnej podróży przyszłości w pawilonie linii lotniczych Emirates.

W pawilonie prezentowany jest m.in. model samolotu, którym za kilkadziesiąt lat ma sterować już tylko komputer. Nie będzie ani pilotów, ani załogi pokładowej. Zakładając gogle VR i zasiadając w fotelu samolotowym doświadczycie kilkuminutowego lotu, podczas którego posiłki serować będą… roboty. Poznacie również podstawowe zasady aerodynamiki i lotnictwa, a nawet zaprojektujecie samolot przyszłości. Uwaga, zainteresowanie tym pawilonem jest tak duże, że warto wcześniej zarezerwować wizytę przez internet.

Uważajcie na ceny jedzenia na Expo 2020

To, że w Dubaju jest drogo – wiadomo. Ale musicie też wiedzieć, że na terenie Expo jest jeszcze drożej niż w knajpach w mieście. Szok cenowy przeżyłem m.in. w pawilonie Francji, gdzie tost z serem w przeliczeniu na złotówki kosztował ponad 60 zł. Choć pobiła go zdecydowanie cena porcji bigosu w polskim pawilonie – blisko 100 zł za porcję! Mam nadzieję, że w kapuście były ukryte płatki złota.

Można oczywiście zjeść znacznie taniej, np. w pawilonie Korei Południowej, gdzie dania kosztują połowę tego co nasz bigos. Przy okazji można tam zobaczyć miasta przyszłości, w których podróżować będziemy latającymi taksówkami i latającymi pociągami. Sporo jest także punktów z kilkoma restauracjami tematycznymi (np. kuchnia Afryki), w których przekąsicie co nieco już od 25–30 zł.

Zabierzcie ze sobą także wodę, najlepiej w butelkach wielokrotnego użytku. Na terenie wystawy są poidełka, w których je napełnicie. Po terenie Expo chodzą też panowie (jednak spotkacie ich rzadko) rozdający wodę w puszkach.

Zwiedzając Expo 2020 mierzcie siły na zamiary

Odwiedzenie dziesięciu pawilonów w ciągu dnia według mnie jest optymalne. Z przerwą na jedzenie czy odpoczynek zajmie wam to cały dzień. Pamiętajcie o wielkości terenu wystawy, a więc o odległościach, które przyjdzie wam pokonać.

Jeśli macie akurat trzy dni poświęcone na Expo, to każdy z nich przeznaczcie na odwiedzenie pawilonów w jednej z trzech stref tematycznych. Dla przypomnienia: zrównoważony rozwój, mobilność i możliwości. Poza tym po terenie można poruszać się płatnymi meleksami albo rowerami.

Poznajcie główne tematy Expo 2020

 • Możliwości. Pierwszy z tematów nawiązuje do odkrycia i wykorzystania potencjału zarówno społecznego, jak i indywidualnego, a także wspólnego kształtowania przyszłości przyjaznej wszystkim – na poziomie lokalnym i globalnym. Temat Możliwości jest też zgodny z filozofią Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – globalnego pokoju i dostatku. Podczas Expo 2020 pawilon dedykowany obszarowi Możliwości nawiązuje do tych idei poprzez otwartą dla gości, interaktywną wystawę. Kraje, które reprezentują strefę Możliwości podczas targów to m.in. Wielka Brytania, Szwajcaria, Monako czy Ukraina.
 • Mobilność. Ta strefa podczas Expo 2020 nie oznacza jedynie zdolności do przemieszczania się osób, usług, idei czy towarów, ale skupia się przede wszystkim na szerszym znaczeniu tego słowa. Mówi o połączeniach – tych w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Definiowana w ten sposób Mobilność pozwala na szybki rozwój, nieograniczoną czasem ani miejscem wymianę idei i myśli czy poznawanie innych kultur. Sam pawilon poświęcony Mobilności zapewnia odwiedzającym dawkę wiedzy o historii tego zjawiska i inspiruje do działania w tym zakresie. Państwa, które znalazły się w strefie Mobilności to m.in. Polska, Australia czy Rosja.
 • Zrównoważony rozwój. Ten temat dotyczy przede wszystkim życia człowieka w zgodzie z naturą, ograniczenia działań niszczących środowisko i roli nowych technologii w tym procesie. Sama nazwa pawilonu Zrównoważonego rozwoju – Terra (po łacinie Ziemia) – przywołuje skojarzenia z dbałością o środowisko naturalne i rozwój naszej planety. Kraje, które dołączyły do Expo w ramach strefy Zrównoważonego rozwoju to m.in. Brazylia, Czechy czy Singapur.