• W Australii taniej we dwoje.

  Surfing w zatoce Byron, obserwacja wielorybów w zatoce Hervey, wspinaczka po moście zatokowym w Sydney – wszędzie tam można dotrzeć autokarem. Najmilej i najtaniej będzie jednak we dwoje. Podróży w parach sprzyja oferta firmy Greyhound, największego w Australii przewoźnika. Za towarzysza podróży płaci się połowę ceny biletu. Jeśli w drogę wyrusza paczka przyjaciół – każdy otrzyma 25 proc. rabatu. Podczas dłuższej wyprawy korzystniej jest kupić karnet wieloprzejazdowy.
 • Nocny do Szklarskiej Poręby.

  Warszawa ma wreszcie połączenie z górską stolicą Dolnego Śląska. Autokary na trasie Warszawa–Wrocław–Szklarska Poręba kursują codziennie w nocy. Odjeżdżają z przystanku przy Dworcu Zachodnim o godz. 20.45, a kilka minut po 7.00 są już w Szklarskiej Porębie. W drogę powrotną do stolicy wyruszają o godz. 19.35. Bilet na całej trasie kosztuje 60 zł. Pasażerowie mogą wsiadać i wysiadać na przystankach w: Mszczonowie, Rawie Mazowieckiej, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie, Wieluniu, Kępnie, Wrocławiu, Legnicy, Jaworze, Bolkowie, Mysłowie, Jeleniej Górze oraz Piechowicach. www.polskielinieautokarowe.pl • Do Szwecji na narty lub spływ kajakowy.

  Marzysz o spędzeniu kilku dni na nartach lub… w kajaku? Pomyśl o Szwecji, tam nie ma kolejek do wyciągu. Ciekawym miejscem wypoczynku jest Isaberg – piękny kurort narciarski, a latem raj dla kajakarzy, miłośników pieszych wycieczek i turystyki rowerowej. Znajduje sie zaledwie 216 kilometrów od Karlskrony, gdzie dopływają promy Stena Line. Bilet w obie strony na prom Stena Baltica dla 4 osób (2 dorosłych i 2 dzieci) plus samochód kosztuje od 700 zł. Promy wypływają z Gdyni. W poniedziałek i piątek odbywają się tylko rejsy nocne (godz. 19.30 i 20.00), natomiast w pozostałe dni tygodnia promy kursują dwa razy dziennie o godz. 9.00 i 21.00.
 • Szybciej do Szkocji.

  Stolica Szkocji, Edynburg, w sierpniu i wrześniu gości liczne festiwale. Do półmilionowego miasta przyjeżdża wówczas ponad 2 miliony turystów. Dotychczas perspektywa długiej podróży samochodem z Polski zniechęcała wielu z nas do odwiedzenia tego miasta. Od maja część trasy będzie można pokonać promem. Wiodący operator Norfolk Line uruchamia bowiem nowe połączenia z portu Zeebruge w Belgii do Rosyth koło Edynburga. Inauguracyjny rejs odbędzie się 18 maja. Czteroosobowa rodzina z samochodem za podróz w obie strony zapłaci co najmniej 480 euro (w kabinie bez okna). Promy beda kursowac trzy razy w tygodniu: z Belgii – w poniedziałki, srody i piatki o godz. 18.00, natomiast ze Szkocji – we wtorki, czwartki i soboty o godz. 17.00. Rejs trwa 16 godzin.
 • Rejs na Maltę.

  Malta to przede wszystkim raj dla nurków. W nadchodzącym sezonie można tam popłynąć liniami Grimaldi Ferries bezpośrednio z Genui, Civitavecchia (70 km od Rzymu) i Katanii na Sycylii. Z Civitavecchia prom wypływa w każdy wtorek o godz. 23.00 (bilety od 318 euro), z Katanii – w środy i piątki o północy (bilety od 225 euro), z Genui w soboty o 18.00 (bilety od 318 euro). Ceny biletów obejmują rejs w obie strony osoby dorosłej podróżującej poza kabiną. www.grimaldi-ferries.com • Z Wawelu na Akropol.

  Aby spod Wawelu przenieść się do antycznych Aten i podziwiać Partenon, teatr Dionizosa, świątynię Zeusa Olimpijskiego, nie potrzeba wehikułu czasu. Od 16 kwietnia dzięki nowemu połączeniu realizowanemu przez LOT dystans dzielący Kraków z Atenami skróci się do 150 minut lotu na pokładzie Embraera 170. Na razie planuje się połączenie sezonowe, do 14 września. Samoloty będą kursować dwa razy w tygodniu w czwartki i niedziele (lot do Aten – godz. 23.45, lot do Krakowa – godz. 4.30). Bilet w dwie strony kosztuje od 1 220 zł.
 • Szczecin–Oslo i dalej.

  Linia Norwegian przeniosła szczecińskie rejsy na lotnisko Gardemoen w Oslo. Dzięki czemu ze Szczecina przez Oslo można polecieć do ośmiu miast w Norwegii: Alesund (1 115 zł), Bergen (1 172 zł), Bodo (1 247 zł), Harstad/Narvík (1 247 zł), Kristiansund (913 zł), Stavanger (1 149 zł), Tromso (1 207 zł) i Trondheim (1 088 zł). Podane ceny obejmują najtańsze połączenia w obie strony wraz z opłatami w ofercie promocyjnej.
 • Tanie linie do Azji.

  Rewolucja w lotnictwie cywilnym – zdecydowanie tańsze bilety na Daleki Wschód. Przełomową ofertę w ramach tanich przewozów przygotowały Malezyjskie linie AirAsia. Od 11 marca rejsy między londyńskim lotniskiem Stansted (docierają tu tanie linie z Polski) a Kuala Lumpur są obsługiwane przez airbusy A340, zabierające na pokład 286 pasażerów. Bilet kosztuje ok. 2 000 zł, a ma być jeszcze tańszy. www.airasia.com