Co decyduje o tym, że wakacje w Grecji zawsze są udane? Cóż, wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest o tyle trudne, że w ujęciu turystycznym ten kraj na Bałkanach to kompletna destynacja - tamtejsze plaże należą do najpiękniejszych na świecie, antyczne miasta w Grecji pozwalają podziwiać najniezwyklejsze zabytki, w wyspowej części kraju maluje się krajobraz jak z pocztówki, a greckie kluby zapewniają zabawę na najwyższym poziomie. W Grecji znajdziemy wszystko, co najlepsze i w tym stwierdzeniu nie ma nawet krzty przesady.

Grecja - najważniejsze informacje

Grecja jest podzielona na część kontynentalną i wyspową. Ta druga składa się z aż 2500 wysp, z czego zaledwie 165 zasiedla miejscowa ludność. Przez większą część roku (250-300 dni) kraj topi się w promieniach słońca. Na tamtejszy krajobraz składają się góry, wybrzeże, gaje oliwne i sady cytrusowe. Nieodłącznym elementem greckiej panoramy są też pozostałości antycznych budowli.

Walutą obowiązującą w Grecji jest Euro. Obywatele krajów unijnych mogą przekroczyć granicę na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Pobyt dłuższy niż 90 dni wymaga uzyskania pozwolenia, które jest wydawane przez Wydziały Policji ds. Cudzoziemców (w rejonie Salonik i Aten) oraz przez Wydziały Bezpieczeństwa Publicznego w lokalnych komisariatach.

Grecja należy do bezpiecznych krajów, ale w miejscowościach turystycznych należy uważać na zagrożenia typowe dla takich obszarów - na kieszonkowców, naciągaczy i osoby handlujące podrabianym towarem.  

Zabytki Grecji

Grecja to kolebka antycznej kultury, nie dziwi więc fakt, że cały kraj dosłownie emanuje atmosferą starożytności. Nie da się wymienić wszystkich ważnych zabytków greckiej kultury w jednej publikacji. Po prostu, jest ich zbyt dużo. Poniżej wskazujemy te najważniejsze, które warto zobaczyć.

Ateny

Zwiedzanie Aten to właściwie obowiązkowy punkt wycieczki po Grecji. Będąc na miejscu, warto udać się do akropolu - usytuowanych na wzgórzu antycznych ruin. To właśnie tam znajdziemy większość najcenniejszych zabytków Aten, w tym Partenon - świątynię poświęconą Atenie. Inne tamtejsze atrakcje to:

Teatr Dionizosa,

Erechtejon,

Propyleje.

U podnóża akropolu rozciąga się Plaka - XVIII-wieczna dzielnica miasta z niezwykle urokliwą zabudową. Warto też zobaczyć najsłynniejszą na świecie agorę z licznymi świątyniami i bibliotekami.

Olimpia

Antyczne miasto kultu Zeusa to prawdziwa gratka dla miłośników historii. W miasteczku, w którym narodziły się igrzyska, możemy podziwiać ruiny starożytnych świątyń i stadion, na którym co 4 lata odpalany jest olimpijski znicz. 

Sparta

Odwiedzając Półwysep Peloponeski, warto zatrzymać się też w Sparcie. Po najbardziej walecznych Grekach zachowało się niewiele śladów, ale wciąż jeszcze w starożytnej części miasta można podziwiać ruiny antycznych świątyń i domostw z czasów rzymskich. 

Mykeny

Mykeny - starożytny ośrodek kultury mykeńskiej - to atrakcja wprost z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klimat tego miejsca tworzą liczne grobowce i pozostałości akropolu. 

Epidauros

W Epidauros znajdziemy doskonale zachowany antyczny teatr. Stan obiektu wzniesionego w 330 r. p.n.e. wynika z faktu, że aż do XIX w. cała widownia była przykryta ziemią. Akustyka tego miejsca sprawia, że słowo wyszeptane na scenie będzie można usłyszeć nawet w ostatnim rzędzie, a należy zaznaczyć, że część przeznaczona dla publiczności mieści 12 tys. osób. Do dziś wystawiane są tam sztuki greckich dramaturgów. 

 

Atrakcje turystyczne Grecji

Powyżej wymieniliśmy zaledwie kilka antycznych atrakcji Grecji. Wypada jednak wspomnieć, że ten niezwykły kraj ma do zaoferowanie coś więcej niż tylko ruiny świątyń i starożytnych miast.

Meteory

Klasztory Meteory to jedna z największych atrakcji Grecji. Już sam widok piaskowych skał robi niesamowite wrażenie, a obrazu dopełnia wybudowany na ich szczycie zespół klasztorów prawosławnych.

Góra Athos

W najbardziej wysuniętym na wschód obszarze Chalkidiki znajduje się wysoka Góra Athos, będąca częścią samorządnej republiką mnichów. Co ciekawe, na półwysep mogą wejść wyłącznie mężczyźni, ale najpierw muszą oni wystąpić o stosowną zgodę. Statki, na pokładzie których znajdują się kobiety, mogą zbliżyć się do brzegu na odległość do 500 m.

Wolos

Wymieniając atrakcje Grecji, nie sposób pominąć jednego z najważniejszych miast portowych tego kraju. W Wolos znajdziemy masę atrakcji, w tym wspaniałe zabytki architektury przemysłowej.

Zwiedzanie Grecji

W trakcie jednego wyjazdu, z całą pewnością nie uda nam się poznać wszystkich atrakcji Grecji, jest ich po prostu zbyt wiele. Warto pamiętać, że nawet jeżeli skupimy się na jednym obszarze, poszczególne miejsca mogą być od siebie znacznie oddalone. Właśnie dlatego między poszczególnymi lokacjami warto przemieszczać się autem. Nawet jeżeli nie planujemy wyjazdu własnymi czterema kółkami, bez problemu wypożyczymy samochód już na lotnisku.

Greckie plaże

Grecja jest prawdziwym rajem dla osób spragnionych słonecznych kąpieli. Tamtejsze plaże są malownicze i czyste, choć bywa tam dość tłoczno, zwłaszcza w szczycie sezonu.

Tsambika

Jasny piasek, drobne kamyki i krystalicznie czysta woda - oto najkrótsza charakterystyka plaży Tsambika położonej w odległości ok. 25 km od miasta Rodos.

Balos

Balos uchodzi za najpiękniejszą plażę na Krecie. To w zasadzie cała laguna z niesamowicie czystą wodą i zachwycającymi formacjami skalnymi.

Falasarna

Nasz kolejna propozycja to kolejny mocny kandydat do miana najpiękniejszej plaży Krety - Falasarna. Białe piaski nadają morzu turkusowo-błękitną barwę.

Porto Katsiki

Porto Katsiki to bodaj najbardziej znana plaża wyspy Lefkada. Klimat tego miejsca tworzą wapienne klify, które porasta bujna roślinność.

Navagio

Navagio to chyba najbardziej niezwykła plaża na Zakynthos. Położona w malowniczej zatoce, kusi turystów nie tylko wspaniałymi warunkami do plażowania, ale i słynnym wrakiem statku.

Elafonisi

Kolejna bajeczna plaża na Krecie. Charakterystycznym elementem Elafonisi jest różowy piasek, jak głosi legenda - nasączony krwią kobiet i dzieci zamordowanych w trakcie tureckich najazdów.

Myrtos

To jedna z najbardziej malowniczych plaż Kefalonii. Na Myrtos ze żwirowo-piaszczystego pasa można podziwiać iście tropikalny krajobraz.

Wyspy greckie

Kontynentalna część kraju ma swój niepowtarzalny urok, ale to właśnie wyspy w Grecji są obowiązkową destynacją turystycznych eskapad.

Santorini

Fantazyjnie ukształtowane klify, na których "wyrastają" białe wioski - takich widoków nie znajdziemy nigdzie indziej, tylko na Santorini. To jedna z najbardziej znanych wysp, składających się na Cyklady.

Kreta

Największa spośród greckich wysp to Kreta. Jej charakterystycznym elementem jest niezwykle zróżnicowany krajobraz. To właśnie tam znajdziemy najwspanialsze greckie plaże.

Lesbos

Trzecia co do wielkości wyspa Grecji. Jedną z największych tamtejszych atrakcji jest liczący 20 mln lat skamieniały las.

Rodos

Słońce na Rodos świeci przez 300 dni w roku. Pewnie dlatego ta piękna wyspa była poświęcona bogu Heliosowi. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych destynacji. 

Naksos

Wyspa Naksos należy do miejsc, które nie ściągają zbyt wielu turystów. To dość zaskakujące, bo najbardziej zielona wyspa archipelagu Cyklad zachwyca malowniczymi górskimi wioskami i białymi plażami.

Korfu

Na wyspie Korfu panuje nietypowy dla Grecji wilgotny klimat. Górskie tereny porasta obfita roślinność, a wybrzeże składa się z wielu malowniczych zatoczek z pięknymi plażami.

Kos

Wyspa z archipelagu Dodekanez, leżąca nieopodal wybrzeża Turcji. Charakteryzuje się łagodnym klimatem, a jej wybrzeże to niemal nieprzerwane pasmo plaż. 

Kiedy jechać do Grecji?

Najlepszą porą na zwiedzanie Grecji jest wiosna, ewentualnie jesień. Temperatura jest wówczas przyjemnie ciepła, ale nie upalna, a prawdopodobieństwo wystąpienia opadów - stosunkowo niewielkie. Warto jednak pamiętać, że poza sezonem letnim, niektóre atrakcje mogą być nieczynne. Lato nie jest złym wyborem, o ile nie przeszkadza nam lejący się z nieba żar i tłumy turystów. 

Co zabrać na wakacje do Grecji?

Greckie wakacje wymagają odpowiedniego przygotowania. Co warto spakować, zanim wyruszymy w podróż? Poniżej wymieniamy pozycje obowiązkowe na liście rzeczy do zabrania:

  • stonowany strój - poza bikini i skąpym odzieniem letnim, warto spakować spódnicę za kolano i bluzkę zakrywającą ramiona. Taki strój przyda się podczas zwiedzania klasztorów i innych obiektów sakralnych,
  • para wygodnych butów - na pewno odbędziesz wiele dłuższych i krótszych pieszych wycieczek,
  • para butów do wody - na wypadek wizyty na kamienistej plaży,
  • ochrona przeciwsłoneczna - czyli krem z filtrem UV, okulary z filtrem UV i nakrycie głowy,
  • zapasowe karty pamięci do aparatu - możesz mieć pewność, że z Grecji przywieziesz wiele fotografii, warto więc zatroszczyć się o zapas przestrzeni na cyfrowe pliki.