Długie odcinki pięknej, ciągle zmieniającej się linii brzegowej, unikalne stanowiska archeologiczne, światowej sławy zabytki kultury chrześcijańskiej, cuda natury i arcydzieła stworzone przez człowieka – wszystko to składa się na niezwykle bogatą i zróżnicowaną tożsamość tego regionu. Chalkidiki (inaczej Półwysep Chalcydycki) słynie również ze swego dziedzictwa kulinarnego – przekona się o tym każdy, kto spróbuje specjałów lokalnej kuchni. 

W tej krainie błękitu i zieleni każdy odnajdzie coś dla siebie. Położony po północnej stronie półwysep Kassandra słynie ze swego kosmopolitycznego charakteru. Znajdziecie tu duże, nowoczesne hotele o najwyższym standardzie. Sithonia – czyli środkowa odnoga półwyspu Chalkidiki – pełna jest przytulnych nadmorskich pensjonatów i przystani jachtowych. Słynie też z wielu ciekawych stanowisk archeologicznych, takich jak choćby starożytne miasto Olint czy Stagira, miejsce narodzin Arystotelesa.

Macedonia, Agion Oros, klasztor Agiou Grigoriou, fot. H. Kakarouhas, źródło: www.visitgreece.gr

Wreszcie góra Athos, najbardziej wysunięty na wschód półwysep, na którym od wieków funkcjonuje prawosławne państwo monastyczne, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowiące żywe, położone wśród dziewiczej przyrody muzeum kultury bizantyjskiej. Należy pamiętać, że wstęp na górę Athos mają jedynie mężczyźni.

 

Raj dla miłośników wędrówek

Chalkidiki to ziemia obiecana dla miłośników przyrody i wielbicieli górskich wędrówek. Półwysep pełen jest urokliwych rajskich zakątków. Wybierzcie jeden z licznych szlaków turystycznych ciągnących się pośród sosen, jodeł, dębów i kasztanów. Ruszcie w drogę pieszo lub na rowerze górskim, zanurzcie się w cienistej zieleni, odetchnijcie głęboko i poczujcie, jak krystalicznie czyste powietrze pobudza każdą komórkę waszego ciała.

W wielu miejscach odnajdziecie małe, ukryte w zieleni źródełka – to świetna okazja by odetchnąć przez chwilę od trudów wędrówki, zaczerpnąć nieco chłodnej wody i ugasić pragnienie. Na czas pobytu warto zamieszkać w jednym z tradycyjnych schronisk, które znajdziecie w rejonie góry Cholomontas oraz w innych górskich obszarach półwyspu. 

Jedna z lokalnych plaż, Chalkidiki, fot.D.Rozaki, źródło: www.visitgreece.gr 

Wakacje w rytmie fal 

Chalkidiki jest też doskonałym wyborem dla tych wszystkich, którzy pragną oderwać się od codzienności. Dajcie uwieść się bezkresowi błękitu Morza Egejskiego i poczujcie smak adrenaliny – na Kassandrze i Sithonii jest mnóstwo świetnie przygotowanych miejsc oferujących możliwość spróbowania sił w narciarstwie wodnym, windsurfingu, kitesurfingu, nurkowaniu, i wielu innych wodnych rozrywkach.

Zaprawieni w bojach pływacy długodystansowi mogą też stanąć w szranki w konkursie pływackim organizowanym co roku, w lipcu, w zatoce Torneos. Zawodnicy z całego świata mają za zadanie przepłynąć 26-kilometrowy odcinek pomiędzy Kassandrą i Sithonią.

Jeśli lubicie nurkować, warto wynająć łódź i ruszyć w poszukiwaniu tajemniczych ukrytych zatoczek. Odwiedźcie też okolice plaży Kavourotripes i przepięknej wysepki Ammouliani. Na Chalkidiki działa też dużo zorganizowanych campingów i pól biwakowych, więc jeśli podróżujecie z namiotem, z pewnością znajdziecie coś dla siebie.  

Podwodna przygoda, Chalkidiki, fot. Vrazopoulos, źródło: www.visitgreece.gr 

Chalkidiki dla artystycznych dusz 

Latem w wielu rejonach Półwyspu Chalcydyckiego odbywają się liczne festiwale artystyczne. Na miłośników muzyki i teatru czekają koncerty, przedstawienia teatralne pod gołym niebem i całe mnóstwo innych wydarzeń artystycznych. Nie przegapcie Festiwalu Sani, który jest organizowany od 1993 roku i obejmuje wydarzenia z dziedziny sztuk plastycznych, muzyki i tańca. Duża część tych wydarzeń odbywa się na wzgórzu Sani – niewielkim, zielonym przylądku, którego szczyt wieńczy wieża średniowiecznego obserwatorium z przełomu XIV i XV wieku.

Warto również wybrać się do Sani Art Gallery w centrum handlowym położonym nieopodal przystani w miejscowości Sani. Wybierzcie się też koniecznie na odbywający się corocznie Kassandra Festival w niewielkiej miejscowości Siviri. O wyjątkowości tego wydarzenia i jego niezwykłej atmosferze stanowi nie tylko bogaty program festiwalu, ale również fakt, że występy odbywają się we wspaniałym amfiteatrze.    

Żeglarski raj, Chalkidiki, źródło: www.visitgreece.gr 

Wokół stołu 

Półwysep Chalcydycki słynie ze swej bogatej tradycji kulinarnej. Nie omieszkajcie więc spróbować lokalnych specjałów – z pewnością się nie zawiedziecie. Rozkoszujcie się wyśmienitym smakiem tutejszych oliwek, skosztujcie białych, różowych i czerwonych win z endemicznych szczepów winorośli – takich jak mavrotragano i ksinomavro.

Skuście się też na lokalne przysmaki z owoców morza – a w szczególności pierwszorzędne mule. Pamiętajcie też by spróbować miejscowego miodu – to prawdziwy rarytas.

Jak dojechać na Chalkidiki

Na Półwysep Chalcydycki najłatwiej dostać się wyruszając z Salonik. Innym pobliskim portem, z częstymi połączeniami promowymi na Chalkidiki, jest port w miejscowości Kavala.

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną - www.visitgreece.gr