Ciekawostki o Pakistanie dobrze znać bez względu na to, czy planujemy wybrać się tam w podróż, czy też nie. Szczególnie, jeśli mamy obawy lub uprzedzenia względem tego kraju i jego mieszkańców. Co warto wiedzieć o Pakistanie? Czy Pakistan jest bezpieczny? Czas odkryć jeden z najbardziej zagadkowych krajów świata.

Czy w Pakistanie jest bezpiecznie?

Po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. na Pakistan i kraje Bliskiego Wschodu padł cień. Mało kto chciał tam podróżować. To powoli się zmienia. W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Pakistanie znacząco się poprawiła. Dzięki temu do kraju przebywa coraz więcej turystów, choć nadal nie są to tłumy. Podróżni szczególnie upodobali sobie górską północ Pakistanu, gdzie Himalaje spotykają się z pasmem Karakorum. Backpackerów przyciągają tam nie tylko krajobrazy, ale również słynna pakistańska gościnność.

Mimo że turystów w Pakistanie jest coraz więcej, to infrastruktura turystyczna dopiero się rozwija. Dzięki temu państwo zachowuje swoją autentyczność. Nie ma tam wielu obcokrajowców, a przemieszczanie się pomiędzy miastami czy prowincjami może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też podróże do Pakistanu odradza się niedoświadczonym podróżnikom.

Pakistan: to warto wiedzieć przed podróżą

Mimo poprawy bezpieczeństwa w Pakistanie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do prowincji: Beludżystan, Sindh (z miastami Karaczi i Nawabshah) oraz Chajber Pasztunchwa. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie internetowej www.gov.pl.

Najważniejsze informacje o Pakistanie

 • Stolica: Islamabad
 • Największe miasto: Karaczi
 • Języki urzędowe: urdu i angielski
 • Powierzchnia: 881,913 km kw.
 • Populacja: 249 566 743 (2022)
 • Dominująca religia: islam
 • Waluta: rupia pakistańska (dzieli się na 100 pajs)
 • Najpopularniejsze danie: nihari, czyli gulasz wołowy

Wieczorowa pora w Islamabadzie, stolicy Pakistanu / fot. thecolorbox/Getty Images

Pakistan leży w strefie umiarkowanej, a jego klimat jest tak zróżnicowany, jak topografia kraju – generalnie suchy i gorący w pobliżu wybrzeża i wzdłuż nizinnych równin rzeki Indus, a na północnych wyżynach i w Himalajach staje się coraz chłodniejszy.

Różnice w szerokości geograficznej, wysokości, rodzaju gleby i klimatu sprzyjają zróżnicowaniu roślinności w kraju. Na pustyniach są to głównie karłowate cierniste zarośla, np. akacji. Suche lasy zaroślowe, zwane rakh, rosną w niektórych częściach suchej równiny. Na północnym i północno-zachodnim pogórzu i równinach występują lasy krzewiaste. W bardziej wilgotnych częściach północnych i północno-zachodnich gór rosną wiecznie zielone lasy iglaste z niektórymi gatunkami liściastymi. Jodła, deodar, sosna wąskolistna i świerk to główne drzewa iglaste.

Na niższych wysokościach, poniżej 900 metrów, przeważają dęby szerokolistne, klony, brzozy, orzechy włoskie i kasztany. W północnych pasmach płaskowyżu Beludżystanu znajdują się gaje sosnowe i oliwne. Drzewo babul jest powszechne w dolinie rzeki Indus, podobnie jak wiele gatunków drzew owocowych. Lesistość kraju jest naturalnie rzadka, a zubożała jeszcze bardziej przez nadmierne wyręby i wypas.

Niszczenie siedlisk przyrodniczych i nadmierne polowania doprowadziły do ​​zmniejszenia zasięgu występowania dzikich zwierząt na dużych obszarach kraju. Różnorodność dużych ssaków w północnych górach obejmuje obecnie między innymi niedźwiedzie brunatne, niedźwiedzie himalajskie, lamparty, rzadkie lamparty śnieżne czy koziorożce syberyjskie.

Obecne terytorium Pakistanu przez wieki było miejscem podbojów militarnych i centrum handlowym dla wielu narodów. Do dziś jest to tygiel kulturowy i etniczny. Ludność współczesnego Pakistanu można ogólnie podzielić na pięć głównych i kilka mniejszych grup etnicznych. Największą pojedynczą grupą są Pendżabczycy, którzy stanowią mniej więcej połowę populacji.

Ciekawostki o Pakistanie, które warto znać

 1. W Pakistanie znajduje się druga co do wysokości góra na Ziemi (K2) oraz trzy najwyższe pasma górskie świata (Hindukusz, Karakorum i Himalaje).
 2. Pakistański Sialkot produkuje ponad połowę światowych piłek do gry w piłkę nożną. To czyni ten kraj największym na świecie producentem ręcznie szytych piłek.
 3. Słynna na całym świecie różowa sól himalajska jest wydobywana w Pakistanie.
 4. Najwyżej położone boisko do gry w polo na świecie znajduje się w Shandur w Pakistanie.
 5. Pakistan jest jedynym na świecie muzułmańskim krajem dysponującym energią jądrową.
 6. Językami urzędowymi są urdu i angielski. Jednak korzysta z nich tylko około 10% populacji Pakistanu.
 7. Najwyżej położona na świecie utwardzona międzynarodowa droga znajduje się w Pakistanie. Technicznie rzecz biorąc, również w Chinach – Karakorum Highway łączy zachodnie Chiny z Pakistanem.
 8. W stolicy Pakistanu, Islamabadzie, znajduje się jeden z największych meczetów na świecie. Jest to Meczet Króla Fajsala.
 9. Hokej na trawie to narodowy sport Pakistańczyków. Ogromną popularnością cieszy się też krykiet.
 10. Dwaj bracia z Pakistanu, Basit i Amjad Farooq Alvi, napisali w 1986 roku pierwszego wirusa dla komputerów PC z systemem Windows. Mieli zaledwie 17 i 24 lata.

Znani Pakistańczycy

 • W Pakistanie mieszka najmłodsza laureatka Nagrody Nobla, Malala Yousafzai.
 • Prezydent Pakistanu, dr Arif Alvi, jest drugim w historii dentystą, który został prezydentem, a premier Imran Khan jest pierwszym graczem w krykieta na świecie, który został premierem.
 • Samina Baig, pakistańska alpinistka, została pierwszą i najmłodszą muzułmanką, która wspięła się na Mount Everest i zdobyła Koronę Ziemi w wieku 21 lat. Film dokumentalny „Beyond the Heights” powstał podczas jej wyprawy na najwyższy szczyt górski świata.
 • Sharmeen Obaid-Chinoy to pakistańska dziennikarka i aktywistka, zdobywczyni dwóch Oscarów, sześciu nagród Emmy i Knight International Journalism Award. Jest jedyną reżyserką filmową, która zdobyła dwie nagrody Akademii w wieku 37 lat i jedną z zaledwie jedenastu reżyserek, które kiedykolwiek zdobyły Oscara za film non-fiction.
 • Pakistańska rodzina pobiła światowy rekord pod względem liczby urodzin jednego dnia. Ali Mangi, jego żona Khudija i siedmioro ich dzieci mogą razem zaśpiewać sobie „sto lat”.