Wymieniając najbardziej zaskakujące kraje, Australia bez wątpienia powinna znaleźć się w ścisłej czołówce zestawienia. Już sama tamtejsza przyroda czyni to miejsce niezwykłym, a do tego należy jeszcze dodać ciekawą historię i niezwykłe tradycje, wyraźnie różniące się od europejskich.

Z czego znana jest Australia? Wielu osobom najmniejszy ze wszystkich kontynentów kojarzy się przede wszystkim z kangurami i „misiami” koala. Nasza wiedza na temat tego miejsca nie jest zbyt imponująca, ale teraz możemy ją poszerzyć. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi faktami na temat Australii, bardziej egzotycznymi niż ciekawostki o Hiszpanii i tak samo zaskakującymi jak ciekawostki o Polsce.  

Ciekawostki przyrodnicze o Australii

Takiej przyrody jak w Australii nie ma nigdzie indziej. Wielu występujących tam gatunków zwierząt nie spotkamy w żadnym innym miejscu. Trudno wskazać drugi kraj, w którym występuje tak wiele jadowitych gatunków. Także w świecie roślin niemal w nieskończoność można wymieniać australijskie endemity. Dokładnie tak, bioróżnorodność to znak rozpoznawczy tego niezwykłego kraju.

 1. W Australii żyje największa populacja dzikich wielbłądów. Szacuje się, że ich liczebność to ok. milion osobników. Trzeba podkreślić, że mówimy tu o gatunku introdukowanym, który został tam sprowadzony w celu zastąpienia koni (jako wierzchowce i zwierzęta pociągowe, konie nie radziły sobie na pustynnym outbacku). Sprzyjające warunki i brak naturalnych wrogów sprawiły, że zwierzęta zaczęły się rozmnażać. 
 2. Największa na świecie rafa koralowa jest położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii. Mowa o Wielkiej Rafie Koralowej. Powierzchnia tego niesamowitego tworu natury przekracza 348 tys. km kw. O ogromie rafy najlepiej świadczy fakt, że tą niezwykłą strukturę można zobaczyć z kosmosu.
 3. Zwierzęta Australii to najgroźniejsze drapieżniki? To w dużej mierze prawda. Spośród 26 najbardziej jadowitych gatunków węży, aż 17 występuje właśnie w Australii. 
 4. Co może cię zabić w Australii? Miejscowi odpowiedzą: „niemal wszystko”. Z całą pewnością nie są to wyssane z palca opowieści, którymi straszy się turystów. Poza wspomnianymi wcześniej wężami, ten piękny kraj zamieszkują też najbardziej jadowite pająki świata, skorpiony, krokodyle, kazuary, a w przybrzeżnych wodach pływają rekiny i jadowite meduzy. Nie każdy jednak wie, że nie gatunki drapieżne, a kangury są wymieniane wśród największych zagrożeń. Gdy zapada zmierzch, te sympatycznie wyglądające torbacze zaczynają wyskakiwać na drogi. Ich szare ubarwienie sprawia, że trudno je dostrzec, a nawet jeżeli się uda, zwykle jest już za późno na reakcję. Właśnie dlatego, większość Australijczyków montuje w swoich autach stalowy bull-bar w miejscu seryjnego zderzaka. 
 5. Koala to mały, sympatycznie wyglądający torbacz, ale tego samego nie można powiedzieć o jego bliskim krewniaku. Drop bear to mięsożerny koala. Wygląda jak zwykły „miś”, ale jest od niego większy, a natura wyposażyła go w długie kły i potężne pazury. Podobno zdarzały się przypadki ataku tych zwierząt na turystów. Drop bear zeskakuje z drzewa i przegryza szyję. Brzmi przerażająco? Nie ma się czego bać, bo to tylko legenda, którą straszy się łatwowiernych przyjezdnych.
 6. Baobab kojarzy ci się wyłącznie z Afryką? Musisz wiedzieć, że bliski krewniak baobabu afrykańskiego rośnie także na niewielkim obszarze najmniejszego kontynentu. Baobab australijski jest jednak wyraźnie mniejszy niż afrykański – osiąga do 10 m wysokości, a średnica jego pnia to 5 m.

Ciekawostki geograficzne o Australii

Interesujące informacje na temat Australii nie ograniczają się wyłącznie do tamtejszej fauny i flory. Także geografia tego niezwykłego kraju skrywa wiele ciekawostek.

 1. Wiele osób uważa, że stolicą Australii jest Sydney, spora grupa wskazuje też na Melbourne. W rzeczywistości, prawda leży pośrodku, w przenośni i dosłownie. Stolicą kraju jest Canberra, miasto leżące między dwoma wcześniej wymienionymi. W XIX wieku Melbourne i Sydney rywalizowały o status stolicy. Oba miasta miały mocne karty rękawie – w pierwszym mieścił się parlament, w drugim pozostałe instytucje rządowe. Postanowiono, że stolica powstanie między nimi. Takie działanie miało zapobiec utracie popularności jednego miasta na rzecz drugiego.
 2. Australia może poszczycić się najdłuższym płotem świata. Konstrukcja mająca chronić stada owiec przed psami dingo mierzy ponad 5000 m. Jest więc ponad dwukrotnie dłuższa od największego fragmentu Wielkiego Chińskiego Muru, który przetrwał do naszych czasów. 
 3. Anna Creek Station to największe ranczo świata. Obszar, na którym wypasa się ponad 180 tys. sztuk bydła, legitymuje się powierzchnią 2,4 mln. ha. Na tak ogromnym obszarze, do zaganiania stad używa się śmigłowców. 

Ciekawostki historyczne o Australii

Czy wiesz, że pierwsi ludzie osiedlili się w Australii 40 tys. lat temu? To właśnie wtedy przybyły tam ludy wywodzące się z Azji Południowo-Wschodniej. Było to możliwe, bo w tamtym czasie istniał lądowy przesmyk, który łączył oba kontynenty. W tym miejscu nie kończą się jednak zaskakujące informacje na temat australijskiej historii.

 1. Pierwsi europejscy osadnicy dotarli do Australii w 1788 roku. Ponad 1000-osobowa grupa kolonizatorów składała się przede wszystkim z przestępców skazanych w Wielkiej Brytanii.
 2. Do 1858 roku na karne zesłanie do Australii skazano ponad 160 tys. osób. Pierwsi wolni kolonizatorzy, którzy wybrali to miejsce z własnej woli, nie pod przymusem administracyjnym, zaczęli osiedlać się tam w 1830 roku.
 3. Odkrywcą złota w Australii był Paweł Edmund Strzelecki. Sławny podróżnik odkrył i nazwał też najwyższy szczyt na kontynencie. Mowa o mierzącej 2228 m n.p.m. Górze Kościuszki.
 4. Jeden człowiek niemal zrujnował cały australijski ekosystem. W 1859 roku Thomas Austin zapragnął poczuć się w Australii jak w rodzinnej Anglii. Wypuścił na wolność 24 króliki, na które zamierzał polować. Nie przewidział jednak jednego. Brak zagrożenia ze strony naturalnych wrogów sprawił, że liczebność zwierząt zwiększała się w błyskawicznym tempie. Z czasem populacja królików w Australii przekroczyła 10 milionów osobników. To zagroziło całemu tamtejszemu środowisku. 
 5. W 1894 roku władze Australii nadały kobietom prawa wyborcze. Mówimy tu zatem o drugim kraju na świecie, który wprowadził takie prawo.

Ciekawe tradycje w Australii

„Co kraj, to obyczaj” – chyba wszyscy znają to stare powiedzenie. Australia to kraj, który został skolonizowany przez przedstawicieli wielu narodów, więc charakteryzują go różnorodne tradycje.

 1. Australijczycy właściwie nie praktykują adwentu. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, urządzane są za to huczne imprezy. Ten czas jest określany jako X'mas parties.
 2. Boże Narodzenie przypada na sam środek australijskiego lata. Nie jest zatem specjalnie zaskakujące, że święty Mikołaj nie przybywa do najmłodszych na swych saniach, a na desce surfingowej.
 3. Świąteczną tradycją w Australii jest wspólne kolędowanie przy blasku świec. Australijczycy nie zamykają się w swych domach, a spotykają w parkach i na plażach. 
 4. Jak wygląda edukacja w Australii? Nauka zaczyna się w zerówce i kończy na klasie 12. Istnieje tam obowiązek nauczania, więc każdy, kto przekracza australijską granicę na wizie innej niż turystyczna, ma obowiązek posłać dziecko (w wieku od 5 do 18 lat) do szkoły.