Republika Argentyny leży w południowej części Ameryki Południowej. Powierzchnia tego ogromnego kraju jest aż 8 razy większa niż powierzchnia Polski, choć żyje tam niewiele więcej ludzi niż nad Wisłą. Oto ciekawostki o Argentynie, które pozwolą lepiej zrozumieć to wyjątkowe państwo i jego mieszkańców. 

 1. Największy kraj hiszpańskojęzyczny: Argentyna jest największym krajem na świecie pod względem powierzchni, w którym mówi się po hiszpańsku. Terytorium kraju obejmuje ponad 2,7 miliona km2
 2. Kraina cudów natury: Argentyna szczyci się niezwykłymi miejscami związanymi z przyrodą, w tym oszałamiającymi wodospadami Iguazu, lodowcem Perito Moreno, szczytami Andów i urzekającym regionem Patagonii.
 3. Pochodzenie tanga: Zmysłowy i pełen pasji taniec narodził się w robotniczych dzielnicach Buenos Aires pod koniec XIX wieku.
 4. Papież Franciszek: Obecny papież Franciszek urodził się jako Jorge Mario Bergoglio w Buenos Aires w Argentynie. Jest pierwszym papieżem w historii pochodzącym z Ameryki. 
 5. Evita Perón: María Eva Duarte de Perón, powszechnie znana jako Evita Perón, była ukochaną żoną prezydenta Juana Peróna. Przedwcześnie zmarła pierwsza dama jest do dziś otaczana kultem wśród mieszkańców Argentyny.  

Gdzie znajduje się najszersza ulica świata?

 1. Najszersza ulica na świecie: Avenida 9 de Julio w Buenos Aires uważa się za najszerszą ulicę na świecie. Jej nazwa upamiętnia dzień uzyskania przez Argentynę niepodległości. 
 2. Kultura yerba mate: Mate, tradycyjny południowoamerykański napój wytwarzany z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis A.St.-Hil.), jest integralną częścią argentyńskiej kultury. Argentyńczyków z charakterystycznymi naczyniami do picia mate można spotkać przez cały dzień i właściwie wszędzie. 
 3. Maradona i Messi: Argentyna znana jest z jednych z najlepszych piłkarzy na świecie, w tym Diego Maradony i Lionela Messiego.
 4. Polo Passion: Argentyna słynie również z zamiłowania do polo. To tu na świat przyszło wielu światowej klasy graczy w polo. Kraj jest także gospodarzem prestiżowych międzynarodowych turniejów polo.
 5. Wodospady Iguazu: Położone na granicy Argentyny i Brazylii majestatyczne wodospady Iguazu to jeden z największych naturalnych systemów spadającej wody na świecie. Składają się z 275 pojedynczych wodospadów.

Kim są gauchowie?

 1. Aconcagua: To w Argentynie znajduje się najwyższy szczyt obu Ameryk. Góra Aconcagua sięga 6960,8 m n.p.m.
 2. Najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie: Ushuaia, stolica prowincji Ziemia Ognista, jest często określana jako jeden z „końców świata” na mapie Ziemi. Miasto jest popularnym portem wypraw na Antarktydę.
 3. Tradycja gaucho: Gaucho, argentyński odpowiednik kowboja, to arcyważna postać w tradycjach i kulturze tego kraju. Gauchowie są znani z umiejętności jeździeckich i charakterystycznego stroju.
 4. Raj win: Argentyna jest jednym z największych producentów wina na świecie. Region Mendoza jest szczególnie znany z wysokiej jakości czerwonego szczepu malbec.
 5. La Bombonera: La Bombonera, stadion macierzysty Boca Juniors, jednego z najbardziej utytułowanych argentyńskich klubów piłkarskich, słynie z elektryzującej atmosfery i nietypowego kształtu.

GauchoGaucho, czyli kowboj z argentyńskiej pampy. Fot. Stuart Westmorland/Getty Images

Gdzie jest pochowana Evita Peron?

 1. Cmentarz Recoleta: Cmentarz Recoleta w Buenos Aires to miejsce, na którym spoczywa wielu wybitnych Argentyńczyków, w tym Eva Perón. Ciekawa architektura i misternie wykonane grobowce sprawiają, że miejsce przypomina skansen. 
 2. Glaciarium: Zlokalizowane w El Calafate, Glaciarium to nowoczesne i interaktywne muzeum poświęcone lodowcom.
 3. Taniec narodowy: Oprócz tanga Argentyna ma inny taniec narodowy, zwany zamba. Pochodzi z północno-zachodniego regionu kraju i łączy wpływy tubylcze i hiszpańskie.
 4. Pampy: Żyzne równiny zwane pampami pokrywają znaczną część terytorium Argentyny. Można tam spotkać gauchów. Na pampach wspiera się ekstensywne rolnictwo (czyli bez środków wspomagających), w tym hodowlę bydła.
 5. Obchody Dnia Flagi: Każdego roku 20 czerwca Argentyna obchodzi Dzień Flagi. Święto upamiętnia rocznicę śmierci Manuela Belgrano, twórcy flagi narodowej.

Jakie zwierzęta żyją w Patagonii?

 1. Teatro Colón: Teatro Colón w Buenos Aires to jedna z najbardziej znanych oper na świecie. Wyróżnia się imponującą architekturą i wyjątkową akustyką.
 2. Kondor andyjski: Kondora andyjskiego, jednego z największych ptaków latających na świecie, można spotkać w Andach w Argentynie. Jest symbolem tego kraju.
 3. Dzika przyroda Patagonii: Region Patagonii jest domem dla różnorodnych gatunków dzikich zwierząt, w tym pingwinów, lwów morskich i wielorybów.
 4. Mokradła Iberá: Mokradła w północno-wschodniej części Argentyny to rozległy rezerwat przyrody, pełen unikatowych dzikich zwierząt, takich jak kapibary, jelenie bagienne i jaguary.
 5. Rajd Dakar: To jeden z najtrudniejszych wyścigów terenowych na świecie. Był wielokrotnie organizowany w Argentynie, promując surowe krajobrazy tego kraju.

Co zjeść w Argentynie?

 1. Dulce de Leche: Ulubiony słodki przysmak Argentyńczyków. Dulce de leche to kremowa karmelowa pasta do smarowania, przygotowywana z mleka skondensowanego i stosowana jako dodatek w deserach i ciastach.
 2. Różnorodność gastronomiczna: Argentyńska scena kulinarna oferuje więcej niż tylko najlepsze na świecie steki. Można tu spróbować znakomitych empanadas, locro (obfity gulasz) i asado (dania z grilla).
 3. Ziemia Ognista: Najbardziej wysunięty na południe kraniec Argentyny to zapierający dech w piersiach archipelag Ziemi Ognistej. Region jest przede wszystkim znany z surowej i dzikiej przyrody. 
 4. Mistrzostwa Świata w Tango: Argentyna jest gospodarzem corocznych Mistrzostw Świata w Tangu, które przyciągają tancerzy z całego świata. Zwycięzcy otrzymują tytuł najlepszej pary tanga na świecie.
 5. Rozgrywki piłkarskie: Rywalizacja między klubami Boca Juniors i River Plate, oba z siedzibą w Buenos Aires, jest jednym z najbardziej zaciekłych i najbardziej emocjonujących współzawodnictw piłkarskich na świecie. W Argentynie mecze między tymi klubami są określane jako Superclásico.

Źródło: Argentina Travel, Encyclopedia Brittanica