Republika Argentyny leży w południowej części Ameryki Południowej. Powierzchnia tego ogromnego kraju jest aż 8 razy większa niż powierzchnia Polski, choć żyje tam niewiele więcej ludzi niż nad Wisłą. Oto ciekawostki o Argentynie, które pozwolą lepiej zrozumieć to wyjątkowe państwo i jego mieszkańców. 

 1. Największy kraj hiszpańskojęzyczny: Argentyna jest największym krajem na świecie pod względem powierzchni, w którym mówi się po hiszpańsku. Terytorium kraju obejmuje ponad 2,7 miliona km2
 2. Kraina cudów natury: Argentyna szczyci się niezwykłymi miejscami związanymi z przyrodą, w tym oszałamiającymi wodospadami Iguazu, lodowcem Perito Moreno, szczytami Andów i urzekającym regionem Patagonii.
 3. Pochodzenie tanga: Zmysłowy i pełen pasji taniec narodził się w robotniczych dzielnicach Buenos Aires pod koniec XIX wieku.
 4. Papież Franciszek: Obecny papież Franciszek urodził się jako Jorge Mario Bergoglio w Buenos Aires w Argentynie. Jest pierwszym papieżem w historii pochodzącym z Ameryki. 
 5. Evita Perón: María Eva Duarte de Perón, powszechnie znana jako Evita Perón, była ukochaną żoną prezydenta Juana Peróna. Przedwcześnie zmarła pierwsza dama jest do dziś otaczana kultem wśród mieszkańców Argentyny.  
 6. Polonia w Argentynie: Szacuje się, że w Argentynie może mieszkać od 100 do nawet 450 tys. naszych rodaków. Co ciekawe, 8 czerwca w kraju obchodzony jest Dzień Polskiego Osadnika, nazywany Dia del Colono Polaco, upamiętniający pierwszych Polaków, którzy dotarli w te rejony. 

Gdzie znajduje się najszersza ulica świata?

 1. Najszersza ulica na świecie: Avenida 9 de Julio w Buenos Aires uważa się za najszerszą ulicę na świecie. Jej nazwa upamiętnia dzień uzyskania przez Argentynę niepodległości. 
 2. Kultura yerba mate: Mate, tradycyjny południowoamerykański napój wytwarzany z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis A.St.-Hil.), jest integralną częścią argentyńskiej kultury. Argentyńczyków z charakterystycznymi naczyniami do picia mate można spotkać przez cały dzień i właściwie wszędzie. 
 3. Maradona i Messi: Argentyna znana jest z jednych z najlepszych piłkarzy na świecie, w tym Diego Maradony i Lionela Messiego.
 4. Polo Passion: Argentyna słynie również z zamiłowania do polo. To tu na świat przyszło wielu światowej klasy graczy w polo. Kraj jest także gospodarzem prestiżowych międzynarodowych turniejów polo.
 5. Wodospady Iguazu: Położone na granicy Argentyny i Brazylii majestatyczne wodospady Iguazu to jeden z największych naturalnych systemów spadającej wody na świecie. Składają się z 275 pojedynczych wodospadów.

Kim są gauchowie?

 1. Aconcagua: To w Argentynie znajduje się najwyższy szczyt obu Ameryk. Góra Aconcagua sięga 6960,8 m n.p.m.
 2. Najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie: Ushuaia, stolica prowincji Ziemia Ognista, jest często określana jako jeden z „końców świata” na mapie Ziemi. Miasto jest popularnym portem wypraw na Antarktydę.
 3. Tradycja gaucho: Gaucho, argentyński odpowiednik kowboja, to arcyważna postać w tradycjach i kulturze tego kraju. Gauchowie są znani z umiejętności jeździeckich i charakterystycznego stroju.
 4. Raj win: Argentyna jest jednym z największych producentów wina na świecie. Region Mendoza jest szczególnie znany z wysokiej jakości czerwonego szczepu malbec.
 5. La Bombonera: La Bombonera, stadion macierzysty Boca Juniors, jednego z najbardziej utytułowanych argentyńskich klubów piłkarskich, słynie z elektryzującej atmosfery i nietypowego kształtu.

GauchoGaucho, czyli kowboj z argentyńskiej pampy. Fot. Stuart Westmorland/Getty Images

Gdzie jest pochowana Evita Peron?

 1. Cmentarz Recoleta: Cmentarz Recoleta w Buenos Aires to miejsce, na którym spoczywa wielu wybitnych Argentyńczyków, w tym Eva Perón. Ciekawa architektura i misternie wykonane grobowce sprawiają, że miejsce przypomina skansen. 
 2. Glaciarium: Zlokalizowane w El Calafate, Glaciarium to nowoczesne i interaktywne muzeum poświęcone lodowcom.
 3. Taniec narodowy: Oprócz tanga Argentyna ma inny taniec narodowy, zwany zamba. Pochodzi z północno-zachodniego regionu kraju i łączy wpływy tubylcze i hiszpańskie.
 4. Pampy: Żyzne równiny zwane pampami pokrywają znaczną część terytorium Argentyny. Można tam spotkać gauchów. Na pampach wspiera się ekstensywne rolnictwo (czyli bez środków wspomagających), w tym hodowlę bydła.
 5. Obchody Dnia Flagi: Każdego roku 20 czerwca Argentyna obchodzi Dzień Flagi. Święto upamiętnia rocznicę śmierci Manuela Belgrano, twórcy flagi narodowej.

Jakie zwierzęta żyją w Patagonii?

 1. Teatro Colón: Teatro Colón w Buenos Aires to jedna z najbardziej znanych oper na świecie. Wyróżnia się imponującą architekturą i wyjątkową akustyką.
 2. Kondor andyjski: Kondora andyjskiego, jednego z największych ptaków latających na świecie, można spotkać w Andach w Argentynie. Jest symbolem tego kraju.
 3. Dzika przyroda Patagonii: Region Patagonii jest domem dla różnorodnych gatunków dzikich zwierząt, w tym pingwinów, lwów morskich i wielorybów.
 4. Mokradła Iberá: Mokradła w północno-wschodniej części Argentyny to rozległy rezerwat przyrody, pełen unikatowych dzikich zwierząt, takich jak kapibary, jelenie bagienne i jaguary.
 5. Rajd Dakar: To jeden z najtrudniejszych wyścigów terenowych na świecie. Był wielokrotnie organizowany w Argentynie, promując surowe krajobrazy tego kraju.

Co zjeść w Argentynie?

 1. Dulce de Leche: Ulubiony słodki przysmak Argentyńczyków. Dulce de leche to kremowa karmelowa pasta do smarowania, przygotowywana z mleka skondensowanego i stosowana jako dodatek w deserach i ciastach.
 2. Różnorodność gastronomiczna: Argentyńska scena kulinarna oferuje więcej niż tylko najlepsze na świecie steki. Można tu spróbować znakomitych empanadas, locro (obfity gulasz) i asado (dania z grilla).
 3. Ziemia Ognista: Najbardziej wysunięty na południe kraniec Argentyny to zapierający dech w piersiach archipelag Ziemi Ognistej. Region jest przede wszystkim znany z surowej i dzikiej przyrody. 
 4. Mistrzostwa Świata w Tango: Argentyna jest gospodarzem corocznych Mistrzostw Świata w Tangu, które przyciągają tancerzy z całego świata. Zwycięzcy otrzymują tytuł najlepszej pary tanga na świecie.
 5. Rozgrywki piłkarskie: Rywalizacja między klubami Boca Juniors i River Plate, oba z siedzibą w Buenos Aires, jest jednym z najbardziej zaciekłych i najbardziej emocjonujących współzawodnictw piłkarskich na świecie. W Argentynie mecze między tymi klubami są określane jako Superclásico.

Źródło: Argentina Travel, Encyclopedia Brittanica