Biwakowanie w Polsce jest popularną formą turystyki. Warto jednak dobrze się do niego przygotować, sprawdzając np., gdzie są najlepsze kempingi w Polsce. Oto kilka podstawowych pytań, które nasuwają się przed „namiotowym” wyjazdem – zwłaszcza gdy robimy to pierwszy raz.

Jak dobrać namiot do biwakowania w Polsce?

Na dłuższe wyjazdy, podczas których nie będziemy się często przemieszczać, radzimy wybrać namiot o pojemności większej od ilości osób, które mają w nim mieszkać. Podwyższa to zdecydowanie komfort wypoczynku. Jeśli planujemy wycieczkę samochodową, warto znaleźć kompromis między wielkością namiotu, co za tym idzie i komfortem, a możliwością łatwego i szybkiego złożenia namiotu (często będziemy go rozkładać i składać).

Na wyjazdy, podczas których będziemy wędrować i nosić wszystko na własnych plecach, warto zabrać namiot 2-osobowy (maksymalnie 3-osobowy). Ciężar namiotu podczas wędrówki warto rozłożyć na dwie osoby (np. jedna osoba nosi stelaż i szpilki, druga tropik i sypialnię).

Na wyjazdy rowerowe, jeśli chcemy, aby nasz rower był zawsze bezpieczny w nocy, warto zaopatrzyć się model z dużym przedsionkiem. Pomieści dwie osoby, a w przedsionku dwa rowery. Polecamy nasz poradnik, jak kupić namiot.

Czy musimy coś zrobić z namiotem przed wyjazdem?

Przed wyjazdem radzimy rozłożyć namiot i sprawdzić, czy jest kompletny. Dobrze zrobić to odpowiednio wcześniej, np. tydzień przed wyjazdem, aby mieć czas na ewentualną wysyłkę namiotu do serwisu albo zakup czy wypożyczenie innego. Warto uniknąć takich nerwowych sytuacji. Serwis działa szybko i sprawnie, ale nie gwarantuje, że będzie w stanie naprawić namiot z dnia na dzień.

Jak wybierać miejsca na biwakowanie w Polsce?

Wybieramy je w zależności od tego, jak spędzamy czas. Jeśli planujemy dłuższy pobyt na polu namiotowym, idealne miejsce na dłuższy biwak powinno być płaskie, osłonięte od wiatru i zacienione w godzinach południowych. Silne nasłonecznienie (promieniowanie UV), pomimo doskonałej jakości używanych materiałów, może spowodować ich odbarwienie.

Nie należy jednak stawiać namiotu bezpośrednio pod drzewami z dwóch powodów. Po pierwsze, istnieje możliwość zabrudzenia i odbarwienia tropiku przez żrące odchody ptasie. Po drugie, po deszczu długo jeszcze woda kapie z drzew. Przed rozbiciem namiotu wybrane miejsce należy dokładnie posprzątać. Usuwamy kamienie, gałęzie i szyszki, a w rejonach bardzo uczęszczanych niestety także szkło, gwoździe, druty itp.

Inaczej jest, gdy wędrujemy z plecakiem na plecach i rozbijamy się codziennie w innym miejscu. Podczas takich wyjazdów często rozstawiamy namioty tam, gdzie zastanie nas zmrok. Podstawowymi kryteriami w doborze miejsca na biwak jest równość terenu oraz bliskość źródła wody pitnej. Planując wędrówkę, warto dokładnie przeanalizować mapę pod kątem możliwości rozbicia się obozem w pobliżu wody. Oczywiście warto też brać pod uwagę widoki z namiotu, które mogą naprawdę zapierać dech w piersiach.

Rozbijając namiot, należy dokładnie sprawdzić podłoże. Nawet niewielka nierówność, szyszka lub spadek terenu może bardzo uprzykrzyć nocleg. Przeczytaj, jak wybrać odpowiedni materac do namiotu.

Aby uniknąć wizyt strażników przyrody czy policjantów, należy również brać pod uwagę lokalne przepisy dotyczące biwakowania. Warto pamiętać, że w Polsce można nocować w lesie na dziko i legalnie, oczywiście pod pewnymi warunkami.

Rozbijanie namiotu – o czym pamiętać?

Doradzamy, w szczególności po kupieniu nowego namiotu, zapoznać się dokładnie z dołączoną instrukcją jeszcze przed wyjazdem. Najlepiej, wykorzystując wolne, słoneczne popołudnie, rozbić namiot na trawniku np. w pobliżu domu i zapoznać się w praktyce z jego konstrukcją. Unikniemy w ten sposób nerwowych sytuacji w przypadku rozbijania namiotu w nocy lub deszczu. Jeśli zrobimy to wcześniej w domu – poradzimy sobie z tym znacznie sprawniej.

Należy pamiętać, aby w czasie rozbijania namiotu wszystkie zamki były zasunięte. Odciągów nie należy nadmiernie napinać, natomiast w trakcie dłuższego pobytu systematycznie sprawdzać i regulować. Szczególnie starannie należy sprawdzić poprawność rozstawienia namiotu pod kątem zachowania właściwego dystansu pomiędzy sypialnią a tropikiem.

Rozbijając namiot na kamienistym podłożu, warto usunąć wszelkie kamienie o ostrych krawędziach. Jeśli mamy czas i warunki atmosferyczne na to pozwalają, można przygotować podłoże pod namiot układając płaskie kamienie. Jest to czasochłonne, ale unikniemy w ten sposób uszkodzenia podłogi namiotu.

Na co zwrócić uwagę podczas biwakowania w Polsce?

Biwakując na polu namiotowym przy zagospodarowaniu przestrzeni należy tak rozmieścić rozmaite przedmioty np. plecaki, torby, lodówki turystyczne, aby nie wypychały ścian sypialni (możliwość zamakania). Należy również unikać kontaktu ostrych, metalowych przedmiotów z podłogą (nogi krzeseł i stolików turystycznych). Zabezpieczenie przed uszkodzeniami podłogi oraz dodatkową izolację można uzyskać, używając płacht namiotowych.

Ze szczególną uwagą należy przygotować stanowisko kuchenne. Nie może ono znajdować się wewnątrz sypialni. Materiał, z którego uszyte są dobrej jakości namioty, jest wprawdzie niepalny, ale pod wpływem wysokiej temperatury ulega stopieniu. Gotując w przedsionku należy uważać na zachowanie właściwej odległości palnika od ściany tropiku. Uwagi te dotyczą również grzejników i lamp gazowych.

Podczas biwakowania warto pamiętać o zjawisku kondensacji pary wodnej. Osoby przebywające w namiocie produkują wilgoć (oddychanie, parowanie ludzkiego ciała). Wilgoć ta jest odprowadzana przez materiał sypialni (poliamid) i skrapla się na tropiku. Niwelowanie skutków tego niemożliwego do wyeliminowania zjawiska fizycznego polega na maksymalnej wentylacji namiotu.

Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, warto na noc uchylić namiot lub w namiotach ekspedycyjnych otworzyć boczne wentylatory. W przypadku pozostałych namiotów warto zdjąć górny daszek wentylacyjny (jeśli oczywiście nie spodziewamy się opadów deszczu) lub uchylić wejście od sypialni. W trakcie leśnego biwakowania warto też pamiętać o tym, czego nie wolno robić w lesie.

Co należy zrobić po zakończeniu biwakowania?

Po zakończeniu biwakowania należy gruntownie wysprzątać namiot i starać się składać go w stanie suchym. Jeżeli jest to niemożliwe, wysuszyć namiot jak najszybciej, najlepiej zaraz po powrocie do domu. Nawet składając namiot w czasie dobrej pogody, pamiętać należy, że zewnętrzna strona podłogi jest zawsze wilgotna i wymaga dodatkowego osuszenia.

Jeżeli konieczne jest zmycie zabrudzeń z podłogi lub tropiku, należy stosować do tego samą wodę lub wodę z mydłem, ewentualnie specjalnie do tego przeznaczonymi środkami (np. Granger's, Nikwax). Stelaż nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. Natomiast zamki błyskawiczne powinny być systematycznie konserwowane parafiną lub silikonem. Tak zadbany namiot będzie nam służył wiele lat.