Nie każdemu odpowiada odpoczynek przy akompaniamencie miejskiego gwaru. Niestety, w stolicy kraju coraz trudniej o zaciszne miejsca, ale by móc odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, wystarczy wyjechać poza Warszawę.

Atrakcje w Mikołajkach to przede wszystkim dzika natura, podobnie zresztą jak atrakcje w Wiśle. Wymieniając atrakcje w Ustce, poza walorami krajobrazowymi należy też wskazać na ciekawe obiekty historyczne. Nie trzeba jednak wyjeżdżać na północ lub południe kraju, by móc spędzić czas w pięknych okolicznościach przyrody i podziwiać wspaniałe zabytki. To wszystko znajdziemy także w bliskich okolicach Warszawy. Wystarczy nieznacznie oddalić się od stolicy, by odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się do zupełnie innego miejsca, „o lata świetlne” oddalonego od tętniącej życiem, zatłoczonej, zakorkowanej i gwarnej stolicy. Proponowane przez nas atrakcje w okolicach Warszawy znajdują się w odległości maksymalnie kilkudziesięciu kilometrów od centrum miasta (z jednym wyjątkiem), więc podróż samochodem nie potrwa dłużej niż godzinę.

Atrakcje w okolicach Warszawy – Puszcza Kampinoska

Naszą listę atrakcyjnych miejsc w okolicach Warszawy otwiera Puszcza Kampinoska. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest wspaniała flora, ale nie tylko. Wypada podkreślić, że na terenie parku bytuje bogata fauna. Miłośnicy dzikiej przyrody mogą tam spotkać liczne gatunki nietoperzy, łosie, jelenie, sarny, bobry i dziki. 

Największy kompleks leśny w okolicach Warszawy zajmuje niemal 40 ha. Łączna długość szlaków pieszych przekracza 350 km, a rowerowych – 200 km. Na wybranych odcinkach w sezonie zimowym funkcjonują szlaki narciarskie. 

Puszcza zawdzięcza swoją nazwę miejscowości Kampinos. To właśnie tam rozpoczynają się liczne szlaki turystyczne, prowadzące w głąb Kampinoskiego Parku Narodowego. Warto obrać tą miejscowość jako bazę wypadową, tym bardziej, że w samym Kampinosie XVIII-wieczny drewniany kościół Najświętszej Marii Panny. 

Atrakcje w okolicach Warszawy – pałac w Nieborowie i Park Romantyczny Heleny Radziwiłłowej

Kolejna atrakcja, którą chcemy polecić, mieści się w Nieborowie. XVII-wieczny pałac został wybudowany na polecenie prymasa Michała Stefana Radziejowskiego. W 1774 roku, barokowa rezydencja stała się własnością rodziny Radziwiłłów. Obiekt do dziś zachwyca kunsztowną architekturą, wspaniałymi, ociekającymi magnackim przepychem wnętrzami i pięknym francuskim ogrodem. 

Zwiedzając pałac, po prostu nie można nie udać się do położonego nieopodal ogrodu angielskiego w Arkadii. To dzieło życia Heleny Radziwiłłowej. Żona Michała Radziwiłła zleciła jego budowę w 1778 roku, a przez kolejnych 40 lat pielęgnowała go i ulepszała. Jak przystało na ogród w angielskim stylu, park stwarza wrażenie dzikiego i pierwotnego. Na szczególną uwagę zasługują zabudowania, których styl nawiązuje do architektury antycznej i gotyckiej – Świątynia Siany, Dom Murgrabiego z Łukiem Greckim, Akwedukt, Domek Gotycki i Dom Arcykapłana.

Atrakcje w okolicach Warszawy – Twierdza Modlin

Kolejny punkt wycieczki to Modlin. Znajdziemy tam jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. W miejscu, w którym dziś wznoszą się ruiny fortyfikacji, w XVII wieku powstał obóz warowny, wybudowany na polecenie Karola Gustawa. Sama twierdza to nieukończone dzieło Napoleona Bonapartego. Później, napoleońskie fortyfikacje stanowiły istotny element systemu obronnego zachodnich rubieży Rosji. Po I wojnie światowej, obiekt stał się własnością Polski.

Ogromny zespół fortyfikacji robi niesamowite wrażenie. Na szczególną uwagę zasługują dwa obiekty, które wchodzą w jego skład – zaprojektowany przez Jana Jakuba Gaya spichlerz zbożowy i Reduta Napoleona, czyli wieża artyleryjska wzniesiona według projektu samego cesarza. 

Atrakcje w okolicach Warszawy – Skansen w Kuligowie

W Kuligowie – niewielkiej wsi letniskowej położonej w zakolu Bugu – znajdziemy niewielki prywatny skansen. Ekspozycja przedstawia życie mieszkańców Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku. Wśród muzealnych zabudowań należy wyróżnić karczmę, dworek drobnej szlachty, chałupę wiejską, oborę, stodołę, tokarnię, wozownię, kuźnię i spichlerz. Budynki są wypełnione licznymi zbiorami – niewielkimi przedmiotami codziennego użytku, jak i dużymi maszynami. Znajdziemy tam też wspaniałą kolekcję wozów i sań. 

Skansen nie należy do największych, jednak należy pamiętać, że powstał z prywatnej inicjatywy. W tym kontekście, należy go uznać za imponujący.

Atrakcje w okolicach Warszawy – Żelazowa Wola

Przenosimy się do Żelazowej Woli. Tamtejszy dworek – miejsce narodzin Fryderyka Chopina – to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Mazowsza. Po śmierci ostatniego właściciela, miejsce to popadło w ruinę, ale dziś dworek ponownie lśni dawnym blaskiem. W odnowionym budynku, w którym obecnie mieści się muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina,  zgromadzono liczne pamiątki po najwybitniejszym polskim kompozytorze. Niesamowite wrażenie robi też otaczający go park z nastrojowymi alejkami i mostkami. W letnie weekendy odbywają się tam koncerty fortepianowe. 

Atrakcje w okolicach Warszawy dla dorosłych – Żyrardów

Industrialne zabudowania Żyrardowa mogą nie zrobić wrażenia na dzieciach, ale dorośli z całą pewnością docenią niesamowity klimat tego miasta. Miasto „wyrosło” jako osada fabryczna, skupiona wokół przemysłu lniarskiego. Powstało w I połowie XIX wieku, kiedy do wsi Ruda Guzowska przeniesiono zakład przędzalniczy.

XIX-wieczna osada zachowała się do dziś. To unikatowe miejsce na skalę europejską. Samo serce miasta, w którym dominują budynki z czerwonej cegły, zachwyca urbanistycznym ładem i harmonią. Precyzja, z jaką cały kompleks został zaprojektowany, robi niesamowite wrażenie. Regularna siatka ulic wprowadza wyraźnie dostrzegalny podział na cześć fabryczną i mieszczańską. 

Warto podkreślić, że osada fabryczna nie jest jedyną atrakcją tego niezwykłego miasta. Będąc na miejscu, warto odwiedzić Muzeum Lniarstwa, zobaczyć wspaniałe witraże w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia, zachwycić się kunsztowną architekturą dawnych dyrektorskich willi i pałacyku Karola Dittricha oraz prostotą ceglanych domów robotniczych. 

Atrakcje w okolicach Warszawy dla dzieci – Park Bajka w Błoniu

Dla najmłodszych wybraliśmy Park Bajka w Błoniu. Ten wielki plac zabaw został podzielony na kilka stref tematycznych. W strefie fontann dzieci mogą „pluskać się” w płytkiej wodzie rzeczki płynącej przez tę część parku, a tuż obok znajdują się brodziki. Dobra zabawa – murowana!

Strefa dźwięków gromadzi instrumenty muzyczne w rozmiarze XXL. Co istotne, to nie atrapy! Mali odwiedzający mogą grać na wielkich cymbałkach i uderzać w ogromne bębny, a to tylko kilka pozycji z długiej listy atrakcji. 

Dalej znajduje się kraina luster. Krzywe zwierciadła bardzo skutecznie oszukują oczy, tworząc zniekształcony obraz nas samych.

Nie zabrakło też tradycyjnego, świetnie wyposażonego placu zabaw. Wśród licznych atrakcji tej strefy, należy wymienić trampoliny, drabinki linowe i zjeżdżalnie.