Większość turystów wybiera Niemcy w ramach weekendowego city breaku. Należy jednak podkreślić, że u naszych zachodnich sąsiadów znajdziemy wiele ciekawych miejsc, które zatrzymają nas tam na dłużej. Zastanawiasz się, co warto zobaczyć, będąc na miejscu?

Ciekawe miejsca w Niemczech zapierają dech w piersiach niczym atrakcje w Ustce i zaskakują zupełnie jak atrakcje w okolicach Warszawy. Cenne zabytki architektoniczne, wspaniałe muzea, piękne parki, zabytki infrastruktury przemysłowej – przykłady można mnożyć i mnożyć, jednak nie można ograniczać ciekawych miejsc w Niemczech do typowo miejskich atrakcji. Trzeba bowiem wiedzieć, że w kraju nad Odrą znajdziemy też wiele malowniczych zakątków, które przywodzą na myśl przyrodnicze atrakcje w Mikołajkach i atrakcje w Wiśle

Atrakcje w Niemczech – Jezioro Bodeńskie

Nasze zestawienie otwiera niezwykle malownicze miejsce, położone na pograniczu niemiecko-austriacko-szwajcarskim. Już sama panorama tego regionu, z pięknie zarysowanymi alpejskimi szczytami i malowniczą taflą trzeciego pod względem powierzchni jeziora śródlądowego w Europie Środkowej, robi niesamowite wrażenie. Należy jednak zaznaczyć, że o atrakcyjności tego miejsca nie decydują wyłącznie zapierające dech w piersiach widoki. 

Będąc w okolicy Jeziora Bodeńskiego, po prostu nie można nie udać się na wyspę Mainau. Znajdują się tam zachwycające ogrody z egzotyczną roślinnością (której sprzyja panujący tam mikroklimat) i wspaniałe parki, otaczające zabytkową rezydencję hrabiego Bernadotte. Każdego roku do tego malowniczego zakątku dociera milion turystów!

Kolejna wielka atrakcja Jeziora Bodeńskiego to wyspa Reichenau, nazywana „klasztorną”. Znajdują się tam świetnie zachowane romańskie kościoły i Klasztor Benedyktynów. Gdy zwiedzimy już wszystkie zabytkowe obiekty i nacieszymy oczy wspaniałymi freskami, będziemy mogli zażyć nieco aktywnego wypoczynku. Na wyspie wytyczono wspaniale położone szlaki piesze i rowerowe, nie brakuje też świetnie zagospodarowanych plaż.

Atrakcje w Niemczech – Drezno

Zmieniamy klimat na typowo miejski. Naszą kolejną propozycją jest Drezno – stolica Saksonii i umowna niemiecka stolica kultury i zabytkowej architektury. Nie bez powodu Drezno, nazywane „barokową Florencją”, wymieniane jest w gronie najpiękniejszych niemieckich miast, a w wielu zestawieniach (o ile nie w większości) nawet otwiera listę.

Na wstępie wypada wyjaśnić, że Drezno znacząco ucierpiało w trakcie działań frontowych II wojny światowej. Alianckie naloty dywanowe niemal zrównały to miejsce z ziemią, więc wiele zabytkowych obiektów, które możemy dziś podziwiać, zostało poddanych rekonstrukcji. 

Zwinger, Semperoper i Frauenkirche – to najbardziej rozpoznawalne punkty na mapie miasta. Nie zapominajmy jednak, że atrakcji jest tam znacznie więcej, tak dużo, że trudno byłoby wymienić wszystkie. Kościół Świętego Krzyża, Most Fryderyka Augusta, alternatywna dzielnica Neustadt, Grosser Garten, kompleks Pałacowo-parkowy w Pillnitz – to tylko kilka przykładów z długiej listy miejsc, które wypada odwiedzić.  

Będąc na miejscu, warto odjechać nieco od Drezna i odwiedzić Szwajcarską Saksonię. Zachwycające Góry Połabskie i słynne skalne miasta robią niesamowite wrażenie. 

Atrakcje w Niemczech – Rothenburg ob der Tauber

Pozostańmy przez chwilę w miejskich klimatach. Wielu osobom Niemcy kojarzą się przede wszystkim z wielkimi, nowoczesnymi metropoliami. Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów nie brakuje też małych miasteczek, w których dominuje wyjątkowo nastrojowa architektura. Jednym z nich jest Rothenburg ob der Tauber.

Całe miasto jest szczelnie otoczone XIV-wiecznymi murami obronnymi (udostępnionymi do zwiedzania). Spacer brukowanymi uliczkami wydaje się być podróżą w czasie. W mieście dominuje średniowieczna zabudowa, która roztacza iście magiczną aurę.

Jak to możliwe, że niewielkie bawarskie miasteczko zachowało się w tak dobrym stanie? Istnieje ciekawa legenda na ten temat, prawie tak samo interesująca, jak miejsce, którego dotyczy. W trakcie wojny trzydziestoletniej, Rothenburg ob der Tauber został zajęty przez wojska generała Tilly. Żeby „udobruchać” zamiary przywódcy, miejscy rajcowie zaproponowali mu wino w trzylitrowym naczyniu. Tilly powiedział, że jeżeli komuś uda się je opróżnić jednym haustem, miasto nie zostanie spalone. Zadania podjął się burmistrz. Zdesperowany włodarz zdołał dokonać tego niewyobrażalnego czynu. Zdumiony Tilly dotrzymał słowa.

Atrakcje w Niemczech – zamek Neuschwanstein

Nasza kolejna propozycja to słynny zamek Neuschwanstein. Obiekt położony w Alpach (w południowej części Bawarii)  to jeden z najpopularniejszych zabytków w Niemczech. Nie bez powodu. To jeden z najdoskonalszych na całym świecie przykładów architektury romantycznej.

Bajkowa rezydencja została wybudowana w XIX wieku, na polecenie króla Ludwika II  Wittelsbacha. Bawarski władca chciał stworzyć pałac, którego styl nawiązywałby do czasów średniowiecznych oraz miejsc znanych z literatury i legend. Wspaniała rezydencja powstała w miejscu, w którym wcześniej istniały dwa zamki. W trakcie budowy nowego obiektu, ich pozostałości zostały rozebrane. 

Równie imponująco co bryła zamku, prezentują się także jego wnętrza. Przed śmiercią Ludwika II wykończono tylko część pomieszczeń. Pozostałe zaaranżowano już po jego śmierci. Na trzecim i czwartym piętrze znajdują się królewskie komnaty i pomieszczenia dla służby. Na drugim piętrze dziś mieści się restauracja i sala projekcyjna, w której wyświetlany jest film przedstawiający historię kontrowersyjnego władcy. Na pierwszym piętrze zorganizowano kuchnię. 

Atrakcje w Niemczech – ZOO Hellabrunn w Monachium

Przenosimy się do Monachium, gdzie znajdziemy wspaniały ogród zoologiczny Hellabrunn. To największy tego typu obiekt w Niemczech. Zamieszkuje go ok. 19 tys. okazów, reprezentujących 750 gatunków.

Znajdziemy tam przedstawicieli fauny ze wszystkich kontynentów. Zwierzęta można podziwiać na wybiegach, w pawilonach tematycznych i akwariach. Szczególnie interesująco przedstawia się sawanna, zaaranżowana w autentycznym afrykańskim stylu. Ogromne wrażenie robi też pawilon tropikalny, w którym zgromadzono najbardziej interesujących przedstawicieli królestwa gadów.  

Atrakcje w Niemczech dla dorosłych – Dolina Mozeli

Naszą propozycją dla dorosłych turystów, odwiedzających kraj naszych zachodnich sąsiadów, jest Dolina Mozeli. To największy region winiarski w Niemczech, który dosłownie obfituje w atrakcje.

Znajdziemy tam wiele starych zamków, w których mieszczą się restauracje i hotele. Magiczny krajobraz najlepiej podziwiać z pokładu statku wycieczkowego, który płynie aż do Deutsches Eck, gdzie Mozela spotyka się z Renem. W dolinie wytyczono także wiele tras pieszych i rowerowych z widokiem na bezkresne winnice. Nie zapominajmy o winie, które jest największą atrakcją tego miejsca. Produkty lokalnych winiarzy cieszą się ogromnym uznaniem, nie tylko w Niemczech. Tamtejsze trunki regularnie pojawiają się w wszystkich ważnych rankingach międzynarodowych. 

Atrakcje w Niemczech dla nastolatków – Europa-Park w Rust

Kolejną propozycję dedykujemy młodzieży spragnionej mocnych wrażeń. Znajdujący się w miejscowości Rust Europa-Park to największy park rozrywki we wszystkich krajach niemieckojęzycznych. Na 95 hektarach zgromadzono atrakcje, które zapewniają zabawę na najwyższym poziomie.

Znajdziemy tam rollercoastery i inne podnoszące poziom adrenaliny „atrakcje lunaparkowe”. Jedną z najbardziej znanych jest „Silver Star”, czyli największa kolejka górska w Europie. Dużą popularnością cieszy się też „Wodan-Timburcoaster” – drewniana kolejka, pędząca z szybkością 100 km/godz.! Mocne wrażenia zapewnia też niezwykle realistyczny symulator lotów.

Warto podkreślić, że ten niezwykły park jest czynny przez cały rok. Pod koniec listopada, charakter tego miejsca zmienia się nie do poznania. Na pierwszy plan wysuwają się wówczas romantyczne atrakcje, utrzymane w świątecznym klimacie. 

Atrakcje w Niemczech dla dzieci – Miniatur Wunderland w Hamburgu

Nasze zestawienie zamyka atrakcja, która przypadnie do gustu przede wszystkim najmłodszym. Mowa o Miniatur Wunderland w Hamburgu, czyli wspaniałym parku miniatur, w którym prezentowane są pomniejszone obiekty z wybranych części świata.

Ekspozycja zajmuje aż trzy piętra. Makiety wiernie odwzorowują nie tylko budynki i inne charakterystyczne obiekty architektury z całego świata, ale także ich naturalne otoczenie. Co ciekawe, wśród budynków umieszczone są postaci, które „odgrywają” nietypowe sceny. Uważni obserwatorzy dostrzegą m.in. policyjną kontrolę, stado owiec tamujące ruch drogowy, walkę rycerzy, wypadek na stoku narciarskim czy uliczną demonstrację. 

Niemałą (dosłownie i w przenośni) atrakcją tego miejsca jest najdłuższy na świecie model kolejki makietowej. Łączna długość torów, po których krąży 1000 pociągów, przekracza 13000 metrów!