Fantastyczne plaże nie są jedyną atrakcją tego malowniczego miasta. Wspaniała architektura, muzea i liczne zabytkowe obiekty – w Kołobrzegu nie sposób się nudzić, bez względu na pogodę.  

Mówisz „Kołobrzeg”, myślisz „nadmorski kurort”. Wybrzeże mierzące 12 km i wspaniałe plaże działają jak magnes na turystów spragnionych słonecznych i morskich kąpieli. Rzeczywiście, Kołobrzeg to wymarzone miejsce dla osób, dla których wypoczynek to przede wszystkim błogie lenistwo na rozgrzanym piasku i wodne szaleństwo. W tym kontekście, turystyczna oferta Kołobrzegu przypomina nieco atrakcje w Mikołajkach i atrakcje w Giżycku. Nie można jednak zapomnieć, że miasto w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego ma także bogatą historię, więc nie brakuje tam obiektów, przywodzących na myśl atrakcje w Częstochowie. Przyjezdni mogą też liczyć na aktywny wypoczynek. Pod tym względem, ciekawe miejsca w Kołobrzegu przypominają nieco atrakcje w Wiśle. Tak bogata oferta turystyczna sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. 

Atrakcje w Kołobrzegu – molo 

Molo wydaje się być najbardziej oczywistą atrakcją w każdej nadmorskiej miejscowości, ale kołobrzeski pomost to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon miasta, więc po prostu nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu. Betonowy obiekt mierzy 220 metrów długości, a na jego końcu można znaleźć tarasy widokowe i nastrojowe kawiarenki. Warto przysiąść tam na chwilę i spojrzeć na miasto z perspektywy morza. Szczególnie ciekawa atmosfera panuje tam wieczorem i po zmroku, gdy całe molo błyszczy wielobarwnym światłem.

Wybierając się na molo, warto zatrzymać się na chwilę przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem. Monument autorstwa Wiktora Tołkina upamiętnia uroczystość zaślubin Polski z morzem, która odbyła się w Kołobrzegu 18 marca 1945 roku i został wzniesiony ku czci oddziałów walczących o miasto. Jest z nim związana ciekawa legenda – każdy, kto przejdzie pod łukiem pomnika ze wstrzymanym oddechem, może liczyć na spełnienie życzenia.

Atrakcje w Kołobrzegu – latarnia morska

Kolejnym symbolem Kołobrzegu, którego nie można nie uwzględnić w planie zwiedzania miasta, jest latarnia morska. Obiekt ma 26 metrów wysokości, więc stanowi wspaniały punkt widokowy. Nie można nie wspomnieć, że w budynku mieści się ciekawe Muzeum Minerałów. 

Historia latarni morskiej w Kołobrzegu rozpoczyna się w 1666 roku. Wówczas światło ułatwiające nawigację świeciło się na wieżyczce w porcie. Nieco później przeniesiono je na falochron. W 1899 roku wybudowano nowy obiekt – lekki budynek ryglowy z 25-metrową wieżą. 10 lat później zastąpiła go solidna konstrukcja z cegły. Niestety, ze względu na swoją charakterystykę (wysoka wieża stanowiła doskonały punkt obserwacyjny), budynek został doszczętnie zniszczony podczas działań frontowych II wojny światowej. Latarnia, którą możemy podziwiać dziś, jest dość młodym obiektem, bo pochodzącym z 1947 roku. 

Atrakcje w Kołobrzegu – ratusz

Kolejnym przykładem wspaniałej kołobrzeskiej architektury jest tamtejszy ratusz. Neogotycki budynek z czerwonej cegły został wzniesiony w XIX wieku. Okazały obiekt, wybudowany na planie litery C i udekorowany wieżyczkami, swoją stylistyką nawiązuje nieco do dawnych zamków obronnych. 

We wnętrzach ratusza można znaleźć Miejską Informację Turystyczną i Galerię Sztuki Współczesnej. Można tam podziwiać także makiety przedstawiające pięć siedzib władz samorządowych z różnych epok. Ciekawą atrakcją jest też jeden z filarów budynku, nazywany Kolumną Adebara. To XVI-wieczny pręgierz z wyrzeźbioną maską. Ta ma przedstawiać Jakuba Adebara – historycznego wójta miasta, który pełnił niemal dyktatorskie rządy. Obalony w wyniku buntu mieszczan, został osądzony i ścięty pod ratuszem.  

Atrakcje w Kołobrzegu – Muzeum Oręża Polskiego

Kolejną ciekawą atrakcją, którą warto odwiedzić nie tylko wtedy, gdy pogoda nie zachęca do plażowania, jest Muzeum Oręża Polskiego. Placówka składa się z trzech oddziałów – siedziby zorganizowanej w XV-wiecznej gotyckiej kamienicy, nazywanej Domem Schlieffenów lub Kamienicą Kupiecką, Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego i Muzeum Miasta Kołobrzeg, zorganizowanego w XIX-wiecznym Pałacu Braunschweigów. 

W Kamienicy Kupieckiej wystawiane są cenne zbiory militariów. Wystawy prezentują historię polskiego oręża, od czasów średniowiecznych, aż do współczesności. Wiele eksponatów znajduje się w salach budynku, ale znaczną część zgromadzono przed kamienicą, w ramach wystawy plenerowej.

W Kołobrzeskim Skansenie Morskim można podziwiać wspaniałe jednostki morskie, w tym także okręty wojenne. W cennych zbiorach muzeum znajdują się m.in. okręty ORP Władysławowo i ORP Fala. Co ciekawe, statki można podziwiać nie tylko z zewnątrz. Zwiedzający mogą wejść na pokład i do wnętrz, podziwiać aparaturę nawigacyjną i zobaczyć wyposażenie maszynowni. To prawdziwa gratka, nie tylko dla miłośników militariów i żeglugi morskiej. 

W Muzeum Miasta Kołobrzeg można obejrzeć dwie wystawy stałe – „Dzieje Kołobrzegu” i „Zbiory metrologiczne”. Jest też sala, w której organizowane są wystawy czasowe, ale niemałą atrakcją są same wnętrza Pałacu Braunschweigów. Okazała rezydencja, wybudowana w stylu empire, z piękną salą bankietową i hallami ze wspaniałym wystrojem. 

Atrakcje w Kołobrzegu – Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Wymieniając zabytkowe skarby Kołobrzegu, nie można nie wspomnieć o wspaniałej Bazylice Mariackiej. Monumentalna budowla, rzucająca cień na starówkę, została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku. Wspaniale zrewitalizowana katedra, która trzykrotnie była niszczona w trakcie działań wojennych, dziś stanowi prawdziwą ozdobę miasta. 

Monumentalna bryła konkatedry wprawia w zachwyt, ale równie imponująco przedstawia się jej wnętrze, w którym można podziwiać wiele zabytkowych elementów wyposażenia. Wspaniale prezentują się dębowe stalle rajców miejskich. Ogromne wrażenie robi okazały gotycki świecznik pochodzący z 1327 roku, a niewiele mniejsze – krzyż z 1330 roku i młodsza o 25 lat chrzcielnica. Każdy, kto nie pozostaje obojętny na piękno architektury sakralnej, z całą pewnością zachwyci się tym niezwykłym miejscem.

Atrakcje w Kołobrzegu dla dorosłych – obrotowa kawiarnia

Co można polecić osobom dorosłym, odwiedzającym Kołobrzeg? W mieście nie brakuje interesujących atrakcji, ale ze wszystkich wybraliśmy niezwykle ciekawą obrotową kawiarnię. Mowa o lokalu "Eleven Club", w którym można wypić filiżankę aromatycznej kawy i zjeść wyśmienity deser. To miejsce unikatowe, nie tylko w skali polskiego wybrzeża, ale i kraju. Nie, nie mamy na myśli menu kawiarni, a samą budowę lokalu. Sala zlokalizowana na 11. piętrze Hotelu Arka Medical SPA jest... obrotowa! Obiekt zatacza pełne koło w 45 minut. Goście mogą usiąść wygodnie przy stoliku, delektować się oferowanymi specjałami podziwiać zmieniającą się panoramę morza i miasta. Polecamy wizytę w tym miejscu jako przerywnik w programie zwiedzania miasta. 

Atrakcje w Kołobrzegu dla nastolatków – szlaki rowerowe

Kołobrzeg oferuje także wiele atrakcji dla nastolatków. Nie będziemy jednak polecać klubów z głośną muzyką. Zamiast tego, zaproponujemy aktywną formę wypoczynku. Kołobrzeg ma świetnie rozbudowaną infrastrukturę rowerową (łączna długość ścieżek dla rowerzystów to niemal 50 km, a większość z nich łączy się z trasami w miejscowościach ościennych), a dzięki malowniczemu położeniu miasta, zwykła wycieczka na dwóch kółkach staje się wyjątkową przygodą. 

Polecamy nie ograniczać się do terenu samego miasta. W odległości kilkunastu kilometrów od Kołobrzegu leży Ustronie Morskie i Dźwirzyno. Na trasie przejazdu można znaleźć wiele fantastycznych punktów widokowych i miejsc przeznaczonych do odpoczynku. W każdej chwili można zjechać ze ścieżki na plażę. 

Atrakcje w Kołobrzegu dla dzieci – Miasto Myszy

Nasze zestawienie najbardziej interesujących atrakcji w Kołobrzegu zamyka miejsce, które do gustu przypadnie przede wszystkim najmłodszym turystom. Mowa o Mieście Myszy - obiekcie utrzymanym w baśniowej scenerii mysiej nory, w którym zgromadzono ok. 500 sympatycznych gryzoni. Ideą tego miejsca jest przedstawienie myszy jako stworzeń miłych i przyjaznych, które doskonale sprawdzą się w roli domowego ulubieńca. 

Poza pospolitymi białymi i szarymi myszkami, można tam zobaczyć także wiele ras, z których istnienia większość osób nie zdaje sobie sprawy, m.in. myszy pigmejskie i astreksy, nazywane potocznie mysimi barankami (ze względu na sierść przypominającą owczą wełnę). 

System korytarzy prowadzi do sal tematycznych, z których każda została zaaranżowana w niezwykle pomysłowy sposób. Dzieci i ich opiekunowie mogą przyjrzeć się życiu uroczych gryzoni w różnych ekosystemach i poznać ciekawe fakty z życia tych zwierząt, np. na temat ich diety, zwyczajów i rozmnażania. 

Miasto Myszy to propozycja nie tylko dla odważnych maluchów, które nie czują strachu przed tymi zwierzętami. Warto tam zabrać także dzieci, które ulegają niesprawiedliwym stereotypom na temat myszy. Zapewniamy, że po wizycie w tym miejscu, nikt nie będzie czuł lęku przed małymi gryzoniami.