Zdrowotne i relaksujące właściwości gorących źródeł doceniali już starożytni Rzymianie – wizyta w termach była nie tylko wskazaniem higienicznym, ale przyjemnym towarzyskim obowiązkiem. Dziś, żeby skorzystać z dobroczynnych właściwości cennych źródeł wzbogaconych o zabiegi spa i lecznicze kuracje, warto szukać bliżej – w Polsce. Nie wszyscy wiedzą, że jesteśmy trzecią „termalną potęgą” Europy, tuż za Słowacją i Węgrami. Prezentujemy dziesięć miejsc, gdzie największym bogactwem jest nie to, co na powierzchni, ale to, co znajduje się pod ziemią.

   1. Królewska kąpiel - Lądek-zdrój

Swoje 41. urodziny obchodził tu poeta Wolfgang Goethe, w 1800 r. termy odwiedziła żona króla pruskiego Wilhelma III, był też John Quincy Adams – jeszcze zanim został szóstym prezydentem USA. Dziś nadal można liczyć na to, że po wizycie w termach, które składają się z siedmiu źródeł leczniczej wody, odzyskamy równowagę ciała i duszy: także dzięki masażom i wizytom w saunach. W jednym ze źródeł – w sanatorium „Zdrój Wojciech” z 1680 r. – dochodzą również doznania estetyczne: terma mieści się w budynku z barokową kopułą.

uzdrowisko-ladek.pl

   2. Solne zdrowie - Uniejów

Solanka z Uniejowa jest znana z wyjątkowych właściwości leczniczych: pomaga przy bólach reumatycznych, łagodzi zapalenia skóry, wspomaga też leczenie nerwic. Kuracja odbywa się w wyjątkowo przyjemnych okolicznościach: w gorących źródłach na świeżym powietrzu. Ozdrowieni na pewno tym bardziej docenią inne atrakcje miejscowości, w tym Zagrodę Młynarską, dzięki której można poznać historię woj. łódzkiego. Ten kompleks muzealno-noclegowy składa się m.in. z dworu z miejscowości Nagórki, dwóch wiatraków (w jednym można przenocować!) i tradycyjnej chałupy z wioski Skotnik. W każdym obiekcie można się nauczyć czegoś nowego, np. uczestnicząc w procesie wyrabiania mąki żytniej lub wypiekając chleb.

termyuniejow.pl

   3. Relaks za miastem - Mszczonów

Termy Mszczonów leżą zaledwie 40 km od Warszawy, a dla spragnionych relaksu mieszczuchów taka wycieczka może zastąpić krótki urlop. Oprócz ciepłych basenów, w których woda ma około 34ºC, można tu skorzystać z masaży i inhalacji w grocie solnej – to sprawdzona kuracja antystresowa i przeciwzapalna. Po doładowaniu baterii warto zwiedzić okolicę, najlepiej rowerem: trasy prowadzą wzdłuż Bzury, aż do Zalewu Żyrardowskiego oraz stawów w Hamerni i Radziejowicach. Atrakcją ostatniej miejscowości jest piękny park i zespół pałacowy z XIX w., w którego skład wchodzi odrestaurowana barokowo-klasycystyczna rezydencja Radziejowskich. Wnętrza są dziś przestrzenią muzealną, a część pokoi to apartamenty gościnne. 

termy-mszczonow.eu 

   4. Leczenie w bani - Białka Tatrzańska

To jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce, ale może zainteresować nie tylko miłośników sportów zimowych. Przez cały rok działają tam również baseny termalne – wewnętrzne i zewnętrzne (jest ich aż 14!) – o przyjemnej temperaturze od 20 do 38ºC. Woda w termie „Białka” (wcześniej nazywanej Termą Bania) zawiera wiele cennych elementów: siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Spragnieni wrażeń mogą korzystać ze zjeżdżalni, karuzel wodnych, basenu ze sztuczną falą lub wpłynąć do groty z gejzerem. Po narciarskim szaleństwie najlepiej z kolei wygrzać się w jednym z zewnętrznych basenów z widokiem na ośnieżone szczyty Tatr albo w saunie. A jest z czego wybierać: od sauny fińskiej o temperaturze 
do 100ºC i wilgotności do 20 proc. po ruską banię o temperaturze 65ºC i wilgotności do 60 proc. Relaks murowany.

termabania.pl

   5. Z góralskim przytupem - Bukowina Tatrzańska

Jedno z najstarszych u nas źródeł odkryto w 1844 r. w Jaszczurówce, wówczas jeszcze poza Zakopanem. Tradycje kurowania się wodą są żywe do dziś, m.in. za sprawą termy Bukovina, która jest największym kompleksem basenów termalnych w Polsce: jest ich 20, o temperaturze wody 30–38ºC. Zachęcające są już same ich nazwy:„Góralskie Łospary”, „Bonior Basisty” i bardziej znajomo brzmiący „Corny Staw”. Dzieci mogą korzystać ze zjeżdżalni „Łostry Śwung” czy „Wartko Ruła”. Można też kąpać się na zewnątrz z widokiem na Tatry. A później wybrać się nad prawdziwy Czarny Staw, oddalony od Bukowiny o niecałe 20 km.

termabukowina.pl

   6. W głębi jeziora - Poznań

Malta, najsłynniejsze jezioro Poznania, jest znane w Europie jako tor regatowy: odbywają się tu mistrzostwa krajowe i międzynarodowe. Skutkiem ubocznym wybudowania tego sztucznego akwenu było odkrycie ciepłych źródeł, które dziś są wykorzystywane w jednym z największych kompleksów rekreacyjno-sportowych w Europie. Składa się z 9 basenów (w tym dwóch geotermalnych i jednego, w którym można wygrzać się w solance wydobywanej z głębokości 1300 m), imponującego (szczególnie dzieciom) aquaparku i aż czternastu saun. 

Do wyboru są zabiegi z całego świata, m.in. w łaźni tureckiej czy grocie śnieżnej. Jeszcze bardziej międzynarodowo jest w strefie spa, w której można się zrelaksować niczym w Indiach (w trakcie zabiegu ajurwedyjskiego), Maroku (w ramach masażu leczniczym błotem i kąpieli w gorącym powietrzu) lub w Turcji (odwiedzając tradycyjny hammam). A wszystko to w samym centrum Poznania.

termymaltanskie.com.pl

   7. Esencja zdrowia - Solec-Zdrój

W XIX w. krakowski prof. Józef Dietl zalecał wodę z Solca jako lekarstwo na ciężkie przypadki, z którymi nie poradzą sobie wody z innych uzdrowisk. Wszystko za sprawą szczególnie „mocnej” mieszanki: solanki siarczkowo-siarkowodorowej o stężeniu aktywnych związków siarki ok. 900 mg/litr – czyli najsilniejszym na świecie! W tej uzdrawiającej miksturze ze źródła „Malina” można wykąpać się w termach w Solcu- -Zdroju. Leczy niemal wszystkie dolegliwości – od bólów stawowych, przez zaburzenia jelitowe, po cukrzycę. Po kąpieli można wspomóc leczenie masażami, fizykoterapią lub krioterapią.

basenymineralne.pl 

   8. Gorący prysznic - Jelenia Góra

Termy Cieplickie są wręcz gorące: temperatura źródeł o najwyższej w Europie zawartości krzemionki dochodzi do 87ºC! Ale bez obaw, woda wydobywana z głębokości 1800 m jest schładzana, tak żeby lecznicza kąpiel była przede wszystkim przyjemnością. Całoroczne baseny (kryte i jeden zewnętrzny) gwarantują też ucztę dla oczu: rozciąga się z nich widok na Karkonosze. Dla wszystkich spragnionych większej ilości wodnych atrakcji ciekawą opcją jest wycieczka do jednego z symboli regionu – Wodospadu Szklarki, 13-metrowej kaskady w skalnym wąwozie, nad którym stoi XIX-wieczne schronisko Kochanówka.

termycieplickie.pl

  9. Północne źródła - Lidzbark Warmiński

Miasto słynie z XIV-wiecznego Zamku Biskupów Warmińskich, którego atrakcją jest piękna rokokowa kaplica. To tutaj rezydował poeta-biskup Ignacy Krasicki – nie wiedząc, że właśnie Lidzbark jest jednym z niewielu miejsc na północy Polski mających lecznicze ciepłe źródła. Od 2016 r. można z nich korzystać w Termach Warmińskich. Będą dobre zarówno dla osób aktywnych (czeka na nich 6-torowy basen), jak i ceniących relaks (np. w całorocznym zewnętrznym basenie z ciepłą wodą). Poza tym można tu skorzystać z zabiegów upiększających na bazie żurawiny, ziół i przypraw korzennych.

termywarminskie.pl

Tekst: Wiktoria Michałkiewicz