O tym, że kobiety podróżują same, przekraczają granice i sięgają szczytów (często niedostępnych mężczyznom) nikogo już nie trzeba przekonywać. Jednak nadal będąc na solowej wyprawie często musimy tłumaczyć się, dlaczego nie ma ze z nami chłopaka albo męża, i że naprawdę mamy przyjaciół, tylko bardzo lubimy podróżować same. Znacie to?

Drogie panie, do boju! Przedstawiamy 5 pomysłów na wiosenne weekendowe wycieczki po Bałkanach. Ten region Europy od zawsze przyciąga wyjątkową atmosferą, różnorodną kulturą i pysznym jedzeniem, a do tego bez przeszkód możecie odwiedzić go solo.

5 pomysłów na wiosenne weekendowe wycieczki
po Bałkanach (dla solo podróżniczek)
Dla wyluzowania i zabawy: Tirana (Albania)


Fot. Shutterstock

Albania z roku na rok staje się coraz popularniejsza ze względu na piękne i wciąż niezadeptane wybrzeże oraz stosunkowo niskie ceny. Wydaje ci się, że nie jest to wymarzony kierunek dla solo podróżniczek ze względu na - mówiąc eufemistycznie - umiarkowane bezpieczeństwo? Nic bardziej mylnego! Duże miasta jak Szkodra i Tirana są bezpieczne i przyjazne wszystkim przyjezdnym bez względu na wiek i płeć. Stolica państwa charakteryzuje się architektonicznym bezładem i różnorodnością, a zapach tureckiej kawy i tradycyjnych albańskich wypieków jest wyczuwalny na każdym rogu!

Rada: Jedno popołudnie poświęć na wycieczkę do Duras, jednego z najstarszych miast w Albani oddalonego od stolicy o 35 kilometrów. Promenada wiodąca wzdłuż wybrzeża pozwoli cieszyć się pięknym morzem Adriatyckim chociaż przez kilka godzin.

 

Dla fanek architektury: Braszow (Rumunia)


Fot. Shutterstock

Ta najbardziej znana miejscowość w Transylwanii przyciąga co roku miliony turystów, którzy zainteresowani legendami o wampirach chcą odwiedzić dom Drakuli. Na szczęście, poza stworzonymi na potrzeby marketingowe punktami związanymi z wampirzymi mitami, Braszow ma o wiele więcej do zaoferowania. Przytulne i wąskie uliczki z kolorowego kamienia pozwalają przenieść się do średniowiecznej Rumunii, a niesamowita gościnność mieszkańców pozwoli poczuć się jak w domu, o ile tylko pozwolisz im oprowadzić się po Starym Mieście.

Rada: Zamiast zwiedzać zatłoczony zamek Briana wybierz się na pieszą wycieczkę na szczyt góry Tampa oraz weź udział w darmowych wieczorowym zwiedzaniu z lokalnym przewodnikiem, który opowie ci wiele anegdot o tym wyjątkowym mieście.

 

Dla miłośniczek historii: Płowdiw (Bułgaria)


Fot. Shutterstock

Miasto, które jest archeologiczną dumą każdego Bułgara i miejsce, którego mieszkańcy boją się kopać we własnym ogródku, by przypadkiem nie natknąć się na pozostałości amfiteatru lub innych starożytnych budowli. Pierwsze osady powstały tam około 6 tysięcy lat temu, co stawia je na pierwszym miejscu na liście najstarszych miast w Europie! Płowdiw jest magicznym, przytulnym miastem otoczonym przez sześć wzgórz – trzy z nich znajdują się bezpośrednio w obrębie miasta, są dostępne spacerowiczom, który gromadzą się na nich, by podziwiać zachód słońca.

Rada: Przed podróżą sprawdź, czy w miejskim amfiteatrze (ma ponad 3 tysiące lat!) odbędzie się koncert i koniecznie kup wcześniej bilet – będziesz miała szansę podziwiać niesamowitą akustykę, gdzie historia jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

 

Na wyciszenie: Sali (Chorwacja)


Fot. Shutterstock

Miejscowość znajdująca się na wyspie Dugi Otok jest jednym z najbardziej przyjaznych i bezpiecznych miejsc w Chorwacji. Wypożyczając rower nie dostaje się żadnego zamka ani łańcucha, a jeśli chcesz wspiąć się na sąsiadujące klify lub szczyty wystarczy zostawić rower przy drodze. Ze względu na konieczność korzystania z łodzi, aby dostać się na Dugi Otok z Zadaru, średniej jakości komunikację publiczną (autobusy między miejscowościami kursują bardzo rzadko) oraz brak stacji benzynowej na samej wyspie, nie jest to ulubiona destynacja turystów. Mimo to niesamowite krajobrazy wiosną, kiedy cała zieleń rozkwita i wyjątkowe widoki w znajdującym się obok parku Telascica gwarantowane!

Rada: W Sali znajduje się bardzo mała plaża, która bez względu na porę roku jest pełna lokalnych mieszkańców pijących kawę i jedzących na kamiennych płytach obiad. Jeśli chciałabyś mieć całą plażę dla siebie wybierz się do którejś z zatok znajdujących się między Sali a jeziorem Mir. Wiosną nie pływa tam wiele statków, więc święty spokój gwarantowany!

 

Na górskie wyprawy: Kotor (Czarnogóra)


Fot. Shutterstock

Jest to bez wątpienia najpopularniejsza miejscowość w Czarnogórze, jednak nadal, szczególnie wiosną, miejsce to nie jest przepełnione turystami. Stare Miasto, zbudowane z białego kamienia w duchu architektury średniowiecznej, pełne jest zabytkowych budowli, nieregularnych placów i krętych uliczek, ale nie z tego powodu Kotor znajduje się na tej liście. Największą atrakcją są góry, które otaczają te znajdujące się w zatoce miasto. Kotor jest otoczony trzema masywami Lovćen, Vrmac i Dobrota. Każdy masyw ma dobrze oznaczone, opracowane i dostępne szlaki trekkingowe. Najpopularniejszy 6-kilometrowy szlak prowadzi od Starego Miasta wzdłuż murów miejskich, przez fortecę aż na górę grzbietu Praciste, skąd można podziwiać Kotor i sąsiadujące z nim miejscowości.  

Rada: Najpiękniejszy widok na zatokę jest ze szczytu góry Štirovnik (1749m n.p.m.). Znajduje się on w położonym blisko Parku Narodowym Lovćen. Nie jest to wymagający szlak, a obecność innych turystów pozwoli ci czuć się bezpiecznie.

Tekst: Magdalena Sznigir