Bułgaria od kilkudziesięciu lat jest jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W PRL-u, kiedy wczasy za granicą były rzadkością, nad Morzem Czarnym wypoczywały całe rodziny.

Obecnie starsze pokolenia wracają tam powspominać młodość, a młodzi często wyjeżdżają na pierwsze wakacje bez dorosłych. W Bułgarii co roku są organizowane kolonie dla młodzieży szkolnej i wyjazdy studenckie. Indywidualne wyjazdy z biur podróży również cieszą się niesłabnącą popularnością. To zasługa między innymi stosunkowo niskiej ceny w porównaniu do innych krajów. Koszty wypoczynku w ramach all inclusive zaczynają się już od około 1100 zł za tydzień.

Bułgaria dla każdego

Polacy najczęściej wybierają Złote Piaski lub Słoneczny Brzeg. To najpopularniejsze kurorty w Bułgarii. Jest tam najwięcej hoteli, a w sezonie letnim na turystów czekają liczne atrakcje, w tym wesołe miasteczka czy wesołe miasteczka. Bułgaria ma oczywiście do zaoferowania o wiele więcej. Wypoczywając nad Morzem Czarnym, warto wychylić nos poza kurort. To wcale nie oznacza, że musimy oddalać się od wybrzeża.

Bułgaria Złote Piaski. Co zobaczyć w okolicy?

Warna to jedno z najwięszych i najstarszych miast w Bułgarii / fot. Walter Bibikow / Getty Images

Złote Piaski są położone 17 kilometrów na Północ od Warny – trzeciego co do wielkości miasta w Bułgarii. Zwiedzanie Warny to gratka dla miłośników historii, ale nie tylko. Najciekawsze miejsca do zobaczenia to:

  • Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
  • Primorski-Park – jeden z największych parków krajobrazów na Bałkanach
  • Ruiny starożytnych rzymskich łaźni termalnych
  • Delfinarium.

Turystów z Polski może zainteresować także pomnik-mauzoleum Władysława Warneńczyka na polu bitwy pod Warną.

Co prawda Złote Piaski słyną z pięknych plaż, ale w okolicy jest też bardzo zielono. Na pieszą wędrówkę najlepiej wybrać się do Parku Przyrody Złote Piaski. To najmniejszy park narodowy w Bułgarii. Z kurortu można tam dojść na piechotę. Co tam zobaczymy poza bujną przyrodą? Monaster Aładża – słynny eremicki klasztor wykuty w skale. Zwiedzać można też katakumby.

Wnętrza monasteru wykutego w skale / fot. Pavel Gospodinov / Getty Images

Zielono jest również w najstarszym bułgarskim uzdrowisku. Święty Konstantyn i Helena, bo o nim mowa, jest położony zalewie kilka kilometrów na południe od Złotych Piasków. Będąc tam, warto odwiedzić zabytkowy monaster Świętych Konstantyna i Heleny wzniesiony w XIII-XIV w. oraz Pałac Ewksinograd – dawną letnią rezydencję Aleksandra Battenberga, księcia Bułgarii.

Bułgaria Słoneczny Brzeg. Najciekawsze atrakcje

Słoneczny Brzeg jest oddalony o niecałe 400 kilometrów od Istambułu. Biura podróży zazwyczaj mają w swojej ofercie jednodniowe wycieczki do największego i najludniejszego miasta Turcji. Żeby urozmaicić wypoczynek w Słonecznym Brzegu, nie musimy wyjeżdżać aż tak daleko. Ba, nie musimy nawet korzystać z żadnego pojazdu.

Stary wiatrak to symbol Nessebaru / fot. Dallas and John Heaton / Getty Images

Idąc plażą na południe ze Słonecznego Brzegu, dojdziemy do Nessebaru – jednego z najciekawszych miasteczek na bułgarskim wybrzeżu. Nessebar zachwyci miłośników urokliwych, nadmorskich miejscowości. Pełno tam malowniczych uliczek i zaułków. Symbolem miasta jest zabytkowy XVIII-wieczny wiatrak, stojący przy wejściu do portu. Obowiązkowe do zobaczenia są też ruiny zabytkowej Cerkwi Świętej Zofii. Po zwiedzaniu Nessebaru lub w trakcie warto zajrzeć do jednej z winiarni i zaopatrzyć się w różany napitek.

Dalej na południe (niecałe 40 km) położone jest Burgas – centrum kulturalne i turystyczne regionu. Jeśli nie chcemy wpadać w zgiełk większego miasta, lepiej jednak odwiedzić Sozopol. Niewielka miejscowość tak jak Nessebar zachwyca zabytkową zabudową, zwłaszcza charakterystycznymi drewnianymi domami. Większość polskich touroperatorów w Bułgarii oferuje wycieczki do Sozopolu z hoteli.

Sozopol zachwyca nie tylko architekturą, ale też malowniczym położeniem / fot. Silviya Deshkova / EyeEm / Getty Images

Wakacje Bułgaria. Gdzie wypoczywać?

Alternatywą dla Złotych Piasków i Słonecznego Brzegu mogą być mniejsze, mniej znane kurorty. Szczególnie jeśli wolimy podróżować na własną rękę, warto rozważyć między innymi:

  • Sweti Włas
  • Albenę
  • Rawdę
  • Obzor
  • Pomorie