W tym artykule:

  1. Jak wygląda ostronos rudy?
  2. Gdzie występuje ostronos rudy?
  3. Czym żywi się ostronos rudy?
  4. Tryb życia ostronosa rudego
Reklama

Rodzina szopowatych dzieli się na pięć rodzajów. Jednym z nich jest Nasua, czyli ostronos. W jego obrębie funkcjonują trzy gatunki: ostronos białonosy, ostronosek górski i bohater tego artykułu, czyli ostronos rudy.

Jak wygląda ostronos rudy?

Ostronos rudy, inaczej koati (Nasua nasua) to drapieżny ssak z rodziny szopowatych. Przypomina szopa pracza, ale jest od niego wyraźnie smuklejszy i ma dłuższy ogon. Oba gatunki różnią się też umaszczeniem. Swoją nazwę gatunkową zawdzięcza charakterystycznemu, przypominającemu szpic pyskowi – wydłużonemu i zwężającemu się ku przodowi. Oczy zwierzęcia są niewielkie, podobnie jak zaokrąglone uszy.

Umaszczenie ostronosa rudego

Ciało ostronosa rudego jest pokryte krótką sierścią. Dominującym kolorem jest rdzawobrunatny. Na puszystym ogonie widoczne są ciemne pierścienie. Taki sam kolor mają przednie kończyny. Częściowo ciemny jest też pysk. Na czarnym tle pojawiają się białe plamy – nad i pod oczami oraz na policzkach. Także gardło i klatkę piersiową pokrywa biaława sierść, a część brzuszną – żółtawa.

Cyweta afrykańska: występowanie, środowisko, pożywienie, rozmnażanie, zagrożenia, ciekawostki

Cyweta afrykańska jest największym współcześnie żyjącym przedstawicielem gatunku wiwerowatych, czyli łaszowatych. Jak wygląda to niezwykłe zwierzę? Gdzie występuje i jaki prowadzi tryb ...
Cyweta afrykańska: występowanie, środowisko, pożywienie, rozmnażanie, zagrożenia, ciekawostki (fot. Edwin Remsberg/VWPics/Universal Images Group via Getty Images)
Cyweta afrykańska: występowanie, środowisko, pożywienie, rozmnażanie, zagrożenia, ciekawostki (fot. Edwin Remsberg/VWPics/Universal Images Group via Getty Images)

Rozmiary i masa ostronosa rudego

Dorosły osobnik osiąga od 41 do 67 cm długości ciała bez ogona. Ogon mierzy od 40 do 68 cm. Masa ciała dojrzałego ostronosa rudego dochodzi do 7 kg.

Gdzie występuje ostronos rudy?

Tak jak wszystkie szopowate, Nasua nasua jest zwierzęciem Nowego Świata. Ostronosy rude można spotkać w Ameryce Południowej, aż po Paragwaj.

Gatunek ten upodobał sobie tereny leśne. Nie występuje w wysokich partiach Andów. Nigdy nie udało się zaobserwować tych zwierząt na wysokości powyżej 2500 metrów n.p.m.

Czym żywi się ostronos rudy?

Ostronos rudy jest drapieżnikiem. W jego jadłospisie pojawiają się przede wszystkim bezkręgowce. Zwierzęta te zajadają się termitami, mrówkami, chrząszczami, pająkami, skorpionami i krabami lądowymi.

Pożywienia szuka między innymi w ściółce leśnej, dziuplach i spróchniałych pniach drzew. Długi, szpiczasty pysk pomaga mu w zdobywaniu pokarmu. Pomocne okazują się też zaopatrzone w pazury przednie łapy, którymi rozgrzebuje ziemię, gdy pod jej powierzchnią wyczuje jeden ze swoich przysmaków.

Należy wspomnieć, że ostronosy rude nie gardzą też jajami ptaków, jaszczurek i żółwi. Zdarza się, że zapoluje na niewielkiego gryzonia. W jadłospisie tego gatunku pojawia się też pokarm roślinny, głównie owoce.

Tryb życia ostronosa rudego

W odróżnieniu od większości szopowatych, ostronosy rude są aktywne w ciągu dnia. Samice i młode są zwierzętami stadnymi, które tworzą grupy składające się z 25–30 osobników. Samce prowadzą samotniczy tryb życia i tylko w okresie godów łączą się z grupą samic.

Ostronosy zakładają swoje gniazda na drzewach. Po pniach i gałęziach poruszają się z dużym sprytem i gracją. Spora w tym zasługa długiego ogona, który pomaga w utrzymaniu równowagi (gdy zwierzę porusza się po ziemi, ogon trzyma uniesiony). W gniazdach spędzają całą noc i najgorętszą część dnia. Gdy warunki są sprzyjające, ostronosy wyruszają na żer.

Rozmnażanie ostronosów rudych

W okresie rui (trwającym w okresie między październikiem a marcem) samiec próbuje zdobyć przychylność samic. Jeżeli grupa zaakceptuje danego osobnika, kopuluje z każdą jej członkinią.

Ciąża trwa od 70 do 77 dni. Młode rodzą się w gnieździe (w jednym miocie na świat przychodzi od dwóch do siedmiu osobników) i pozostają tam przez około sześć tygodni. Rodzą się ślepe i głuche. Dopiero po dziesięciu dniach otwierają oczy, a po czternastu zaczynają słyszeć. Matka opuszcza je tylko wtedy, gdy wyrusza na żer. Gdy są już gotowe, samica znosi je na ziemię. Od tej pory małe ostronosy stają się pełnoprawnymi członkami grupy.

Reklama

Samica karmi młode swoim mlekiem przez cztery miesiące. Później jej potomstwo staje się samodzielne. Samice już po dwóch latach osiągają pełną dojrzałość płciową. U samców proces dojrzewania jest o dwanaście miesięcy dłuższy.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama