W Wigilię czeka nas rekordowy przelot sondy Parker Solar Probe przy Słońcu. To będą kosmiczne święta!
Parker Solar Probe ma niezwykły prezent dla miłośników astronomii na całym świecie. 24 grudnia 2024 roku amerykańska sonda dokona najbliższego w historii przelotu w pobliżu Słońca.
Spis treści:
Sonda słoneczna NASA dokona rekordowo bliskiego przelotu nad Słońcem w Wigilię Bożego Narodzenia. Gdy my będziemy ubierali choinki i robili ostatnie zakupy, Parker Solar Probe przeleci przez zewnętrzną atmosferę naszej centralnej gwiazdy. Dojdzie do tego dokładnie o godzinie 12:53 czasu środkowoeuropejskiego. Sonda zbliży się do powierzchni gwiazdy na odległość 6,1 miliona kilometrów.
– Żaden obiekt stworzony przez człowieka nigdy nie przeleciał tak blisko gwiazdy, więc Parker przekaże nam dane z niezbadanego terytorium – napisał w oświadczeniu Nick Pinkine, kierownik operacyjny misji Parker Solar Probe w Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johna Hopkinsa (JHUAPL) w Maryland.
Niezbadane terytorium
6,1 miliona kilometrów do powierzchni oznacza, że sonda wleci na niemal dwa miliony kilometrów w obszar korony słonecznej. To bardzo gorąca zewnętrzna atmosfera Słońca – jej dokładne badanie jest jednym z celów misji Parkera. Sonda będzie leciała z prędkością około 692 000 km/godz., co jest oszałamiającym wynikiem. Statek kosmiczny osiągnął go, wykonując wcześniej siedem przelotów nad Wenus i w ten sposób korzystając ze wspomagania grawitacyjnego.
Wigilijny przelot będzie 22. bliskim spotkaniem Parkera ze Słońcem od czasu wystrzelenia sondy w 2018 r. Statek kosmiczny ustanowił już nowy rekord jako najszybszy obiekt zbudowany przez człowieka, który przeleciał blisko Słońca. Teraz leci siedem razy bliżej gwiazdy niż jakikolwiek inny statek kosmiczny.
Prawie 1000 stopni Celsjusza
W przeciwieństwie do startów rakiet NASA i lądowań na Marsie, przelot nad Słońcem nie będzie transmitowany na żywo. Zamiast tego NASA i zespół misji Parker Solar Probe aktualizują status sondy kosmicznej m.in. na stronie NASA Eyes On The Solar System Parker Solar Probe. Pozwala ona użytkownikom śledzić sondę kosmiczną i zobaczyć, gdzie znajduje się w danym momencie.
Temperatura korony słonecznej to nawet milion stopni Celsjusza. Jednak rejony, w które wleci sonda, powinny mieć temperaturę „tylko” około tysiąca stopni. Elementy statku kosmicznego Parker Solar Probe i instrumenty naukowe są chronione przez osłonę termiczną szerokości 2,4 metra i grubości 11 centymetrów. Osłona, wykonana z rodzaju pianki węglowej, jest umieszczona po stronie statku kosmicznego skierowanej w stronę Słońca. Została zaprojektowana tak, aby wytrzymać temperatury do 1377 stopni Celsjusza.
– Jeden metr za osłoną, gdzie znajduje się korpus statku kosmicznego, panuje prawie pokojowa temperatura – napisali zarządzający misją naukowcy z Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johna Hopkinsa. – Wszystkie jego systemy będą musiały działać idealnie, aby Parker mógł zbierać dane z dynamicznego środowiska w pobliżu gwiazdy, gdzie żaden statek kosmiczny nie odważył się podróżować.
Misja tylko dla odważnych
– Jest to jeden z przykładów odważnych misji NASA, polegających na zrobieniu czegoś, czego nikt inny wcześniej nie zrobił, aby odpowiedzieć na odwieczne pytania dotyczące naszego Wszechświata – powiedział Arik Posner, naukowiec programu Parker Solar Probe. – Nie możemy się doczekać, aż otrzymamy pierwszą aktualizację statusu od sondy kosmicznej i zaczniemy dostawać dane naukowe w nadchodzących tygodniach.
Kiedy można spodziewać się aktualizacji z sondy Parker Solar Probe?
Dla kontrolerów misji Parkera spotkanie ze Słońcem rozpoczęło się na dobre w piątek 20 grudnia. To właśnie wtedy sonda Parker Solar Probe wysłała swój ostatni sygnał na Ziemię, wskazując, że rozpoczyna przelot.
– Operatorzy misji w Laboratorium Fizyki Stosowanej Johnsa Hopkinsa (APL) w Laurel w stanie Maryland otrzymali transmisję sygnału nawigacyjnego od Parkera za pośrednictwem kompleksu NASA Deep Space Network w Canberze w Australii o godzinie 19:20 czasu wschodniego, wskazując, że wszystkie systemy statku kosmicznego działają normalnie – napisała NASA w aktualizacji z 20 grudnia.
Wtorek 24 grudnia to dzień przelotu sondy Parker Solar, tzw. Flyby. Zespół misji nie będzie miał kontaktu ze statkiem kosmicznym, ale powinien on wykonywać zaprogramowane działania. W czasie przelotu należy wypatrywać potencjalnego wideo lub oświadczenia wydanego przez NASA i członków zespołu misji JHUAPL, aby uczcić to wydarzenie.
Dopiero zaś w piątek 27 grudnia kontrolerzy misji NASA i JHUAPL spodziewają się usłyszeć pierwszy sygnał z sondy Parker Solar Probe po przelocie. Pierwszych danych możemy natomiast spodziewać się w przyszłym tygodniu.
Źródło: space.com