„Niezarejestrowani” to pierwsza z trzech części długoterminowego projektu fotograficznego o uchodźcach Rohingja, a jednocześnie debiut dokumentalny autora - Marcina Zaborowskiego. W październiku 2013 r. fotograf National Geographic oraz korespondent Polskiej Agencji Prasowej - Paweł Skawiński, wyruszyli do Bangladeszu, by poznać i opowiedzieć historie Rohingjów.  

To etniczna, muzułmańska mniejszość, zamieszkująca północno-zachodnią Birmę. Prześladowani od dziesięcioleci przez buddyjską większość, a w szczególności wojskową juntę, uciekają do pobliskiego Bangladeszu. Szacuje się, że w wyniku czystek etnicznych (coraz częściej określanych przez zachodnich ekspertów mianem ludobójstwa), na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci do Bangladeszu uciekło od 300 do 500 tysięcy uchodźców. Zaledwie 30 tysięcy znalazło schronienie w oficjalnych obozach (Kutupalong i Nayapara) wspieranych w podstawowy sposób przez UNHCR, Muslim Aid oraz inne organizacje, których działalność jest często mocno ograniczana przez władze Bangladeszu. Pozostałe dziesiątki tysięcy to tzw. niezarejestrowani, mieszkający w nieoficjalnych obozach (tzw. makeshift camps) oraz w regionie Cox Bazar. Nie posiadają statusu uchodźcy, nie mają prawa do edukacji, legalnej pracy, a dzieci urodzone na terenie Bangladeszu nie mają żadnych praw ani obywatelstwa.

Zaborowski i Skawiński przeprowadzili ponad 40 wywiadów z członkami Rohingja, przedostali się do dwóch obozów dla uchodźców, pomimo zakazów i braku legalnej drogi. Rozmawiali również z uchodźcami od lat zamieszkującymi wioski rybackie i siedliska na wybrzeżu Cox Bazar. Spotykali się z buddyjskimi uchodźcami politycznymi z Birmy, działaczami społecznymi pracującymi z uchodźcami, byłymi pracownikami ONZ oraz innych organizacji pozarządowych.

Zobacz wybrane fotografie "Niezarejestrowanych" >>>