Wynalazki XVIII wieku były niezwykle ważne dla rozwoju technologii. Historycy są zgodni, że to stulecie dało początek rewolucji przemysłowej, opierając się na wynalazkach, takich jak maszyna parowa. Odkrycie to przyczyniło się do wzrostu produktywności w perspektywie ściśle ekonomicznej i nie tylko.

XVIII wiek obejmował też początki mechanizacji tekstyliów. Coraz częściej tworzono tkaniny bawełniane przy użyciu środków chemicznych, takich jak chlor. Przemysł ciężki został przekształcony przez wykorzystanie węgla. Pierwszy piec żeliwny opalany koksem pojawił się w Wielkiej Brytanii już w 1709 roku. Rozwój górnictwa towarzyszył instalowaniu wózków strażackich do pompowania wód gruntowych, czego najbardziej rozwiniętym przykładem jest wspomniana maszyna parowa.

Ale XVIII wiek to nie tylko „główne” wynalazki, które okazały się kluczowe dla rewolucji przemysłowej. Znawcy historii wskazują też na ogromne znacznie pomniejszych odkryć. Tzw. kulturze wynalazczości sprzyjały między innymi wzrost demograficzny i rozwój rynków.

Kto wynalazł maszynę parową?

W 1698 roku Thomas Savery stworzył pompę z ręcznymi zaworami do przenoszenia wody z kopalni przez zasysanie wytwarzane przez skraplającą się parę wodną. Jego pomysł rozwinął kilkanaście lat później Thomas Newcomen. W 1712 r. opracował bardziej wydajny silnik parowy z tłokiem oddzielającym skraplającą się parę wodną od wody. Silnik parowy Thomasa udoskonalił w 1766 r. szkocki inżynier i wynalazca James Watt. To jego uważa się za twórcę maszyny parowej. Jak zauważył, wcześniejsze konstrukcje były zbyt energochłonne.

Wynalazek niemal od razu zrewolucjonizował życie ludzkie. Maszyny parowe usprawniły produkcję i sprzedaż bez martwienia się o ubogą sieć dróg wodnych. Miasta i miasteczka zaczęto budować wokół fabryk, w których silniki parowe służyły jako podstawa utrzymania wielu obywateli.

Wynalazki XVIII wieku to między innymi fortepian i pierwsze fotografie

Nie wszystkie wynalazki XVIII wieku były ściśle powiązane z praktyczną poprawą jakości życia ludzi. Wiele z nich znalazło swoje zastosowanie w życiu codziennym jako hobby. Do dziś sztuka, w tym muzyka czy fotografie są cenione nie tylko przez znawców. W wielu domach również w Polsce na półkach i ścianach można znaleźć zdjęcia.

Fortepian może i nie jest typowym domowym meblem, ale trudno wyobrazić sobie rozwój kultury bez tego instrumentu. Za jego wynalezienie odpowiada Bartolomeo di Francesco Cristofori.

Artysta pochodzący z Włoch zauważył, że muzycy nie mają kontroli nad poziomem głośności klawesynu. Aby to zmienić, około 1700 roku stworzył mechanizm młoteczkowy. Tak powstał nowoczesny fortepian, a w zasadzie jego pierwszy model. Było ich kilka. Instrumenty Cristoforiego z lat 20. XVIII w. można do dziś podziwiać w muzeach w Nowym Jorku, Rzymie oraz w Lipsku.

James Watt w swojej pracowni. To właśnie Szkot jest uważany za twórcę maszyny parowej / fot. Keith Lance/Getty Images

Niektórzy szacują, że XVIII wiek to też początek fotografii. Mowa o zdjęciach, które nie przypominały jeszcze dzisiejszych fotografii. Prawdziwy przełom miał przyjść dopiero w kolejnych latach, ale już pod koniec XVIII w. Thomas Wedgwood wraz z Humphrym Davym wykonali odbitki paproci i innych przedmiotów. Jak? Umieszczając je na białym papierze lub białej skórze, a następnie traktując azotanem srebra. Na koniec prace wystawiano na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

XVIII wiek był również ważnym rozdziałem w historii spełnienia marzeń o lataniu. We wrześniu 1783 roku bracia Montgolfier, Joseph i Étienne, zaprezentowali królowi Francji pierwszy balon na ogrzewane powietrze. Co ciekawe, pierwszymi pasażerami byli nie ludzie, a zwierzęta. Dopiero dwa miesiące później, w listopadzie 1783 r., balon Montgolfierów uniósł w powietrze dwóch mężczyzn.

Jakie były wynalazki XVIII wieku?

XVIII wiek przyniósł wiele znaczących wynalazków. Jedne z najważniejszych z nich to:

 • siewnik (1701; Jethro Tull),
 • kamerton (1711; John Shore),
 • pierwszy termometr rtęciowy (1724; Gabriel Fahrenheit),
 • piorunochron (1752; Benjamin Franklin),
 • sekstans (1757; John Campbell),
 • woda gazowana (1767; Joseph Priestley),
 • opatentowanie telegrafu elektrycznego (1774; Georges Louis Lesage),
 • łódź podwodna (1776; David Bushnell),
 • pierwszy spadochron (1783; Louis Sebastien),
 • zamek bezpieczeństwa (1784; Joseph Bramah),
 • krosno elektryczne (1785; Edmund Cartwright),
 • chemiczne wybielanie (1785; Claude Bertholle),
 • turbina gazowa (1791; John Barber),
 • oświetlenie gazowe (1792; William Murdoch),
 • słoik do przechowywania żywności (1795; Francois Appert),
 • szczepionka na ospę (1796, Edward Jenner),
 • pierwsza metalowa tokarka (1797; Henry Maudslay),
 • bateria (1799; Alessandro Volta).