Budowa traktu, którą właśnie rozpoczęto, jest częścią ogromnego projektu urbanistycznego w rejonie Wielkiego Muzeum Egipskiego (Grand Egyptian Museum - GEM). Trasa będzie miała około 2 km długości. Będzie otoczona pasem zieleni o szerokości nawet kilkuset metrów. Częściowo będzie to wiadukt, bo między muzeum a piramidami biegnie popularna autostrada wiodąca na południe do Oazy Fajum. Muzeum ma być stopniowo otwierane dla publiczności między październikiem 2023 roku a lutym 2024 roku. Data otwarcia mostu i traktu nie została jeszcze ogłoszona.

Wielkie Muzeum Egipskie - historia projektu

Wielkie Muzeum Egipskie będzie jednym z największych muzeów na świecie. Budynek jest już niemal ukończony. Rząd egipski rozpisał konkurs na projekt w 2002 roku. Zwyciężyli irlandzcy architekci z biura Heneghan Peng Architects. Muzeum położone jest na północnej krawędzi Płaskowyżu Giza. Jak wyjaśniają autorzy projektu „muzeum wykorzystuje różnicę poziomów, aby zbudować nową krawędź płaskowyżu." Muzeum zwraca się w kierunki trzech wielkich piramid w Gizie. Będzie można je obserwować z olbrzymich okien. 

Budowa nowego muzeum rozpoczęła się w 2005 roku. Jednak ze względu na problemy finansowe i niepokoje społeczne, między innymi rewolucję w Egipcie w 2011 roku, nastąpiły duże opóźnienia.

W budynku znajdzie się ponad 100 tysięcy artefaktów. Łącznie z otaczającymi ogrodami zajmować będzie powierzchnię 50 hektarów. W skład założenia wchodzą też pracownie konserwatorskie, sale edukacyjne i wykładowe. Całkowity koszt kompleksu wynosi miliard dolarów. Dużą część sfinanansowano dzięki kredytowi rządu japońskiego. Budowla jest już prawie ukończona.

Monumentalny dziedziniec Wielkiego Muzeum Egipskiego / Fadel Dawod/Getty Images

 

Grobowiec Tutanchamona i inne skarby

W Wielkim Muzeum Egipskim po raz pierwszy w historii będzie prezentowane kompletne wyposażenie ze słynnego grobowca Tutanchamona. W sumie ma być to aż 5000 zabytków, z czego 2000 nie było dotąd prezentowanych publicznie. Będzie to stała wystawa. Na jej potrzeby ściągnięte wiele zabytków z różnych części kraju, również z Muzeum Egipskiego w Kairze.

W muzeum prezentowane będą też dwa statki, tak zwane barki słoneczne, które wydobyto z dołów tuż obok Wielkiej Piramidy. Złożono je tam w momencie pogrzebu faraona Cheopsa. Na jednej z nich przewieziono prawdopodobnie ciało władcy na Płaskowyż Giza. Pierwszą jednostkę odkryto w 1954 roku i była eksponowana przez kilkadziesiąt lat w gmachu muzeum wzniesionym tuż nad dołem z którego została wydobyta. To najstarszy i największy statek na świecie. Teraz jednostkę przeniesiono do Wielkiego Muzeum Egipskiego.

W ostatnich latach wydobyto też kolejną barkę. Do tej pory jednak jej nie zaprezentowano. Stanie się to w momencie otwarcia muzeum.

Na stałej wystawie w GEM reprezentowane będą też inne epoki. Ekspozycje poświęcone będą też okresowi pradziejowemu, dynastycznemu, czasom greckim i rzymskim. Wejście do muzeum tworzy olbrzymi, kryty dziedziniec w olbrzymimi posągami i obeliskami.

Płaskowyż Giza - Wielka Piramida

Pretekstem do stworzenia Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie jest sąsiedztwo trzech wielkich piramid wzniesionych 4,5 tysiąca lat temu. Wśród nich jest największa i najbardziej znana na świecie piramida, czyli miejsce ostatecznego spoczynku, należąca do Cheopsa (Chufu). Jest to jedyny zachowany do naszych czasów zabytek ze starożytnej listy cudów świata. Wielka Piramida jest najwyższą egipską piramidą. Pierwotnie mierzyła 140 metrów wysokości, a każdy z jej boków ma 230 metrów.

Tuż obok niej położona jest piramida syna Cheopsa, Chefrea, która jest niższa od Wielkiej Piramidy tylko o kilka metrów. Piramidy w Gizie są jednymi z najbardziej popularnych atrakcji turystycznymi na świecie.

Źródła: The National News, Egypt Independent