Od drugiej połowy III tysiąclecia p.n.e. północna Mezopotamia była kontrolowana przez starożytne państwo semickie – Asyrię. Szczyt potęgi tego imperium przypada jednak na okres nowoasyryjski, czyli od X do VII wieku p.n.e.

To właśnie za panowania króla Adadnirariego I i Salmanasary I, Asyria stała się potęgą militarną. Asyryjczykom udało się opanować Babilon, Lewant, a także Egipt i Cypr. Trzon społeczeństwa stanowili niezwykle brutalni, okrutni i bezwzględni wojownicy, którzy wzbudzali lęk wśród swoich wrogów.

Starożytna Niniwa stała się stolicą Asyrii

Od 705 r. p.n.e. do 681 r. p.n.e. Asyrią rządził król Sennacheryb. Zasiadł na tronie po śmierci swojego ojca i poprzednika Sargona II, który zginął w jednej z bitew. Nowy władca był już doświadczonym wojownikiem, co pozwoliło mu skutecznie zarządzać państwem i dowodzić armią na bitewnych polach. Asyryjski król zlecił budowę wielu monumentalnych budowli oraz rozbudował Niniwę, którą uczynił nową stolicą swojego imperium.

Niniwa była miastem w północnej Mezopotamii, która leżała nad wschodnim, lewym brzegiem Tygrysu (dzisiaj to część Mosulu w Iraku). W stolicy Asyrii miały znajdować się m.in. wiszące ogrody Semiramidy, jeden z siedmiu cudów świata.

Archeolodzy wprawdzie nigdy nie udowodnili ich istnienia, ale wykopaliska ujawniły okazałe kompleksy ogrodowe. Od wielu lat badacze próbują zrekonstruować dawną asyryjską metropolię, jednak na przestrzeni lat przyszło im się zmierzyć z wieloma przeciwnościami…

Archeolodzy odnaleźli płaskorzeźby, które cudem przetrwały bitwę o Mosul

Zespół amerykańsko-irackich archeologów w trakcie ostatnich badań odnalazł rzeźby sprzed 2700 lat, które były częścią majestatycznej Bramy Maszki, która była jednym z symboli Niniwy. Badacze w odnaleźli w sumie osiem bardzo dobrze zachowanych płaskorzeźb, które przedstawiały m.in. sceny wojenne.

Badacze przyznali, że reliefy cudem przetrwały, ponieważ w 2016 roku Mosul był opanowany przez tak zwane Państwo Islamskie. W trakcie walk zrekonstruowana w XX wieku brama uległa zniszczeniu. Iracka Rada Starożytności i Dziedzictwa Narodowego przyznała, że płaskorzeźby znajdowały się w nieodkrytej i nieznanej wcześniej części starożytnej Bramy Maszki, która znajdowała się pod ziemią. Właśnie dlatego przetrwała oblężenie ISIS.

– Naszym zdaniem te płaskorzeźby pochodzą z pałacu Sennacheryba. Wnuk władcy wykorzystał marmurowe reliefy do przyozdobienia i renowacji Bramy Maszki – twierdzi w rozmowie z Al Jazeerą Fadel Mohammed Khodr, kierownik grupy archeologów. Uczony dodaje, że reliefy to ostatnie fragmenty bramy Maszki, które przetrwały zniszczenia.

Bitwa o Mosul zakończyła się zwycięstwem sił rządowych nad dżihadystami

Eksperci podkreślają, że starożytni Asyryjczycy są przodkami wielu osób żyjących na terenie dzisiejszego Iraku. Właśnie dlatego starożytne miasta i konstrukcje są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego i tożsamości współczesnych mieszkańców tego regionu.

 

W czerwcu 2014 roku Mosul został zajęty przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego. Od tego czasu stał się stolicą irackiej części „kalifatu”.  Nocy z 16 na 17 października 2016 roku premier Hajdar al-Abadi zapowiedział długo wyczekiwaną ofensywę i odbicie stolicy kraju z rąk ISIS. Rozpoczęła się krwawa batalia, która ostatecznie zakończyła się zwycięstwem sił rządowych 9 lipca 2017 roku. W trakcie walk m.in. Brama Maszki i Brama Nergala zostały przez dżihadystów zrównane z ziemią.