Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu San Marcos wykopali zmumifikowane ciało na stanowisku archeologicznym Cajamarquilla, około 25 kilometrów od Limy. Uwagę zwraca ułożenie nieboszczyka – mumia została związana, a jej ręce zakrywają twarz. Z szacunków badaczy wynika, że znalezisko może poprzedzać cywilizację Inków. Jest więc starsze od wybudowanego w XV w. Machu Picchu. Co ciekawe, w tym roku data powstania inkaskiej osady została zakwestionowana przez historyków.

Dary dla peruwiańskiej mumii

Prace archeologiczne w okolicach Limy rozpoczęły się w połowie października. Zespół 40 naukowców nie spodziewał się jednak, że uda im się trafić na tak cenne znalezisko, jakim bez wątpienia jest mumia.

– To odkrycie rzuca nowe światło na relacje społeczne w czasach sprzed najazdu hiszpańskich kolonizatorów – komentuje Pieter Van Dalen Luna, archeolog kierujący wykopaliskami w Cajamarquilla.

Co wiadomo o zwłokach poza tym, że mogą liczyć od 800 do nawet 1200 lat? Według wstępnych badań zmumifikowany człowiek to mężczyzna. Kiedy zmarł, miał około 25-30 lat. Najprawdopodobniej mieszkał w górach, ale wyemigrował do Cajamarquilla, ówczesnego centrum handlowego regionu. Fascynujące są również przedmioty znalezione poza grobowcem. Naukowcy trafili bowiem na szczątki mięczaków morskich. Miejsce pochówku jest oddalone od wybrzeża o około 25 kilometrów, a więc owoce morza najprawdopodobniej przynieśli w darach bliscy zmarłego. Wykopane kości lam wskazują, że mięso tych zwierzaków również było częstym podarunkiem dla nieboszczyka.

Kim był zmumifikowany mężczyzna?

Archeolodzy przypuszczają, że umiejscowienie grobowca (środek ówczesnego placu) oraz obfite dary nie są bez znaczenia. Zmumifikowany mężczyzna mógł być kimś bardzo ważnym dla miejscowej społeczności, na przykład szanowanym handlowcem.

– To osoba o wysokim statusie – mówi Van Dalen Luna.

Dalsze badania, w tym datowanie radiowęglowe, pozwolą naukowcom przybliżyć wiek mumii oraz poznać więcej faktów z życia mężczyzny. Rozwój technologii pozwala już nie tylko na ustalenie płci osób pochowanych tysiące lat temu, ale nawet na odtworzenie ich wyglądu. Taka technika została wykorzystana między innymi podczas badań mumii z Egiptu. Wizualizacje pokazały, że mężczyźni nieszczególni różnili się urodą od współczesnych mieszkańców krajów śródziemnomorskich.

Do ciekawych wniosków doszli również archeolodzy, badający mumie w Chile. Po przeanalizowaniu próbek włosów 56 różnych mumii z okresu od 100 r. p.n.e. do 1450 r. n.e. u większości wykryli nikotynę. To oznacza, że palenie tytoniu najwyraźniej było czymś normalnym w prekolumbijskiej Ameryce, dostępnym dla większości ludzi o różnym statusie społecznym i majątkowym i to przez wiele wieków.

Peru. Kiedy jechać?

Kiedy najlepiej wyjechać do Peru? To pytanie zadają sobie podróżnicy, którzy marzą o tym, żeby na własne oczy zobaczyć Machu Picchu oraz inne słynne peruwiańskie obiekty i miejsca. To kiedy warto zaplanować wyjazd do Peru, jest zależne od regionu, który chcemy odwiedzić. Pogoda jest bowiem bardzo zróżnicowana. Specjaliści odradzają wycieczki w góry między listopadem a kwietniem. W tym czasie temperatury mogą być bardzo niskie, a opady deszczu dodatkowo utrudnią organizację wypraw.

Europejska zima (grudzień-luty) to zasadniczo najgorszy czas na wyjazd do Peru z uwagi na porę deszczową. Najlepiej zaplanować wakacje późną wiosną (maj-czerwiec) lub wczesną jesienią (wrzesień-październik).

Źródło: CNN